Ekonomik Takvim: 21 Aralık 2020 – 27 Aralık 2020 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler

Ekonomik Takvim: 21 Aralık 2020 – 27 Aralık 2020 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler
0

Noel tatilinin başlaması ile piyasaların pek aktif olmayacağı bir haftaya giriş yapmak üzereyiz. Her ne kadar bu hafta içerisinde piyasalar pek aktif olmayacak olsa da piyasada takip edilmesi gereken çok fazla önemli ekonomik takvim gelişmelerinin bulunduğunun da altını çizmek gerekiyor. Yatırımcılar artık bu hafta içerisinde 900 milyar dolarlık teşvik paketinin açıklanmasını beklerken aşı gelişmelerinde de önemli olaylar bulunuyor. Ayrıca, Tesla’nın S&P500 endeksine eklenmesi sonucunda da oluşması beklenen volatilitenin bu hafta içerisinde gerçekleşmesi de bekleniyor. Bir diğer yandan Brexit görüşmelerinde de süreç pek olumlu ilerlemiyor. İşte, bu hafta takip edilmesi gereken 5 önemli gelişme;

Aşılama Süreci Hızlanıyor ve Büyüyor

Pazartesi günü Moderna tarafından geliştirilen Covid-19 aşısı uygulanmaya başlıyor ve Pfizer tarafından geliştirilen aşının da dağıtımının hızlanması ve dağıtım alanının genişlemesi bekleniyor. Elde edilen bilgilere göre bu aşılar Amerika Birleşik Devletleri (ABD) çapında 3.700’den fazla tesise dağıtılacak. Yine bu bilgilere göre bu hafta 2 milyon doz Pfizer ve 5.9 milyon doz da Moderna aşısının dağıtılacağı öngörülmektedir. Dağıtımı gerçekleşecek olan bu aşıların ilk dozlarının sağlık personellerine uygulanacağı da belirtilmiş.

ekonomik takvim

Sağlık uzmanlarının tahminlerine göre ise Amerika Birleşik Devletleri (ABD) halkının büyük bir kesiminin aşılanma sürecinin 2021 yılına kadar uzaması bekleniyor. ABD’de virüsün yayılımının doğru şekilde kontrol altına alınamaması sebebi ile hastanelerde ölüm ve enfeksiyon oranlarının çok arttığı konusunda da bilgi paylaşımı yapılmış durumda.

Ekonomik Güncellemeler

Noel tatili karmaşası öncesinde piyasaların yakından takip edeceği iki önemli veri açıklanacak. Salı günü mevcut konum satışları verileri, Çarşamba günü ise yeni konut satışları verileri açıklanacak ve piyasa bu verileri tatil öncesinde yakından takip edecek. Piyasa, mevcut talebin bastırılıyor olması ve çok düşük faizler ile konut kredilerinin piyasaya sürülüyor olması nedeni ile ekonomik büyümeye adeta kafa tutabilecek seviyelere ulaşmış durumda.

Çarşamba günü açıklanacak olan diğer önemli veriler ise kişisel harcama verileri ve dayanıklı mal siparişleri verileri olacak. Kişisel harcama verileri için beklentiler oldukça düşük olsa da dayanıklı mal siparişleri verileri için beklentiler oldukça yüksek. Ayrıca, tüm bu veri açıklamalarının yanı sıra aşı haberleri ile tüketici güveni raporu da dikkatle takip edilecek veriler arasında yer almaktadır.

Tüm bu verilerin yanı sıra ilk işsizlik verileri raporu da bu hafta yatırımcılar tarafından dikkat çekecek ve piyasa üzerinde etki yaratabilecek önemli bir veridir.

haftalık ekonomik takvim

Teşvik Geliyor Mu?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) kongresi 900 milyar dolarlık teşvik paketi için anlaşma sağlamaya ve bu paketi duyurmaya oldukça yakın görünüyor. Milletvekilleri, anlaşmanın önünde yer alan en büyük olumsuzluklar için son dakika bir uzlaşmaya vardı ve bu paketin onaylanacağının sinyallerini verdi.

Kongre liderinin Eylül 2021 ayına kadar hükümetin finansal ihtiyaçlarını sağlamak için 1.4 trilyon dolarlık harcama tasarısını da teşvik paketi içerisine eklemeyi planladığı da elde edilen diğer bilgiler arasında yer alıyor.

Hükümetin teşvik kararlarını kesinleştirmesi için de zamanı kalmadı. 21 Aralık 2020 Pazartesi gününe kadar oylama işleminin tamamlanmış olması gerekiyor yoksa hükümetin kapanma ihtimalleri gündeme gelecektir.

Bu teşvik paketinin içeriğinde tüm Amerika Birleşik Devletleri (ABD) vatandaşları için yapılacak olan tek seferlik 600 USD’lik ödeme, haftalık 300 USD’ye kadar arttırılmış işsizlik ödenekleri, küçük işletmeler için ek ödenek desteği ve korona virüs aşısının dağıtım süreci için eyaletlere yardım desteğini kapsaması bekleniyor.

Her ne kadar 2020 yılının başında kongre tarafından 4 milyar USD’lik teşvik paketi onaylanmış olsa da bu paketin yetersiz geldiği ve ekonomik toparlanma süreci üzerinde de baskı oluşturduğu da yatırımcıların gözünden kaçmış değil.

Tesla Etkisi

Tesla’nın S&P500 endeksine eklenmesi sonucunda yatırımcılar ve yatırım danışmanlarının beklentileri endeks üzerinde, Tesla hisseleri üzerinde ve endeksin içerdiği diğer şirket hisseleri üzerinde volatilitenin artabilmesidir. Tesla, Pazartesi günü itibari ile endeksin bir parçası olarak işlemlere başlayacak ve bu olay fon yöneticilerinin mevcut yatırımları düzenlemesine etki edecektir. Bu düzenleme süreci ile de olası fiyat dalgalanmalarının oluşması oldukça mümkün bir durumdur.

Teslanın hisse senedi değeri piyasası yaklaşık olarak 600 milyar dolar seviyesine ulaşmış durumda ve bu yıl toplamda %600 oranında artış gösterdi. Ayrıca, Tesla rakiplerine göre daha az üretim potansiyeline sahip olmasına rağmen en değerli otomobil şirketi olmayı başardı.

Bazı analistler şirketin hisse fiyatlarının çok şişmiş olduğunu söylüyor olsa da hisse fiyatlarının hangi yöne doğru gideceğini kestiremediğini de söylüyor. Her ne kadar bazı analistler tarafından Tesla hisseleri için balon benzetmesi yapılıyor olsa da fiyatın henüz değerinin üzerinde mi yoksa değerinin altında mı olduğu net bir şekilde belli değil. Bu bağlamda da fiyatın hangi yöne gideceğini kestirmek de oldukça zor.

haftalık ekonomi bülteni

Brexit Tarihi Yaklaştı

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışı için 10 gün gibi kısa bir süre kalmış olmasına rağmen henüz bir antlaşma sağlanmış değil ve bu durum 1 trilyon dolarlık yıllık ticareti gümrük vergisi ve ambargo riski ile karşı karşıya getiriyor.

Her iki taraf da yapılacak olası bir antlaşma için kendi parlamentoları tarafından onay almak zorunda ve görüşmelerin kritik aşamada olmasına rağmen yaklaşan noel tatili sebebi ile herhangi bir sonucun elde edilmeme ihtimali de oldukça yüksek görünüyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap