Ekonomik Takvim: 7 Aralık 2020 – 14 Aralık 2020 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler

Ekonomik Takvim: 7 Aralık 2020 – 14 Aralık 2020 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler
0

Bu haftanın ekonomik takviminde finans piyasalarında teşvik paketlerinin açıklanması beklenirken özellikle Amerika Birleşik Devletleri üzerinde pandemiden zarar gören halkın ve küçük işletmelerin baskısı oluşmuş durumda. Ayrıca, pandemi tarafında da bu hafta yaşanması beklenen tek gelişmenin teşvik paketi olmadığını da belirtmek gerekiyor. Teşvik paketlerinin yanı sıra bu hafta içerisinde Covid-19 aşılarının dağıtımlarına başlanması planlanmakta. Pandemi hakkında oluşmuş gelişmelerin yanı sıra Avrupa’da uzun süredir devam eden Brexit sürecinde de ciddi ilerlemelerin sağlandığını, bu sürecin son aşamalarına doğru geldiğini de vurgulamak gerekiyor. İşte, tüm detayları ile bu hafta takip edilmesi gereken önemli 5 ekonomik gelişme;

Brexit Görüşmeleri Sona Yaklaştı

Avrupa Birliği ve İngiltere müzakerecileri, yeni yıl öncesinde ticaret anlaşması sağlamak amacı ile bugün son bir görüşme düzenledi. Eğer ki bu görüşme sonucunda anlaşma sağlanamaz ise 5 yıllık Brexit ayrılığının karışık bir şekilde sonlanması bekleniyor. Ayrıca, bir anlaşma sağlanmaması sonucunda da birçok uzman uzun vadeli süreç içerisinde İngiltere ekonomisinin olumsuz etkilenmesini beklediğini bildirmiş durumda. İngiltere, Avrupa Birliği’nin en büyük ticaret ortağı olarak bilinmektedir ve 2019’da toplam ticaretinin %47’lik kısmı buraya aitti. Uzmanların paylaşmış olduğu diğer tahmin ve bilgilere göre, bu anlaşmazlık durumu GBP’yi etkileyebilir, İngiltere’de enflasyon oranının yükselmesine sebep olabilir ve ek olarak da İngiltere ekonomisine %2’lik ekstra bir hasar oluşturabilir.

brexit

Hisse Senedi Piyasalarında Dalgalanma İhtimalleri

Wall Street’in 3 ana endeksi, daha yüksek teşvik paketi beklentileri ile Cuma günü rekor yükselişler göstererek tüm zamanların en yüksek değerlerine ulaştı. Zayıf ekonomik veriler, pozitif aşı haberleri ve enflasyondaki büyük artışlar ile ilgili olarak yatırımcılar bazı endişelere kapılabilir ve bunun sonucunda da fiyatlarda ciddi dalgalanmalar ile karşı karşıya kalınabilir. Tüm bu sebeplerin yanı sıra yatırımcılar karantina koşullarının ekonomiye olan etkisini de yakından takip edecektir ve bu durum da fiyatların dalgalanmasında büyük bir pay sahibi olacaktır.

Avrupa Merkez Bankası Ek Teşvik Duyuracak

Avrupa bölgesi dördüncü çeyrekte resesyona girerken Avrupa Merkez Bankası Başkanının Perşembe günü teşvik paketlerinde genişleme açıklamaları yapması bekleniyor. Ayrıca, bu toplantıda teşvik açıklamalarına ek olarak enflasyon problemlerinin de ana konu olarak eklenmesi de bekleniyor.

ekonomik takvim

Teşvik Görüşmeleri Hızlanıyor

Cuma günü ABD’de altı ayın en yavaş iş büyümesi gösteren veriler, ekonominin canlanmasına önemli derecede katkı sağlayacak teşvik paketlerinin açıklanması beklentilerini arttırdı. Eğer ki bu süreç içerisinde kongre hızlı kararlar alamaz ise 26 Aralık 2020 tarihinde yaklaşık olarak 13.5 milyon kişi işsizlik yardımı haklarını kaybedecektir.

Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında uzun süredir tartışma konusu olan bu paketin yaklaşık olarak 908 milyar USD olarak açıklanması bekleniyor. Fakat senatonun çoğunluk lideri Mitch McConnell’in 500 milyar dolarlık harcama önerisinde ısrarcı olması sonucunda böyle büyük bir teşvik paketinin kabul edilip edilmeyeceği konusunda kesin bir şey söylemek mümkün olmuyor. Şöyle de bir durum var ki her iki taraf da 11 Aralık 2020 tarihine kadar 1.4 trilyon USD’lik bütçeyi kabul etmek veya hükümetin kapatılması riski ile karşı karşıya kalmak durumundadır.

Aşı Dağıtımları Başlıyor

İngiltere hükümeti, pandemi süreci ile yeni bir dönemin içerisine girmeye hazırlanıyor. Bu hafta başlayacak olan aşı dağıtımı ile aşının halka uygulanmasını sağlayan ilk ülke olunacak. Aşının ilk dozu, Salı günü uygulanmaya başlayacak ve öncelikli olarak 80 yaş üzerindeki bireylere, sağlık çalışanlarına ve huzur evi personellerine uygulanacak. Ayrıca, aşı dağıtımı süreci içerisinde ABD’de yer alacak ve Cuma gününe kadar aşı dağıtımının ABD’ye de yapılması planlanmaktadır. İlk aşamada bu iki büyük devlet başta olmak üzere yıl sonuna kadar 20.000.000 doz aşının dağıtılması bekleniyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap