Trendlerdeki Yazı

Para Biriktirmek için 5 Önemli Tavsiye

Para Biriktirmek için 5 Önemli Tavsiye
0

Herkes tarafından yapılması gereken bazı bütçe planları bulunmaktadır. Gündelik hayatta yapılan harcamalar başta olmak üzere aylık ve yıllık harcamalarımızı ince detaylarına kadar incelediğimiz zaman aslında birçok gereksiz harcama yaptığımızı tespit edebiliriz. Bu harcamaların tespiti sonrasında da bu harcamalardan kaçınmaya özen göstermeliyiz. Ayrıca, bütçe planlamaları yaparak geleceğe dair plan ve hayallerimiz için para biriktirmek de oldukça önemlidir. Bu hayal ve hedeflere daha kolay ulaşmak için gündelik hayatımızdaki gereksiz harcamaları tespit edebilir ve önümüzdeki süreci daha kolay bir şekilde geçebiliriz.

para biriktirmek

Genellikle aybaşı yapılan bütçe planları ay sonu hesapları ile uyuşmuyor ve bu da para biriktirme işleminin daha zor olmasına sebep oluyor. Bu durumun bir nebze de olsa önüne geçmek ve belirli yöntemler ile daha kolay para biriktirmek mümkündür. İşte, daha kolay para birikimi yapabilmek için dikkat edilmesi gereken 5 önemli tavsiye;

Hayal Kumbarası Oluşturmak

Para biriktirmek için kullanılabilecek etkili ve motive edici bir yöntemdir. Biriktirilen paranın hangi hayal için kullanılacağını belirledikten sonra kendinize bir kumbara edinmek ve hayalleriniz için bu kumbaraya düzenli olarak para atmak oldukça etkili bir para biriktirme yöntemidir. Örneğin kumbara satın almak yerine evinizde bulunan kavanoz veya benzeri bir cisim kullanarak hayal kumbaranıza ilk birikiminizi atabilirsiniz. Kendi tercihinize bağlı olarak satın alacağınız veya yapacağınız kumbaranın üzerine hedefinizi belirtecek bir yazı yazarak daha motiveli bir şekilde para biriktirmek de oldukça kolaydır.

Bir diğer yandan günlük harcamalarınızdan artan bozuk paraları da bu kumbara içerisinde biriktirebilir ve bu şekilde hayallerinize ulaşmak için daha hızlı adımlar ile ilerleyebilirsiniz. Her ne kadar en başta gözünüze oldukça ufak görünecek miktarlarda birikim yapacağınızı sanıyor olsanız da belirli bir süre sonunda hiç ummadığınız kadar para biriktirdiğinizi fark edeceksiniz.

Yatırım Hesabı Açmak

Bütçe planlaması yaparken biriktirdiğiniz parayı gündelik ve vadesiz banka hesabınızda saklamanız durumunda o parayı harcama ihtimaliniz de yüksek olacaktır. Birikimlerinizi unutmak, vadeli hesapta veya yatırım hesabında saklamak bu birikimlerinizi harcamamanıza yardımcı olacaktır. Özellikle uzun vadeli birikim hedefleri için vade süresinin uzun tutulması ile hem daha fazla getiri elde edebilir hem de parayı daha uzun süre harcamamanızı sağlayabilirsiniz. Bir diğer yandan biriktirmiş olduğunuz parayı yastık altında tuttuğunuz süreç içerisinde bir getiri elde edemezsiniz fakat mevduat getirisi veya yatırım hesabı kullanarak birikimlerinizin dolaylı yoldan artmasına da katkı sağlayabilirsiniz.

para biriktirme

Mevduat hesabı tercih ederek birikim yapma planına sahipseniz kesinlikle tek bir bankaya bağlı kalmamalısınız. Birikim miktarınıza bağlı olarak birkaç banka tercih edebilir veya en yüksek mevduat faizi getirisi bulunan bankaları tercih edebilirsiniz. Bir diğer yandan mevduat hesabı tercih etmek yerine döviz veya altın gibi hesaplar da tercih edebilir ve gelişmelere bağlı bu yatırımlarınızdan da gelir elde edebilirsiniz.

Her ne amaçla birikim yapma planı yaparsanız yapın, sizin için en avantajlı bankayı tercih etmeniz gerekmektedir. İhtiyaç, istek ve beklentileriniz karşılamayan bir hizmet tercih etmek doğru bir şey olmayacaktır.

Harcamaları Not Almak

Aylık olarak sabit giderleriniz hakkında fikir sahibi olabilir hatta pek değişken olmaması durumunda bu giderlerin masraflarını net olarak bilebilirsiniz fakat ay içerisinde yapacağınız harcamalar sürekli olarak değişim göstereceği için bu harcamaların miktarlarını doğru şekilde yönetemeyebilirsiniz. Bu sebeple market giderleri başta olmak üzere ay içerisinde yapmış olduğunuz tüm harcamaları düzenli olarak not edebilirsiniz. Bu şekilde aylık giderleriniz hakkında fikir sahibi olabilir ve gereksiz harcamaları tespit ederek bu harcamaların birikime dönmesini sağlayabilirsiniz.

Özellikle banka kartı veya kredi kartı kullanarak aylık harcamalarınızı gerçekleştiriyorsanız bu harcamaları takip etmek çok daha kolay olacaktır. Aylık harcamalarınızın çoğunu nakit olarak gerçekleştiriyorsanız da tüm harcamalarınız telefonunuzun not defterine not edebilir ve gerekli takip işlemini bu şekilde sağlayabilirsiniz. Unutmamak gereklidir ki takibi yapılmayan gereksiz masraflar tespit edilmediği zaman uzun vadeli süreç içerisinde bütçenize ciddi etki yaratabilir.

Birikimler ile Yapılacakların Kararını Vermek

Para biriktirmeye başlamadan önce neden para biriktirmek istediğiniz hakkında fikir sahibi olmak da oldukça önemli bir şeydir. Para biriktirme süreci içerisinde hedefinizin olması daha kolay ve daha hızlı para biriktirmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, bu şekilde daha kolay motive olacak ve daha istekli para biriktireceksiniz.

Biriktirilen paranın nereye harcanılacağı ilk başta belirlendiği zaman elde edilen birikimin amaçsız veya gereksiz bir şekilde kullanılması da engellenmiş olur. Ayrıca, yüksek fiyata sahip bir hedef belirlenmiş ise küçük hedefler ile adım adım ilerlemek de oldukça faydalı bir yöntem olacaktır.

para biriktirme yöntemleri

Bütçe Dengesi Oluştururken Birikim Hedefi Belirlemek

Her aybaşında düzenli olarak aylık harcama hedefleri listesi oluşturmak ve bu listeye göre her amaç için bütçe belirlemek daha kolay para biriktirmek için kullanılabilen bir diğer yöntemdir. Gerekli ihtiyaçlar başta olmak üzere eğlence ve diğer acil olmayan ihtiyaçlar için bütçe belirlemek kesinlikle aylık bütçenizi idare etmek için önemli bir diğer yöntemdir. Ayrıca, aylık olarak tüm bu harcama tutarlarının belirlenmesi sonrasında bütçeden artırılan para birikim amaçlı kullanılabilir. Bu şekilde planlı harcama yapacak ve birikim için ayıracağınız bütçenin gereksiz harcamalar için kullanılmasına engel olacaksınız.

Aylık harcama planlaması yaparken birikim için belirlenecek miktarı öncelikli olarak belirlemek ve kalan parayı diğer ihtiyaç kalemlerine bölmek de oldukça kullanışlı bir yöntem olarak bilinmektedir. Her ne kadar zor bir yöntem gibi görünüyor olsa da zamanla uyum sağlanabilecek ve para birikimine çok ciddi katkı sağlayabilecek bir yöntemdir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap