Ekonomik Takvim: 24 Mayıs 2021 – 30 Mayıs 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler

Ekonomik Takvim: 24 Mayıs 2021 – 30 Mayıs 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler
0

Ekonomik takvimde bu hafta aşı dağıtımları son hız devam ederken yeniden açılışa geçen ekonomiler piyasadaki rotasyonuna devam ederken önümüzdeki hafta içerisinde piyasalarda dalgalanmaların görüleceği gelişmeler yaşanacak. Bitcoin fiyatındaki şiddetli hareketler genel piyasaların geçici de olsa frenleme yapmasına sebep olabilir. Açıklanacak olan veriler arasında ise yatırımcılar dayanıklı mallar ve kişisel konut satışları verisi ile nisan ayı kişisel harcama verilerini yakından takip edecek. Kazanç açıklamalarında her ne kadar sona gelinmiş olsa da son birkaç şirket daha kazanç raporlarını önümüzdeki hafta içerisinde açıklamaya devam edecek. Ayrıca, Lael Brainard’ın yer alacağı bir dizi FED konuşmacısı da hafta içerisinde konuşma gerçekleştirecek. İşte, yeni hafta başlangıcı öncesinde bilinmesi gereken ve 24 Mayıs 2021 – 30 Mayıs 2021 tarihleri arasında takip edilmesi gereken önemli ekonomik gelişmeler;

Bitcoin Fiyatındaki Çöküş

Dünya’nın en büyük kripto parası ve kripto paraların demirbaşı olarak bilinen Bitcoin, Çin hükümeti tarafından yapılan ticari faaliyet ve madencilik kısıtlamaları sonrasında çok ciddi değer kaybı yaşadı. Geçtiğimiz hafta başında kripto paralar ile ilgili hizmetler sunan bankalar ile ödeme şirketleri üzerindeki yasaklar Çin hükümeti tarafından kısıtlanmıştı.

Bir diğer yandan 20 Mayıs 2021 Perşembe günü Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı yüksek miktarlı kripto para işlemlerinin Vergi Dairesine bildirilmesine dair yeni düzenleme çağrısı gerçekleştirmişti. Ayrıca, FED kripto paraların finansal istikrar için oluşturmuş olduğu riskleri işaret eden bazı açıklamalar da bulunmuştu.

ekonomik takvim

Nisan ayının ortalarında 65.000 USD civarı değere ulaşarak tüm zamanların en yüksek değerini gören Bitcoin son 1 haftalık süreç içerisinde çok ciddi değer kaybetti. 19 Mayıs 2021 Çarşamba günü 30.000 USD fiyat seviyesinin altına gerileyen Bitcoin her ne kadar yeniden toparlanma göstermiş olsa da trend düşüş yönünde devam ediyor.

Piyasa değeri bu düşüş hareketleri ile azalan Bitcoin ve kripto paralarda kaldıraçlı pozisyon miktarlarının da azalmış olduğu Vanda Research raporlarında açıklandı. Bu, yatırımcıların kripto para piyasalarını yavaşça terk ettiği anlamını ifade eden bir durum olsa da günümüz değerleri de piyasa açısından pek iyimser bir durum değil. Vanda Research araştırmasına göre bireysel yatırımcıların teslim olduğu bir piyasa ortamı oluşmuş durumda.

Ekonomi Verileri

Ekonomi verileri cephesinde ise yeni hafta içerisinde takip edilmesi gereken en önemli veri kişisel tüketim harcamaları endeksini de içerisinde barındıran ve 28 Mayıs 2021 Cuma günü açıklanacak olan kişisel gelir ve harcama istatistikleri olacak. Gıda ve enerji harcamalarının hariç tutulmuş olduğu bu endeks FED’in %2 enflasyon hedefi için tercih ettiği yöntem olarak biliniyor. Mart ayına kadar olan 12 aylık süreç içerisinde endeks %1.8 oranında artış göstermişti.

Açıklanacak olan bu veri, FED’in para politikasının nasıl devam edeceği hakkında da fikir sahibi olunmasına yardımcı olacak.

haftalık ekonomik gelişmeler

Ekonomi verileri cephesinde açıklanacak olan diğer veriler ise 25 Mayıs 2021 Salı günü konut fiyatları ve yeni konut satışları ve tüketici güveni olacak. 27 Mayıs 2021 Perşembe günü ise ilk işsizlik başvuruları ve dayanıklı mal siparişleri verileri açıklanacak.

Piyasa Rotasyonları

Mayıs ayının sonuna gelinmesine her ne kadar birkaç gün kalmış olsa da bu ay içerisinde teknoloji hisseleri ağırlıklı olan Nasdaq Composite ve S&P500 endeksi şu sürece kadar %3.5 ve %0.6 oranında düşüş yaşamış durumda. DOW endeksi ise enflasyon endişelerine bağlı olarak büyüme hisselerinin çökmesi sebebi ile bu ay içerisinde %1 değer kazanmış durumda.

Yatırımcılar, artan enflasyon sebebi ile FED’in para politikasının geleceğine dair endişe duyuyor. Geçtiğimiz hafta yayımlanan FED tutanaklarına göre bazı politikacıların tahvil alımlarını azaltarak teşviki geri çekmesi konusunu konuşmaya hazır olduklarına dair işaret edilmişti. Analistlere göre ekonomik toparlanma süreci ilerlemeye devam ettikçe değer hisselerine olan ilginin devam edeceği belirtiliyor. Yine aynı analistlere göre teknoloji hisselerinin önümüzdeki süreç içerisinde de %20 oranında artış göstermesi pek anormal bir durum olmayacak.

FED Konuşmacıları

FED Yöneticisi Lael Brainard, 24 Mayıs 2021 Pazartesi günü CoinDesk conference tarafından online olarak gerçekleştirilecek olan Consensus’ta dijital dövizler hakkında konuşma gerçekleştirecek. Özellikle kripto para piyasalarında son hafta içerisinde gerçekleşen düşüşler sebebi ile bu konuşma da yatırımcılar tarafından yakından takip edilecek. Bir diğer yandan yine aynı gün içerisinde Atlanta FED Başkanı ve Kansas City FED Başkanı da konuşma gerçekleştirecek. Ayrıca, 25 Mayıs 2021 Salı günü ise FED Başkan Yardımcısı Randal Quarles, Senato Bankacılık Komitesi önünde FED’in finansal sistemi düzenlemesi ve denetlenmesi hakkında fikirlerini ve öngörülerini sunacak.

haftalık ekonomik takvim

Kazanç Raporları

Kazanç dönemi her ne kadar sakinlemiş olsa da bazı şirketler önümüzdeki hafta içerisinde kazanç raporlarını yayınlamaya devam edecek. Açıklama yapacak şirketler arasında ise en çok dikkat çeken isimler Best Buy, Nordstorm ve Costco olacak.

Kazanç raporu açıklayacak diğer şirketler arasında NVIDIA, Salesforce.com, Dell Technologies, Toll Brothers, Cracker Barrel, Pershing Square Holdings, Urban Outfitters, Abercrombie and Fitch, Dick’s Sporting Goods, American Eagle Outfitters, Ulta Beauty, VMWare, Autodesk, Dollar General, Dollar Tree ve Medtronic yer alıyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap