Trendlerdeki Yazı

Aktüerya Nedir? Aktüer Kimdir? Eğitimi ve Maaşları

Aktüerya Nedir? Aktüer Kimdir? Eğitimi ve Maaşları
0

Aktüerya, dünyanın en prestijli meslekleri arasında ilk 3 sıra içerisinde konumlandırılan bir meslektir. Özellikle ülkemizde pek yaygın bir meslek olmaması ve ülke koşullarına göre iyi bir maaşa sahip olması ile birçok kişinin dikkatini çeken bu meslek oldukça yüksek prestije sahiptir. Günümüzde aktüerya mezunu olup iş bulmamak ise neredeyse imkansızdır. Üstelik aktüer maaşları birçok meslek grubunda olduğu gibi düşük veya asgari oranda değil oldukça yüksek miktarlardadır.

Aktüerya Nedir?

Aktüerya, insanların doğum, ölüm, sakatlık, emeklilik ve hastalık gibi yaşamını etkileyebilecek ve bu etkilerden oluşabilecek finansal etkileri analiz eden bilime verilen isimdir. Aktüeryanın bir bilim dalı olarak değerlendirilmesinin sebebi ise içeriğinde ekonomi, matematik, istatistik ve finans barındırmasından kaynaklanmaktadır. Daha genel bir tanım ile aktüerya, finans, hukuk ve matematiğin birleşme noktası olarak tanımlanmaktadır.

Aktüerya bilimi sadece doğum, ölüm ve hastalık gibi alanların analizinin yapıldığı bir bilim dalı değildir. Aktüerya biliminde deprem, kaza, hırsızlık, yangın ve sel gibi önemli ve finansal etken oluşturabilecek olaylar da analiz edilmektedir.

aktüerya

Aktüerya Eğitimi

Aktüerya eğitimi, üniversitelerde 4 yıllık lisans programı olarak alınmaktadır. Bu eğitimin temel amacı ise doğru bilgi sahibi aktüer eğitmek ve bu aktüerlerin olası olumsuzlukları en doğru şekilde analiz edebilmesini sağlamaktır.

Aktüerya eğitiminde temel olarak alınan dersler ise felsefe, sosyoloji, risk kuramı, psikoloji, hayat ve hayat dışı sigortalar matematiği ve hasar modelleri gibi dersler verilmektedir.

Ayrıca, lisans programına ek olarak aktüerlik sınavlarında başarı gösteren tüm bireyler aktüerlik ünvanına da sahip olabilmektedir.

Aktüer Kimdir?

Aktüer, sigorta primlerini istatistik ve olasılık hesaplamaları yaparak tespit eden ve geleceğe yönelik olacak şekilde değerlendirmeler yapan uzman kişidir. Bu meslek grubunda faaliyet gösteren kişilerin görevi ekonomik istikrarın sağlanması ve sürdürülebilmesi için oldukça önemli rol sahibidir. Kısaca aktüerin görevi olası riskleri hesaplamak ve olası finansal riskleri en düşük seviyelere getirmektir.

Kısaca aktüer, insan hayatında oluşması gereken birçok risk grubunu analiz etmekle ve bu riskleri değerlendirmekle sorumlu kişidir.

aktüerya nedir

Aktüerlerde Aranan Nitelikler Nelerdir?

Aktüerlerde aranan en önemli özellik ve nitelik sayısal yetenek olarak bilinmektedir. Ayrıca, aktüer oldukça zor bir görev üstleneceğinden dolayı bu kişinin işini severek yapması ve duyarlı olması da dikkat edilen diğer önemli faktörler arasında yer almaktadır. Bu mesleğin temel kapsam alanı insan hayatı olduğundan dolayıdır ki aktüerlerden beklenen bir diğer önemli özellik ise kapsamlı araştırmalar yapmak ve çok yönlü düşünebilmektir. Ayrıca, aktüerya özel bir bilim dalı olduğu için kişinin kendini bu alanda geliştirmesi ve sadece lisans diplomasına bağlı kalmaması da oldukça önemlidir.

Aktüerlerin İş Olanakları Nelerdir?

Aktüerya, ekonomi alanında geniş bir kapsama sahip olduğu için bu bölümün mezunları ve bu meslek sahibi bireyler kolaylıkla iş sahibi olabilmektedir. Böyle geniş bir alana hitap eden bilim dalı olması sebebi ile bu bölümün mezunları iş bulma açısından oldukça yüksek şansa sahiptir.

Aktüerya meslek grubunun ülkemizde pek yaygın olarak bilinmemesi ve lisans programlarında henüz çok fazla kişi tarafından tercih edilmemesi de bu bölümün öğrencileri ve mezunları için oldukça önemli bir avantajdır.

Aktüerya mezunu bir birey kolaylıkla iş bulabilir ve ekonominin hemen hemen tüm dallarında iş sahibi olabilir.

aktüer maaşları

Aktüer Maaşları

Aktüer maaşları ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir ve yine aynı şekilde ülkeler içerisinde geniş maaş aralığına sahip olmaktadır. Ortalama olarak bu maaş seviyeleri hakkında bilgilendirme yapmak gerekirse birçok Avrupa ülkesinde ortalama olarak 6.500 Euro, İngiltere’de 4.000 GBP, Amerika Birleşik Devletleri’nde 9.000 USD ve Türkiye’de de 4.570 TL olarak bilinmektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap