Ekonomik Takvim: 3 Mayıs 2021 – 9 Mayıs 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler

Ekonomik Takvim: 3 Mayıs 2021 – 9 Mayıs 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler
0

Bu hafta ekonomik takvimde piyasalar yeni hafta ile Mayıs ayına giriş yaparken Nisan ayına ait önemli verilerin paylaşılacağı bir haftaya da giriş yapılmış olacak. Nisan ayına ait iş verileri açıklanırken bu hafta da kazanç raporlarının yayınlanma süreci devam edecek. Ayrıca, bu hafta içerisinde gerçekleşecek olan FED yetkilileri konuşmaları da yatırımcılar tarafından takip edilecek. Bir diğer yandan bu hafta içerisinde Amerika Birleşik Devletleri PMI verileri de Amerikan ekonomisinin sağlığı hakkında fikir sahibi olunmasına yardımcı olacak.

İngiltere tarafında ise 6 Mayıs 2021 Perşembe günü gerçekleşecek olan İngiltere Bankası toplantısı yakından takip edilmesi gereken bir diğer önemli ekonomik gelişme olacak. Bu toplantı ile ekonomik tahmin ve beklentilerin güncellenmesi beklenirken varlık alım temposu hakkında da bilgi verilmesi bekleniyor. Eğer ki beklentiler doğrultusunda bir toplantı gerçekleşir ise varlık alımı temposunda yavaşlama olması muhtemel.

Yeni haftaya başlarken bilinmesi gereken 5 önemli ekonomik gelişme ise şu şekilde;

Kazanç Raporları

S&P500 endeksi içerisinde yer alan şirketlerin yarısından fazlası kazanç raporlarını yayınlamış durumda ve verilere göre pandemi süreci sonrasında toparlanma mevcut. Bu hafta içerisinde Pfizer ve Moderna gibi birçok aşı üreticisi de kazanç raporlarını yayınlayacak. Özellikle içerisinde bulunduğumuz şu süreç içerisinde bu gibi şirketlerin kazanç raporu beklentileri oldukça iyimser. Aşı üreticilerinin yanı sıra bu hafta içerisinde seyahat ile ilgili birkaç büyük şirket de kazanç raporlarını açıklayacak.  Bu sektörler haricinde ise kazanç raporu açıklayacak ve dikkat çekecek olan birkaç şirket ise şu şekilde;

Açıklanan kazançlar, değere karşı büyüme hisseleri üzerinde bazı yeni sorunların çıkmasına da sebep oluyor. Genel piyasalarda çok düşük verimlilik ve performans gösteren değer hisseleri içerisinde bulunduğumuz dönem sebebi ile yeniden favori olmuş durumda. Yatırımcılar, bu hisselerin favori olarak devam edip etmeyeceğini yakından takip edecek. Olası her olumlu ve olumsuz gelişmenin volatilite yaratması muhtemel olarak görünmekte.

ekonomik takvim

Amerika Birleşik Devletleri PMI Verileri

7 Mayıs 2021 Cuma günü açıklanacak olan iş raporu verileri öncesinde yatırımcılar ISM imalat ve hizmet raporlarını görecek. 5 Mayıs 2021 Çarşamba günü ise ADP’nin özel sektör işe alım anketi verileri paylaşılacak. 6 Mayıs 2021 Perşembe günü ise haftalık ilk işsizlik başvuru verileri yayınlanacak.

Başvuru sayısının Nisan 2021 sürecine kıyasla düşüş eğiliminde olacağı ve sağlıklı işgücü piyasası ile tutarlı olarak 200.000-250.000 aralığında olacağı bekleniyor. Nisan ayının ilk haftası içerisinde işsizlik yardımı alan kişi sayısı 16.6 milyon olmuştu.

İngiltere Bankası Toplantısı

İngiltere ekonomisi salgın kaynaklı olarak resesyon dönemine girmişti ve son birkaç haftalık süreç içerisinde bu durum kendisini toparlamaya başlamıştı. 6 Mayıs 2021 Perşembe günü gerçekleşecek olan toplantı sonucunda teşviklerin geri çekilmesi ve tahvil alım temposunun yavaşlatılması kararının alınması beklentiler arasında yer alıyor. Salgın süreci boyunca ucu açık şekilde gerçekleşen tahvil alımlarının spesifik hedefleri korunmakta ve bu toplantı sonucunda pek bir değişim olmaması da beklentiler arasında.

Ekonomist ve analistler tarafından yapılan araştırmalara göre ikinci çeyrekte İngiltere ekonomisinin büyümesi ve toparlanmasının yanı sıra işsizlik oranında da düşüş gerçekleşmesi bekleniyor.

İngiltere Bankası, Şubat 2021 tarihinde üretimin bir önceki yıla kıyasla %10 oranında azalacağını ve 300 yılın en büyük kaybının yaşanacağını beklediğini açıklamıştı. Fakat, günümüz koşullarında bu oran %5 büyüme beklentisi olarak güncellenmiş durumda.

haftalık ekonomik takvim

FED Konuşmacıları

FED Başkanı Jerome Powell, Community Reinvestment Coalition tarafından düzenlenecek olan online konferansta konuşma gerçekleştirecek. 3 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleşecek olan online toplantıda Powell toplumsal kalkınma hakkında konuşma yapacak. Ayrıca, bu konuşma içerisinde ekonomi ile ilgili önemli yeni verilerin de sunulacağına dair sızıntılar bulunuyor. Powell, geçtiğimiz hafta yapmış olduğu konuşmada FED’in 120 milyar dolar değerinde aylık tahvil alım temposunu azaltmak için henüz zamanın gelmediğini vurgulamıştı.

Powell haricinde 4 Mayıs 2021 ve 6 Mayıs 2021 tarihlerinde Dallas FED Başkanı da konuşma yapacak. Ayrıca, konuşma yapacak diğer isimler arasında New York FED Başkanı, Minneapolis FED Başkanı, Chicago FED Başkanı, Boston FED Başkanı ve Cleveland FED Başkanı da yer alıyor.

Güçlü İş Büyümesi Beklentileri

Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin Nisan ayı içerisinde güçlü bir iş büyümesi yaşamış olduğu düşünülüyor. 7 Mayıs 2021 Cuma günü tarım dışı istihdam verisi açıklanacak ve bu verinin Mart ayında gerçekleşen 916.000 okuması sonrasında 978.000’e yükselmiş olması bekleniyor. İşsizlik oranı için ise tahminler %6 oranından %5.7’ye gerilemiş durumda.

Geçtiğimiz hafta açıklanan ekonomik veriler ilk çeyrek içerisinde Amerika Birleşik Devletleri ekonomisindeki büyümenin ivme kazandığını gösteriyordu. Bu ivmelenmenin devam etmesi durumunda yaklaşık kırk yılın en güçlü performansının elde edilmesi bekleniyor.

Tarihte benzeri görülmemiş teşvik paketleri ile pandemi süreci ile ilgili kaygı azalmış durumda ve dünyanın geri kalan ülkelerine kıyasla Amerika ekonomisi ciddi oranda toparlanmış durumda. Bu toparlanma sürecinin hız kesmeksizin devam etmesi de beklentiler arasında.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap