• ALTIN (TL/GR)
  493,68
  % -0,76
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5494
  % -0,19
 • € EURO
  10,0676
  % -0,16
 • £ POUND
  11,7566
  % -0,36
 • ¥ YUAN
  1,3201
  % -0,25
 • ALTIN (ONS)
  1.796,27
  % -0,57
 • BIST 100
  1.351,59
  % -0,86
 • BITCOIN/TL
  276805,396
  % 1,25
Makale
hedge fonu nedir?
Serbest yatırım fonu veya riskten korunma olarak bilinen hedge fonu, çeşitli kurumsal veya bireysel yatırımcılar tarafından sahip olunan fonların tek bir havuzda toplanması ile elde edilir. Bu fonlar agresif finansal ortaklığın simgesi olma özelliğine sahiptir. Genel olarak riskten korunma ve risk yönetimi teknikleri kullanılarak yatırım yapılan bu fonlarda yatırımcı risk iştahını yüksek tutarak yüksek getiri elde etmeyi hedeflemektedir.
sukuk nedir?
Sukuk (Kira Sertifikası) Nedir?Kira sertifikası, tüm hak ve varlık finansmanı sağlamak amacı ile varlık kiralama şirketleri tarafından ihraç edilen ve yatırımcılarının bu hak veya varlıktan elde edilen getirilerden belirli oranda pay sahipleri olmasını sağlayan faizsiz bankacılık ilkelerine uygun şekilde düzenlenen yatırım araçlarına verilen isimdir.
cari denge nedir?
Cari Denge Nedir?Cari denge, herhangi bir ülkenin mal ve hizmet ihracatı ve aynı kalemlere yönelik olarak ithalatı arasında oluşan fark olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca, cari işlemler dengesi olarak da bilinmektedir. Bu kavram, ithalat ve ihracat dengesinin yanı sıra cari transfer dengesinin ve yatırım gelirlerinin toplamına denk gelmektedir.
para piyasaları nedir?
Para Piyasaları Nedir?1 yıllık kısa vadeli süreç içerisinde gerçekleşen fon arz ve taleplerinin karşılandığı finansal piyasa türüne para piyasaları denilmektedir. Bu piyasalarda yer alan fonlar genel olarak şirketlerin nakit para, nakit benzeri veya nakit paraya çevrilebilen dönen varlıklarını finanse edebilmek amacı ile kullanılmaktadır. Para piyasaları araçlarını ticari senetler ve kaynakları ise çeşitli mevduatlar oluşturmaktadır.
rezerv para nedir?
Rezerv para, dünya üzerinde yer alan merkez bankalarının ellerinde bulundurmakta oldukları döviz cinslerine verilen isimdir. Rezerv para birimleri dünya üzerinde baskın olarak rol oynayan ekonomilerin paralarından seçilmektedir. Tercih edilen bu para birimlerinin en belirgin özelliği ise genel olarak yaygın kullanıma sahip olmaları ve diğer para birimlerine kolayca çevrilebilme özelliğine sahip olmasıdır.
likidite nedir?
Likidite Nedir?İşletmelerin varlık sahibi olduğu her şeyi en kolay ve hızlı şekilde nakit paraya çevirme yeteneği likidite olarak tanımlanmaktadır. Bilinen en likit ürün ise nakit paradır. Durağan varlıklar ise en düşük likidite anlamını ifade etmektedir. Likidite, teknik ve gerçek likidite olarak ikiye ayrılmaktadır. Gerçek likidite, işletmelere tavsiye edildiği zamanlarda var olan borçların ödenebilmesi yeteneğidir. Teknik likidite
kapitalizm nedir?
Herkesin sık olarak eleştirdiği ve şikayet ettiği ve gündelik hayatımızda sık olarak duyduğumuz terim olan kapitalizm, üretim araçlarının özel mülkiyete ait olmasını ve bu üretim araçları ile kâr marjı ile işletilmesine dayalı olan bir sistemdir. Tam anlamı ile ekonomik bir sistem olma özelliğine sahip olan kapitalizm serbest piyasa ekonomisine bağlı olarak sürdürülmektedir. Kapitalizm sisteminin merkezini ücretli emek oluşturmaktadır ve bu konu hakkında birçok teori mevcuttur.
yanıltıcı emir nedir?
Yanıltıcı emir, en kısa özetle alım-satım işlemi gerçekleştiren bir kişinin gerçekleşme ihtimali olmadan oluşturduğu alım-satım emirlerine denilmektedir. Bu, bir tür piyasa manipülasyonu olarak da tanımlanmaktadır. Bu tarz emir türleri genellikle algoritmalar ve botlar tarafından gerçekleştirilmektedir ve kullanım amacı arz-talep dengesini bozmaktır. Finansal ürünlerin fiyatlarını manipüle etmek amacı ile kullanılmaktadır.Tüm finans piyasalarında ve neredeyse tüm ülke regülasyonlarında
tarım dışı i̇stihdam nedir?
Tarım sektörü, finansal piyasaları etkileme gücüne sahip sektörlerin başında gelmektedir. Tarım alanında gerçekleşen radikal değişiklikler de bu sebeple döviz kurlarında oynaklığın oluşmasına sebep olmaktadır. Bu değişikliklerden birisi ise tarım dışı istihdam verisidir ve bu veri oldukça büyük önem arz etmektedir.Tarım alanında gerçekleşen
cari açık nedir? nasıl oluşur?
Cari Açık Nedir?Cari açık, ithalatın ihracattan daha fazla olması durumunda gerçekleşen durumdur. Dış ticaret dengesi üzerinde negatif sonuç elde edilmesi açık olarak isimlendirilmektedir. İthalat gerçekleştirebilmek için yabancı para birimi kullanılması gerekir ve ülkeler arasında ticaret yapılırken olası bir döviz açığı likidite sorunlarına sebep olabilmektedir. Bu durum
Daha Fazla İçerik Yükle