Trendlerdeki Yazı

Yanıltıcı Emir Nedir?

Yanıltıcı Emir Nedir?
0

Yanıltıcı emir, en kısa özetle alım-satım işlemi gerçekleştiren bir kişinin gerçekleşme ihtimali olmadan oluşturduğu alım-satım emirlerine denilmektedir. Bu, bir tür piyasa manipülasyonu olarak da tanımlanmaktadır. Bu tarz emir türleri genellikle algoritmalar ve botlar tarafından gerçekleştirilmektedir ve kullanım amacı arz-talep dengesini bozmaktır. Finansal ürünlerin fiyatlarını manipüle etmek amacı ile kullanılmaktadır.

Tüm finans piyasalarında ve neredeyse tüm ülke regülasyonlarında yanıltıcı emir oluşturmak yasa dışı işlem olarak değerlendirilmektedir. Özellikle büyük yatırımcıların ve balina olarak adlandırılan yatırımcıların sıklık ile kullandığı ve bu şekilde manipülasyon gerçekleştirdiği bir yöntemdir.

Yanıltıcı Emir Nedir?

Yanıltıcı emir, herhangi bir finansal ürünü almak veya satmak için sahte emirler ile piyasayı manipüle etmenin yöntemlerinden birisidir. Bu işlemi gerçekleştirme amacı olan kötü niyetli kişiler bazı yazılımlar, botlar veya algoritmalar kullanarak bu işlemi gerçekleştirmektedir. Yanıltmak amacı ile yerleştirilen emirler gerçekleşmek üzere olduğu zaman iptal edilmektedir.

yanıltıcı emir

Bu yöntemin kullanım amacı ise sahte emirler ile alış veya satış baskısı yaratmaktır. Bu tarz emirler bazı zamanlarda duvar niteliği de taşıyabilmektedir. Özellikle çok ciddi büyüklüğe sahip emirler kullanılarak fiyat bu işlemi gerçekleştiren kişinin istediği seviyelerde kontrol edilebilir. Yanıltmak amacı ile girilen tüm emirler gerçekleşmeden hemen önce yine yazılım, bot veya algoritma aracılığı ile iptal edilir.

Piyasalar Yanıltıcı Emirlere Nasıl Tepki Veriyor?

Piyasalar genellikle bu tarz emirlere güçlü bir şekilde tepki vermektedir çünkü yanıltıcı emirlerin tespitinin sağlanması oldukça zor bir şeydir. Ayrıca, destek ve direnç noktalarına yerleşen yanıltıcı emirlerin tespit edilmesi çok daha zor olduğundan dolayı genellikle daha etkili olmaktadır.

Yanıltıcı emirler aynı dayanak araca bağlı farklı piyasalarda da etkili olabilmektedir. Örneğin, spot piyasalarında oluşması muhtemel birçok yanıltıcı emir türev piyasalarında da etkisini gösterebilir. Bu durum tam tersi senaryo için de geçerliliğe sahiptir.

Yanıltıcı Emirler Ne Zamanlar Daha Az Etkilidir?

Bu emirler, beklenmedik piyasa hareketlerinin gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğu zamanlarda çok daha fazla riskli olabilmektedir. Örneğin, yanıltıcı emirleri kullanarak alım-satım gerçekleştiren birisinin direnç seviyesini yanıltıcı emirler ile manipüle etmeyi denediğini varsayalım. Bu finansal ürün güçlü bir yükseliş trendi içerisindeyse ve bireysel yatırımcılar fırsatları kaçırma korkusu ile işlem gerçekleştiriyor ise işlemlerin hızlı gerçekleşmesi sebebi ile yanıltıcı emirlerin de gerçekleşme ihtimali bulunmaktadır. Bu, yanıltıcı emir yöntemini kullanarak piyasayı manipüle etmek isteyen kişinin amacı dışında bir olay olduğu için o kişi için hiçbir avantaj sağlamamaktadır. Benzer bir şekilde, diğer olası anormal piyasa hareketleri de yanıltıcı emirlerin gerçekleşmesine sebep olabilir.

yanıltıcı emir nedir

Piyasa trendleri eğer ki öncelikli olarak spot piyasalarda şekilleniyor ise yanıltıcı emir kullanımı daha riskli olacaktır. Örneğin, spot piyasa içerisinde bir yükseliş trendi bulunuyor ise ve söz konusu finansal ürüne talep oldukça yüksek ise yanıltıcı emirlerin etkisi oldukça düşük olacaktır. Fakat, sadece bu durum bu işlemin gerçekleşmesine engel değildir çünkü piyasa koşulları ve diğer birçok etmen de bu yönteme ciddi şekilde etki edebilmektedir.

Yanıltıcı Emir Yasadışı Mı?

Evet, hemen hemen tüm ülke piyasalarında bu yöntem bir suç olarak nitelendirilmektedir ve birçok kurum bu emirlerin tespit edilmesi için gerekli kontrollerden sorumludur. Vadeli işlemler piyasasında iptal edilen emirleri sık olarak tekrarlanmadığı sürece yanıltıcı emir olarak değerlendirmek oldukça zordur. Bu sebepledir ki bu tarz emirlerin tespitini gerçekleştiren ve kontrolünü sağlayan kurumlar yanıltıcı emir kullanımına ceza kesmemektedir. Tabii ki olası durumlarda gerekli araştırmalar yapılmakta ve bu araştırmanın sonucuna göre de karar üretilmektedir.

Her ne kadar tüm dünya ülkelerinde olmasa da Birleşik Krallık gibi bazı ülkelerde yanıltıcı emir kullanımının tespit edilmesi durumunda sorumlu kişi veya kurumlara ceza uygulanmaktadır.

Yanıltıcı Emirler Piyasalar İçin Neden Kötüdür?

Bu yöntemin kullanımı yasadışıdır ve piyasalar üzerinde olumsuz etkileri görülmektedir. Peki, bunun sebebi nedir? Cevap aslında oldukça basit, arz-talep dengesinin bozulmasına sebep olması. Ayrıca, bu yöntem ile piyasa kontrolü sağlayan kişi veya kuruluş fiyatları da kontrol edebilir ve bu kontrol ile sürekli kar elde edebilir. Bu sebeplerdendir ki yanıltıcı emir kullanımı yasadışı olarak kategorilendirilmiştir.

yanıltıcı emir yasal mı

Bu yöntem, sahte fiyat emirlerinin düzenlenmesini içeren manipülasyon tekniği olarak değerlendirilmektedir. Bu yöntem ile oluşturulan emirlerin tespit edilmesi oldukça zor olsa da imkânsız değildir. İptali gerçekleştirilen fiyat emirlerinin detaylı şekilde araştırılması ile yanıltıcı emir tespiti gerçekleştirilebilir. Herhangi bir finans piyasasında yanıltıcı emir kullanımını en düşük düzeyde tutmak hedeflenmektedir çünkü piyasa bu şekilde herkes için dengeli olacaktır. Bu tarz fiyat emirlerinin tespit edilmesi, gerçekleştiren kişi veya kurumun cezalandırılması ve bu tarz işlemlerin önüne geçmek daha stabil bir finansal piyasa oluşmasına olanak sağlamaktadır ve manipülasyon girişimlerinin önüne geçmektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap