Ekonomik Takvim: 18 Ocak 2021 – 24 Ocak 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler

Ekonomik Takvim: 18 Ocak 2021 – 24 Ocak 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler
0

Haftalık ekonomik takvimde bu hafta siyasi gelişmeler ve önemli ekonomik veriler yer alıyor. Bu hafta Çarşamba günü piyasalar tarafından merakla takip edilen Amerika Birleşik Devletleri Cumhurbaşkanlığı devir işlemi gündemde olacak. Joe Biden, yemin töreni sonrasında ülke yönetimini eline alacak ve Amerika Birleşik Devletleri’nin 46. Cumhurbaşkanı olarak görevine başlayacak. Bu devir süreci sonrasında ise yatırımcıların Joe Biden’dan beklentisi ise teşvik paketi ve pandemi ile mücadele planlarının sorunsuz ilerletilmesi olacak.

Ayrıca, Salı günü gerçekleşecek olan tasdik duruşması ile Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı’nın başına da Janet Yellen gelecek ve ilk kadın Hazine Bakanı görevine başlamış olacak. Amerika Birleşik Devletleri cephesinde bu gibi politik gelişmelerin yanı sıra bu hafta içerisinde S&P500 endeksi içerisinde yer alan birkaç şirket rapor açıklamaları da yapacak ve bu durum da yatırımcılar tarafından dikkatle takip edilecek.

Avrupa cephesinde ise Avrupa Merkez Bankası yeniden uygulanmaya başlayan karantina sürecinde son politika toplantısını gerçekleştirecek. Ayrıca, Cuma günü Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, İngiltere ve Japonya tarafından açıklanacak PMI verileri ile küresel ekonominin 2021 yılına nasıl bir performans ile başlamış olduğunu da göreceğiz. İşte, bu hafta için bilinmesi gereken 5 önemli gelişme;

Janet Yellen’in Tasdik Duruşması ve Göreve Başlaması

19 Ocak 2021 Salı günü, Senato Maliye Komitesi tarafından yeni Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı Janet Yellen için tasdik duruşması yapılacak. 2014 ve 2018 yılları arasında FED başkanı olarak görev yapan Yellen’in Senato onayını oldukça kolay şekilde kazanması bekleniyor. Onay alması durumunda ise Yellen, Biden kabinesi içerisinde ilk onay alan kişi olmuş olacak.

Janet Yellen’in Biden tarafından açıklanan 1.9 trilyon USD’lik teşvik paketinin desteklenmesi de bekleniyor. Özellikle çok düşük faiz oranlarının olduğu bu dönem içerisinde bu teşvik paketinin karşılanabilir olduğunu da belirtmek gerekiyor.

ekonomik takvim

Avrupa Merkez Bankası Toplantısı

Avrupa Merkez Bankası, 21 Ocak 2021 tarihinde yılın ilk toplantısını gerçekleştirecek. Her ne kadar Avrupa Merkez Bankası tarafından geçtiğimiz yılın Aralık ayında ek teşvik paketi duyurulmuş olsa da ekonomik koşullar, Covid-19’un oluşan mutasyonları nedeni ve yavaş şekilde devam eden aşı dağıtımı yüzünden bu paket bulanıklaştı.

Peki, bu durum endişe edilebilir bir şey mi? Christine Lagarde tarafından söylenenlere göre bu durum pek endişe edilebilir bir durumda değil çünkü Covid-19 vakalarında azalma olduğu sürece toparlanma sürecinin hızlanacağı belirtilmiş. Ayrıca, Almanya ekonomisinin 2020 yılında %5 daralma ile beklenen seviyelerin altında kalmış olması da iyimserlik sebebi olarak belirtilmiş. Tüm bu olumlu düşüncelere ek olarak ise devam eden karantina süreçlerinin ülke ekonomilerine ve Avrupa bölgesine zarar vereceği de özellikle vurgulanmış.

Biden Toslayacak Mı?

Joe Biden, 20 Ocak 2021 Çarşamba günü yemin ederek Amerika Birleşik Devletleri’nin 46. Cumhurbaşkanı olarak göreve başlayacak. Biden, salgın ile ciddi hasar almış ve sosyoekonomik bölünme içerisinde olan Amerika Birleşik Devletleri yönetimini devir alacak.

Biden her ne kadar 1.9 trilyon USD’lik teşvik paketi duyurmuş olsa da bu teşvik paketinin ekonomik toparlanma sürecine olumlu etkisinin olup olmayacağı net bir şekilde kesin değil. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri’nin bu miktarı nasıl karşılayacağının endişeleri de artarken yatırımcıları stresli bir ortam beklemektedir.

S&P500 endeksi son 10 başkanlık döneminin 8 tanesinin ilk 100 günlük süreci içerisinde yükseliş eğilimi göstermiş olsa da Biden’in ilk 100 günü içerisinde daha zrolu şartlardan dolayı bu geleneğin bozulması da muhtemel görünüyor.

Amerika Birleşik Devletleri ekonomisi yeni yönetim kabinesi ile hızlıca canlandırılmak için bekleniyor fakat Kongre içerisinde yer alan Demokrat çoğunluk nedeni ile bu hızlandırma süreci başarısız olabilir. Bu Demokrat çoğunluğunun Biden tarafından açıklanan teşvik paketinin gecikmesinde de etkisinin olması beklenmektedir.

haftalık ekonomik takvim

Kazanç Raporları

S&P500 endeksinde yer alan bazı şirketlerin kazanç raporlarını bu hafta açıklayacak olması sebebi ile yatırımcılar endişe içerisinde bekleme sürecine girmiş bulunmaktadır. Açıklanacak bu verilerin oldukça önem arz etmesinin sebebi ise 2021’de toparlanma beklentilerinin desteklenip desteklenmeyeceğidir.

Amerika Birleşik Devletleri borsaları, aşı dağıtımlarının toparlanma sürecini hızlandıracağına dair iyimser yaklaşması sebebi ile rekor yükselişler sağladı. Ayrıca, bu yükselişleri ek teşvik duyuruları da destekledi ve henüz borsa için fiyatlarda geri çekilme sinyalleri oluşmadı.

Bu hafta S&P500 endeksinde yer alan Netflix, Bank of America, Goldman Sachs, Procter & Gamble, Charles Schwab, United Airlines, IBM ve Intel şirketleri 2020 yılının son çeyreğinde elde ettiği kazançlarını yayınlayacak.

Refinitiv’in IBE’s verilerine göre S&P500 endeksinde yer alan şirketlerin kazançlarında bir yıl öncesine kıyasla %9.5 düşüş fakat 2021 yılının ilk çeyreğinde %16.4’lük yükseliş ile toparlama bekliyor.

haftalık ekonomik gelişmeler

Ekonomi Verileri

22 Ocak 2021 Cuma günü Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği Bölgesi, Japonya ve İngiltere’den PMI verileri açıklanacak ve bu verilerin beklenenlerin altında kalma ihtimali oldukça yüksek görünüyor. Ekonomik veri iddiaları hâla geçerli olsa da yeni kısıtlamalar ve artan Covid-19 vakaları nedeni ile öngörüler üzerinde şüphe uyandırmış durumdadır.

Bu hafta takip edilmesi gereken diğer veriler arasında ise rekor seviyelere gerilemiş mortgage faiz oranları ile ABD konut piyasası raporları yer alıyor. Perşembe günü açıklanacak olan konut başlangıçları ve Cuma günü açıklanacak mevcut konut satışlarının beklentileri karşılaması bekleniyor.

Bir diğer yandan 18 Ocak 2021 Pazartesi günü ise Çin’in dördüncü çeyrek ve yıllık GSYH verilerinin açıklanacağını da unutmamak gerekiyor. Bu veriler doğrultusunda 2020 yılı içerisinde büyüme sağlamış tek ekonominin Çin olduğu gösterilebilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap