Ekonomik Takvim: 15 Mart 2021 – 21 Mart 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler

Ekonomik Takvim: 15 Mart 2021 – 21 Mart 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler
0

Ekonomik takvim bu hafta içerisinde oldukça önemli gelişmelere sahip ve hareketli bir hafta olacağı çok net bir şekilde görünüyor. Bu hafta gerçekleşecek olan FED toplantısı birçok ekonomist ve yatırımcı tarafından büyük bir merakla bekleniyor. Haftalık ekonomik bülten içerisindeki en önemli ekonomik gelişmenin bu olduğuna dair kesin bir şey söylemek mümkün.

Yatırımcılar tarafından Amerika Birleşik Devletleri merkez bankasının faiz oranlarında bir değişiklik yapması beklenmezken 12 Mart 2021 Cuma gününde 10 yıllık tahvil getirileri %1.60’lık değere ulaşarak son bir yıllık süreç içerisindeki en yüksek değere ulaşmıştı. Yatırımcılar, bu konu ile ilgili FED yorumunu da büyük bir merakla bekliyor ve Powell’ın konuşmasında bu konuya da değinmesi kesin gibi görünüyor.

ekonomik takvim

Amerika Birleşik Devletleri tarafından FED toplantısı haricinde takip edilmesi gereken bir diğer önemli veri açıklaması da perakende satış verileri olacak. Bir diğer yandan şirket kazançları tarafında da FedEx ve Nike’ın yer aldığı bazı şirketler de sonuçlarını paylaşacak.

Bir diğer yandan bu hafta içerisinde İngiltere Bankası ve Japonya Bankası da para politikası toplantısı gerçekleştirecek. İşte, hareketli, veri akışının bol ve merkez bankalarının toplantıları ile yoğun olacak bu hafta içerisinde takip edilmesi gereken önemli ekonomik gelişmeler;

FED Toplantısı

17 Mart 2021 Çarşamba günü gerçekleşecek olan toplantı sonucunda faiz oranlarında bir değişiklik yapılmaması ve %0-%0.25 aralığında kalması bekleniyor. Toplantı kararından daha da önemli olabilecek bir diğer gelişme ise toplantıdan tam yarım saat sonra FED Başkanı Powell tarafından yapılacak konuşmadır. Yatırımcılar, Powell’ın konuşmasını değerlendirecek ve bu konuşma içerisinde artan enflasyon beklentisi endişelerine rahatlatıcı cevaplar arayacak.

Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası, ‘’Noktasal Grafik’’ olarak adlandırılan ekonomik büyüme ve faiz oranları ile ilgili yeni tahmin ve öngörülerini sunacak.

FED’in en erken 2022 yılının sonlarında faizlerde bir artırım yapma olasılığı her ne kadar piyasalarda yeniden fiyatlanmış olsa da 2023 yılının sonuna kadar bir faiz artırımı beklenmiyor.

Japonya Bankası (BoJ) Toplantısı

19 Mart 2021 Cuma günü gerçekleşecek olan Japonya Bankası toplantısı kararı için de beklentiler faiz oranlarının değişmemesi yönünde. Ayrıca, bu toplantı sonrasında uzun vadeli süreç için öngörülere dayalı bir kılavuz da sunulması beklentiler arasında yer alıyor.

Japon Merkez Bankası yöneticisi Haruhiko Kuroda para politikası toplantısı sonrasında basın toplantısı düzenleyecek. Kuroda ve yardımcısı Amamiya, 10 yıllık getiri hedef aralığını gevşetme konusunda son zamanlarda çok karmaşık mesajlar iletmişti.

haftalık ekonomik takvim

İngiltere Bankası (BoE) Toplantısı

İngiltere Bankası yöneticisi Andrew Bailey ve ekibinin 18 Mart 2021 Perşembe günü yapılacak toplantıda borçlanma maliyetlerini arttırmaması ve %0.10 oranında sabit tutması bekleniyor. Faiz arttırımı yapılmaması durumunda piyasa beklentileri rahat bir şekilde karşılanacaktır. Ekonomistler tarafından oluşan beklenti ise faiz oranının değişmeyeceği yönünde 9-0’lık bir sonuç elde edilmesi yönünde.

Borçlanma maliyetinde değişim yapılması yerine, İngiltere Bankası’nın tahvil alımlarını arttırması bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri Perakende Satışlar

16 Mart 2021 Salı günü Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı tarafından perakende satış verileri açıklanacak. Birçok ekonomist tarafından yapılan ortak öngörüye göre açıklanacak verilerin geçtiğimiz ay verilerine göre %0.6 oranında düşük olması. Ocak ayında %5.3 artış görülmüştü. Otomobil satışlarının hariç tutulduğu bu satışlar önceki ay %5.9 oranında artış yaşadıktan sonra %0.1 oranında düşüş yaşamış olması beklentiler arasında.

Zaman içerisinde perakende satışlarda artış görülmesi ekonominin güçlendiğine dair işaret anlamı taşırken zaman içerisinde perakende satışlarda düşüş görülmesi de ekonominin güç kaybettiğine dair işaret anlamı taşımaktadır.

Tüketici harcamaları, Amerika Birleşik Devletleri’nin ekonomik büyüme oranının %70’lik oranına tekabül etmektedir.

Nike ve FedEx Kazançları

Dördüncü çeyrek kazanç raporları döneminin sonuna doğru yaklaştığı bu süreç içerisinde 18 Mart 2021 Perşembe günü bazı şirketler rapor sunacak. Bu şirketler arasında oldukça dikkat çeken iki isim ise FedEx ve Nike olacak.

Bu iki büyük şirket haricinde Dollar General, SunDial Growers, PagerDuty, Coupa Software ve CrowdStrike gibi büyük firmalar da dördüncü çeyrek kazanç raporlarını yayınlayacak.

haftalık ekonomik gelişmeler

Önemle takip edilmesi gereken bu 5 gelişme haricinde bu hafta içerisinde Amerika Birleşik Devletleri tarafında ilk işsizlik başvuruları, konut başlangıçları, endüstriyel üretim ve New York-Philadelphia bölgelerindeki imalat koşullarına yönelik anket sonuçları da açıklanacak.

Ayrıca, bu hafta takip edilmesi gereken yerel ekonomik takvim içerisinde de 18 Mart 2021 Perşembe günü gerçekleşecek TCMB Para Politikası Kurulu Toplantısı da yer almaktadır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap