Trendlerdeki Yazı

Google Adsense Nedir? Nasıl Vergilendirilir?

Google Adsense Nedir? Nasıl Vergilendirilir?
0

Google Adsense, dünyanın en popüler arama motoru Google tarafından sunulmuş reklam gösterme hizmetidir. Adsense platformunda bulunan reklamlar içerik üreticilerinin üretmiş olduğu içerikleri sunduğu platforma eklenmektedir. Google Adsense reklamları sergilenen platformlar blog, video, oyun, web sitesi, tarayıcı oyunları ve mobil oyunlar olarak sıralanabilir. Adsense reklamlarını kullanan üretici üretmiş olduğu içerikleri kullanıcılarına sunarken reklam geliri elde etmek için kullanılabilir. İçeriğin görüntülenmesine göre kazanç sağlamak mümkünken ayrıca reklamlara gelen tıklamalar ile de kazanç elde etmek mümkündür. Bir diğer anlatım ile Google Adsense, reklam yayınlayıcısı bireylere gösterim ve tıklama bazında ücretler ödemektedir. Bu ücret ise reklam üreticisi tarafından kazanılmaktadır.

google adsense nedir

Adsense ödemeleri ay içerisinde belirlenen günlerde kesinleşmekte ve yapılmaktadır. Bu platformu kullanarak kazanç elde eden kullanıcılar en az 200 TL kazanç eşiğine ulaştığı zaman ödeme alabilmektedir. Ayrıca, Adsense reklamları çeşitli ve farklı türlerde oluşturulmaktadır.

Adsense platformu içerik üreticilerine kazanç sağladığı için bir kazanç yöntemi olarak değerlendirilmektedir ve içerik üreticisinin kullanmakta olduğu platforma göre pasif kazanç yöntemi olarak da kullanılabilmektedir.

Google Adsense Vergiye Tabi Midir?

Bu platform üzerinden elde edilen gelirler her ne kadar tartışmalı olarak vergiye tabi olsa da ülkemizde vergilendirilmektedir. Bazı ülkelerde belirli bir kazanç miktarına kadar vergilendirmeye tabi olmasa da ülkemizde tüm Adsense gelirleri vergilendirilmektedir. Özellikle sürekli ve sabit oranda elde edilen Adsense kazançlarının düzenli olarak vergilendirilmesi ve bu vergilerin aynı şekilde düzenli olarak ödenmesi oldukça önemlidir. Bir diğer yandan belirli bir denge ile olmasa da bu platform üzerinden yüksek miktarda gelir elde edilmesi durumunda da kazançların vergilendirilmesi gerekmektedir.

Kısaca, Google Adsense platformu kullanılarak elde edilen tüm gelir tutarı vergilendirilmek zorundadır. Adsense kazancı elde ederek vergi ödenmemesi durumunda ise vergi kaçakçılığı ile suçlanma durumu bulunmaktadır. Ayrıca, bu platform üzerinden elde edilen gelirleri için vergi ödemeyen bireylerin para cezası ile cezalandırıldığı da bilinmektedir.

Google Adsense Kazançları Hangi Vergiye Tabidir?

Bu platform üzerinden elde edilen gelir, Katma Değer Vergisi ve gelir vergisine tabidir. Fakat gelir elde eden kişi şahıs işletmesi kurmuş ise ve 29 yaşından küçük ise 75.000 TL’ye kadar elde ettiği tüm miktar için yıllık gelir vergisi ödemekten muaf tutulmaktadır. Gelir tutarı ve yaş sınırı ise her sene içerisinde yapılan düzenlemelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Eğer ki içerik üreticisi 29 yaşından küçük ise ve yıllık olarak 75.000 TL üzerinde kazanç sağlıyorsa bu limit üzerinde elde edilen gelir ise vergilendirilmek zorundadır.

google adsense vergileri

Google Adsense Kazançları Nasıl Vergilendirilmektedir?

Bu platform aracılığı ile elde edilen kazançların vergilendirilmesi için Google adına fatura kesmek gerekmektedir. Fatura kesecek şahsın ise anonim veya limited şirket kurulumu gerçekleştirmiş olması gerekmektedir. Gerekli prosedür tamamlandıktan ve işletme kurulduktan sonra fatura kesme yetkisi elde edilir ve Google Adsense kazançları için Google adına fatura eksilerek vergilendirilme işlemi gerçekleştirilir. Fatura kesim dönemleri içerisinde Gelir İdaresi Başkanlığı’na vergilendirilme başvurusu yapılması da oldukça önemli bir detaydır. Bu kurum tarafından vergi borcu çıkartılması sonrasında vergi borcu ödemesi gerçekleştirilir. Bu şekilde bu platform üzerinden elde edilen kazançlar yasal bir şekilde vergilendirilmiş olur.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap