Ekonomik Takvim: 6 Eylül 2021 – 12 Eylül 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler

Ekonomik Takvim: 6 Eylül 2021 – 12 Eylül 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler
0

Ekonomik takvimde bu hafta Amerika Birleşik Devletleri verileri tatil sebebi ile sakin olacak. Amerika Birleşik Devletleri tarafından az veri açıklanacak olan bu hafta içerisinde takip edilmesi gereken en önemli veri ise üretici fiyat enflasyon rakamı olacak. Geçtiğimiz haftanın son işlem günü olan 3 Eylül 2021 Cuma günü, tarım dışı istihdamda gerçekleşen büyük kayıp sonrasında, açıklanması beklenen işsizlik başvuru verisinin normal koşullara göre daha fazla dikkat çekmesi de son derece olağan görülmekte. Ağustos ayı içerisindeki istihdam raporunun oldukça büyük bir hayal kırıklığına sebep olmasının sonrasında FED yetkililerinin yapacağı açıklamalar ilgi odağı olmuş durumda.

ekonomik takvim

Hisse senedi piyasalarına bakıldığı zaman açıklanan tarım dışı istihdam verisinin kısa vadeli süreç içerisinde azalttım olacağı argümanını terste bırakması sonrasında hisse senetlerinin daha fazla destek görebilmesi de mümkün. Bir diğer yandan yine bu hafta gerçekleşecek olan Avrupa Merkez Bankası toplantısının ilgi çekecek en önemli detayı ise teşvik alımlarının azaltılıp azaltılmayacağı olacak. Ayrıca, yine bu hafta içerisinde Çin hükümeti ise enflasyon ve ticaret verilerini açıklayacak. Açıklanacak olan verilerin beklentileri karşılaması durumunda ise dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin ekonomisinin toparlanma sürecinde hız kaybetmiş olması bekleniyor.

İşte, yeni hafta başlangıcı öncesinde bilinmesi gereken ve 6 Eylül 2021 – 12 Eylül 2021 tarihleri arasında takip edilmesi gereken önemli ekonomik gelişmeler;

FED Konuşmacıları

Yatırımcılar, 3 Eylül 2021 Cuma günü açıklanan ve hayal kırıklığı yaşanmasına sebep olan tarım dışı istihdam verisi sonrasında varlık alımlarının nasıl değişeceğine dair ipuçlarını FED yetkilisi konuşmalarından takip edecek.

İşgücü piyasaları, FED için oldukça önemli bir dönüm noktası olma potansiyeline sahip. Geçtiğimiz hafta yapmış olduğu açıklamada FED Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının varlık alımını azaltmaya başlayabilmesi için tam istihdam hedefine ulaşılması ön koşulunun olduğuna dair sinyaller vermişti.

Başkan Jerome Powell’ın düşüncelerine yakın isim olarak görülmekte olan New York FED Başkanı John Williams, 8 Eylül 2021 Çarşamba günü yapılacak olan bir etkinlikte ekonomik görünüm ile ilgili konuşma gerçekleştirecek. Ayrıca, yine aynı gün içerisinde Dallas FED Başkanı Robert Kaplan da konuşma gerçekleştirecek.

Dallas FED Başkanı Kaplan, Çarşamba gününü takiben bir sonraki gün olan 9 Eylül 2021 Perşembe günü de konuşma gerçekleştirecek. Yine aynı gün içerisinde Boston FED Başkanı Eric Rosergen, Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari ve Chicago FED Başkanı Charles Evans da konuşma gerçekleştirecek.

Borsa

Amerika Birleşik Devletleri piyasaları 6 Eylül 2021 Pazartesi günü İşçi Bayramı sebebi ile kapalı olacak ve bu sebeple Pazartesi günü piyasalarda aşırı bir hareketlilik beklenmeyecek.

Her ne kadar Nasdaq haftanın son işlem günü olan 3 Eylül 2021 Cuma günü zirve seviyelerde kapanış gerçekleştirmiş olsa da ekonomik toparlanma sürecine ilişkin korkular artarken ve tarım dışı istihdam verileri beklentilerin oldukça altında kalırken diğer iki endeks haftayı düşüş ile tamamladı. Ayrıca, beklentilerin oldukça altında kalan tarım dışı istihdam verileri bu ay için beklenen varlık alımlarının azaltılması beklentilerini de neredeyse yok etmiş oldu.

Ayrıca, bu hafta içerisinde kazanç raporu yayınlaması beklenen ve bir dönemin çılgın yükselişini gerçekleştiren GameStop şirketi de yatırımcıların ilgi odağı olacak ve oldukça yakından takip edilecek.

haftalık ekonomik takvim

Avrupa Merkez Bankası Toplantısı

Avrupa Merkez Bankası, bazı para politikacılarının gerçekleşen son enflasyon oranı artışı sebebi ile pandemi dönemi içerisinde başlatmış olduğu teşvik programının yavaşlatılması çağrılarını değerlendirmek üzere 9 Eylül 2021 Perşembe günü toplanacak. Avrupa bölgesindeki enflasyon %3 oranına ulaşarak son 10 yıllık süreç içerisindeki en yüksek değere ulaşmış durumda. Avrupa Merkez Bankası her ne kadar bu artışın geçici olduğunu vurguluyor olsa da bazı yetkililer bunu bu şekilde düşünmemekte.

Piyasalar, Avrupa bölgesi enflasyonunun daha istikrarlı şekilde ilerlemesi ve Avrupa Merkez Bankası’nın teşvikleri azaltma ihtimallerine dair tepki göstermeye başlamak için pimi çekilmiş bir bomba gibi beklemekte.

Amerika Birleşik Devletleri Verileri

10 Eylül 2021 Cuma günü yayınlanacak olan Ağustos 2021 ayına ait Üretici Fiyat Endeksi verileri, enflasyon baskısının nasıl bir seyir göstereceğine dair bir yol gösterici olacak. Hızlı ekonomik toparlanma sonrasında arz-talep dengesizliğinin yaratılmış olması ile Temmuz 2021 tarihine ait veriler son on yılın en büyük yıllık artışını göstermişti.

Her ne kadar FED tarafından artan fiyatların geçici olacağı vurgulanıyor olsa da oluşan kalıcı fiyat baskıları sebebi ile FED’in genişlemeci politikasını beklenenin aksine daha hızlı bir şekilde değiştirmesine sebep olabileceğine dair endişeler bulunmakta.

Yine 3 Eylül 2021 Cuma günü Çalışma Bakanlığı, ekonomide Ağustos 2021 tarihine ait sadece 235.000 artık gerçekleştiğini raporlaması sonrasında 9 Eylül 2021 Perşembe günü açıklanacak olan haftalık işsizlik başvuruları oldukça yakından takip edilecek. Ekonomistlerin yapmış olduğu tahminlere göre 750.000 iş artışı gerçekleşmiş olmalıydı.

Ağırlama ve eğlence sektörü içerisindeki işe alımların artan Covid-19 vakaları arasında durduğu çok net bir şekilde belli oluyor. Her ne kadar Temmuz ayı içerisinde işsizlik oranı %0.2 gerileme göstermiş olsa da mevcut oranın daha yüksek olacağı revize edildi. Ayrıca, bu revizenin yapılmasına rağmen ekonominin temelde güçlü olduğuna inanıldığı da vurgulanmakta.

haftalık ekonomik gelişmeler
ekonomik takvim

Çin Verileri

6 Eylül 2021 Pazartesi günü Çin hükümeti, Ağustos 2021 tarihine ait ticaret verilerinin paylaşımını gerçekleştirecek. 8 Eylül 2021 Çarşamba günü ise yine Ağustos 2021 tarihine ait tüketici ve üretici enflasyon oranları açıklanacak.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip Çin, ülke ekonomisinde gerçekleşen toparlanma sürecinin Covid-19 Delta varyantının yaygınlığını önlemek amacı ile uygulanan kısıtlamalar sebebi ile ivme kaybettiğini gösteren son zayıf ekonomi verileri sonrasında bu verileri paylaşacak.

3 Eylül 2021 Cuma günü yapılan özel bir ankete göre Çin’in hizmet sektörü faaliyetleri Ağustos 2021 tarihinde sert küçülme yaşadı. Yine benzer şekilde yapılan bir imalat anketi ise geçtiğimiz ay fabrika aktivitesinin yaklaşık olarak bir buçuk yıl içerisinde ilk kez küçülmüş olduğunu gösterdi. Gerçekleşen bu yavaşlamanın Pekin’in büyümenin canlandırılması adına daha çok destek sunması gerektiği beklentilerini artırdı.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap