Ekonomik Takvim: 13 Eylül 2021 – 20 Eylül 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler

Ekonomik Takvim: 13 Eylül 2021 – 20 Eylül 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler
0

Ekonomik takvimde bu hafta oldukça önemli veriler takip edilirken farklı bölgelerden gelecek farklı veriler doğrultusunda yoğun olacak. Eylül ayı toplantısı öncesinde FED geleneksel yasak dönemine girerken Amerika Birleşik Devleti yatırımcıların bu hafta Ağustos ayına ait enflasyon oranına odaklanacağı önemli bilgiler arasında yer alıyor. Her ne kadar kontrol altında tutulduğu iddia ediliyor olsa da artan enflasyon sebebi ile varlık alım programı hakkında yapılacak açıklamalar da bu hafta yakından takip edilmesi gereken önemli detaylardan birisi olacak.

ekonomik takvim

Ekonomik takvim dikkatli incelendiği zaman bu hafta sadece Amerika Birleşik Devletleri’nin değil İngiltere hükümeti de enflasyon verilerini paylaşacak. Ayrıca, Çin tarafından yapılacak olan veri paylaşımlarının sonuçları ise ülke ekonomisinin toparlanma süreci hakkında fikir elde edilmesini ve tahmin yapılmasına olanak sağlayacak. Son olarak, yatırımcılar Avrupa Merkez Bankası yetkilileri tahvil alımlarının azaltma kararı hakkında yorumlar yapacak.

İşte, yeni hafta başlangıcı öncesinde bilinmesi gereken ve 13 Eylül 2021 – 20 Eylül 2021 tarihleri arasında takip edilmesi gereken önemli ekonomik gelişmeler;

İngiltere Verileri

Geçtiğimiz hafta içerisinde yapmış olduğu açıklamalarda İngiltere ekonomisinde gerçekleşen toparlanma sürecinin yavaşlamış olduğu İngiltere Bankası yöneticisi Andrew Bailey tarafından yapılmıştı. Bu sebeple 23 Eylül 2021 tarihinde gerçekleşecek olan İngiltere Bankası toplantısı öncesinde istihdam ve perakende satış verileri ile enflasyon oranı yatırımcılar tarafından yakından takip edilecek. Temmuz 2021 verilerine göre enflasyon %2 oranına gerilemiş fakat perakende satışlar da aylık bazda %2.5 oranında gerilemişti.

Haziran 2021 tarihinde ücret büyümesi rekor bir artış ile %8.8 oranına ulaşmıştı ve buna rağmen işgücü piyasasında düşüş gözlemlenmişti. Bu sebeple 14 Eylül 2021 Salı günü açıklanacak olan iş verileri de yatırımcılar tarafından yakından takip edilecek ekonomik takvim verisi olacak. Ücretsiz izin süreci sona ermiş olsa da tedarik zincirlerinde yaşanmakta olan sorunlar, emtia fiyatlarının etkisi ve yetenekli personel eksikliği sebepleri ile fiyat baskılarında artış gözlemlenmesi beklentiler arasında yer almakta.

Çin Verileri

Perakende satışlar, sabit varlık yatırımı ve endüstriyel üretim verileri 15 Eylül 2021 Çarşamba günü Çin tarafından açıklanacak ve bu veriler Çin ekonomik takvimi için oldukça önem arz ediyor. Yeni kısıtlamalar, kısmen kapanan liman ve Ağustos ayına ait vaka dalgalanmalarının ülke ekonomisi üzerinde nasıl bir etki ettiği bu verilerin yorumlanması ile elde edilecek. Her ne kadar son vaka dalgalanmaları oldukça ciddi oranda kontrol altında tutuluyor olsa da Çin ekonomisinin bu durumdan hala olumsuz etkilendiği gerçeği oldukça net bir şekilde görünmekte.

Her ne kadar ülke ihracatı oldukça güçlü olsa da kısıtlamalar, mülk fiyatlarını yatıştırmak amaçlı sıkıştırılan tedbirler, karbon emisyonunu düşürme kampanyası ve tedarik zincirinde yer alan dar boğazlar arasında küresel talep her ne kadar güçlü olsa da yurt içi talep oldukça düşük kaldı.

haftalık ekonomik takvim

Amerika Birleşik Devletleri Enflasyon Verisi

Son birkaç aylık periyot içerisinde fiyatlarda artışa sebep olan arz-talep dengesizliği ve 14 Eylül 2021 Salı günü açıklanması beklenen TÜFE verisi Amerika Birleşik Devletleri ekonomik takviminde oldukça önemli detaylar olarak yer alacak. Her ne kadar Temmuz ayı içerisinde fiyat artışları yavaşlamış gibi görünüyor olsa da enflasyonun zirve orana ulaştığı konusundaki belirsiz işaretler arasında yıl olarak baz alındığı zaman 13 yıllık rekorun kırılması bekleniyor.

Yatırımcılar, Michigan Üniversitesi tüketici hassasiyet raporu ve endüstriyel üretim verilerine ek olarak 16 Eylül 2021 Perşembe günü açıklanacak olan ve art arda ikinci ay içerisinde de düşmesi beklenen perakende satış rakamları verisini de yakından takip edecek.

Avrupa Merkez Bankası Yetkili Konuşmaları

Avrupa bölgesinde Avrupa Merkez Bankası kıdemli ekonomist Philip Lane ve Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Olli Rehn konuşma gerçekleştirecek. Yatırımcılar, tahvil alımları hakkında olası azaltma işleminin ne zaman başlayacağına dair ipuçları için bu konuşmaları yakından takip edecek. Ayrıca, beklentiler de bu konu hakkında daha fazla detay sağlanması yönünde. Her ne kadar kesin bir şey açıklanmış olmasa da Avrupa Merkez Bankası tarafından alınan faiz kararının ilk adım olarak vurgulanması mümkün bir durum. Yine de buna rağmen Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Legarde, alınmış bu kararın varlık alımını azaltma amacı ile alındığının düşünülmemesi gerektiğini hatırlatmıştı.

Avrupa Merkez Bankası tahvil alımlarının azaltılması kararının FED sonrasında alınması beklentiler arasında yer almakta. Ayrıca, Ağustos 2021 tarihinde açıklanan iş raporu her ne kadar hayal kırıklığı yaşatmış olsa da beklentilerin bu yönde olduğunu vurgulamak oldukça önemli.

haftalık ekonomik gelişmeler

Borsa

Bu hafta piyasanın yön belirleyici ekonomik verisi hiç kuşkusuz ki Amerika Birleşik Devletleri enflasyon rakamları olacak. Sürekli olarak artmakta ve sözde kontrol altında olan enflasyonun etkisi ile FED’in sağlamakta olduğu acil durum teşvik tedbirlerinin geri çekilmesine sebep olup olmayacağına dair endişeler de devam etmekte.

Son günlerde birçok FED yetkilisi tarafından yapılan açıklamalara göre beklentilerin altında kalarak hayal kırıklığına sebep olan iş raporu verisinin FED’in tahvil alımlarını azaltmaya başlamasına engel olamayacağı sürekli olarak söylenmekte.

Her ne kadar teşvik paketlerinde azalmaya gidiliyor olsa da UBS Global Wealth Management CIO’su Mark Haefele, merkez bankalarının faizleri düşük tutması beklentisinin bulunduğunu söyledi. Ayrıca, müşterilerine iletmiş olduğu notunda ‘’ bu, piyasanın özellikle döngüsel ve değer hisseleri için olumlu bir durum. Ve getiri arayışını karmaşıklaştırsa da fırsat görmeye devam ediyoruz” sözlerine yer verdi.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap