Trendlerdeki Yazı

Altın Kesişim ve Ölüm Kesişimi Nedir?

Altın Kesişim ve Ölüm Kesişimi Nedir?
1

Teknik analiz, içeriğinde pek çok formasyon barındırmaktadır. Yatırımın vade sürecine bağlı olarak kullanılan formasyon türleri değişiklik gösterebilmektedir. Bu formasyonlar arasında yer alan altın kesişim ve ölüm kesişimi formasyonu oldukça önemli ve yatırımcılar tarafından sıklıkla kullanılan iki formasyondur.

altın kesişim

Bu iki formasyon hakkında bilgi sahibi olmadan önce hareketli ortalamalar hakkında bilgi sahibi olunması oldukça önemlidir. En sade tanım ile hareketli ortalama, belirli bir zaman dilimi içerisinde finansal ürünün ortalama fiyatını ölçen bir araçtır ve fiyat grafiğinin üzerine çizilmektedir. Örneğin, 50 günlük hareketli ortalama finansal ürünün son 50 günlük ortalama fiyatını ölçer ve temsil eder.

Peki, altın kesişim ve ölüm kesişimi nedir? Bu formasyonlar nasıl kullanılır ve neyi temsil eder?

Altın Kesişim Nedir?

Altın kesişim, diğer adı ile altın kesişme kısa vadeli ve uzun vadeli hareketli ortalama içeren grafik formasyonudur. Genellikle kısa vadeli hareketli ortalama için 50 günlük, uzun vadeli hareketli ortalama için ise 200 günlük veri kullanılır. Fakat, altın kesişim sadece bu şekilde belirlenmemektedir. Bu formasyon herhangi bir zaman gerçekleşebilir ve ana fikir kısa vadeli ortalama ile uzun vadeli ortalamanın, uzun vadeli ortalamayı aşağıdan yukarıya doğru olacak şekilde kesmesidir. Altın kesişim tipik olarak üç farklı aşamada meydana gelmektedir;

  • Düşüş trendi sırasında kısa vadeli hareketli ortalama, uzun vadeli hareketli ortalamanın altındadır.
  • Trend değişimi gerçekleşir ve kısa vadeli hareketli ortalama uzun vadeli hareketli ortalamanın üzerine çıkar.
  • Kısa vadeli hareketli ortalama, uzun vadeli hareketli ortalamanın üzerinde kalmayı sürdürmesi ile trend değişir ve yükseliş trendi başlamış olur.
altın kesişim nedir

Birçok durumda, altın kesişim bir boğa dönemi başlangıç sinyali olarak kabul edilmektedir. Bunun sebebi ise oldukça basittir. Hareketli ortalama, finansal ürünün belirli bir zaman dilimi içerisindeki ortalama fiyatı ölçmektedir. Bunun sebebinde ise kısa vadeli hareketli ortalama uzun vadeli hareketli ortalamanın altında kalırsa kısa vadeli fiyat değişimlerinin uzun vadeli fiyat değişimlerine kıyasla ayı yönünde olduğu anlamını ifade etmektedir.

Eğer ki kısa vadeli ortalama uzun vadeli ortalamanın üzerine çıkarsa kısa vadeli fiyat ortalamasının, uzun vadeli fiyat ortalamasından daha yüksek olduğu ifade edilmektedir. Bu durum da piyasanın trendi yönünde potansiyel bir değişimi temsil eder ve altın kesişimin boğa sinyali olarak değerlendirilmesine sebep olur.

Geleneksel yorumlamaya göre altın kesişim, 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkması ile gerçekleşmektedir. Fakat, altın kesişim formasyonundaki temel fikir, kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli hareketli ortalamanın üzerine çıkması ile gerçekleşmektedir. Buna göre, farklı zaman dilimi grafiklerinde gerçekleşen altın kesişimler de kullanılabilir. Tabii ki zaman aralığı ne kadar geniş olursa altın kesişimin güçlü sinyalleri de o derece güçlü olacaktır.

ölüm kesişimi

Buraya kadar basit hareketli ortalamalar ile gerçekleşen altın kesişimden bahsettik. Fakat, hareketli ortalamaların hesaplanması yöntemleri arasında üssel hareketli ortalama adlı bir diğer yöntem bulunmaktadır. Bu, yakın dönem içerisindeki fiyat değişimlerine daha fazla ağırlık veren farklı bir formül kullanmaktadır.

Üssel Hareketli Ortalamalar, altın kesişim dahil boğa ve ayı kesişimlerini tespit etmek için de kullanılmaktadır. Üssel hareketli ortalamalar fiyat değişimlerine daha hızlı tepki vermektedir ve bu sebeple de bu şekilde meydana gelen kesişim sinyalleri daha az güvenilirdir. Ayrıca, daha fazla hatalı sinyal görülmesi de mümkündür. Yine üssel hareketli ortalama kesişimleri, trend değişimi belirlemek isteyen yatırımcılar tarafından kullanılan popüler bir yöntemdir.

Ölüm Kesişimi Nedir?

Bu kesişim, en temel anlatım ile altın kesişimin tam tersi şeklinde oluşan durumdur. Ölüm kesişimi, kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli hareketli ortalamanın altına inmesi ile oluşan grafik formasyonudur. Örneğin, 50 günlük hareketli ortalama 200 günlük hareketli ortalamayı yukarıdan aşağıya doğru keser ve ölüm kesişimi gerçekleşir. Bu sebeple bu formasyon bir ayı dönemi sinyali olarak kabul edilmektedir. Ölüm kesişimi tipik olarak üç farklı aşamada meydana gelmektedir;

  • Yükseliş trendi sırasında kısa vadeli hareketli ortalama uzun vadeli hareketli ortalamanın üzerindedir.
  • Trend değişimi gerçekleşir ve kısa vadeli hareketli ortalama uzun vadeli hareketli ortalamanın altına iniş yapar.
  • Kısa vadeli hareketli ortalama, uzun vadeli hareketli ortalamanın altında kalmayı sürdürmesi durumunda düşüş trendi başlangıcı gerçekleşmiş olur.
ölüm kesişimi nedir

Burada, altın kesişimin boğa dönemi başlangıç sinyali olarak kabul edildiğini ve ölüm kesişiminin ise ayı dönemi başlangıç sinyali olarak kabul edildiğini yeniden vurgulamak oldukça önemlidir.

Tarihe dönük şekilde araştırma yapacak olursak, ölüm kesişimi 1929 ve 2008 yılında ayı sinyallerini üretmiş ve doğru tahmin yapılmasına sebep olmuştur. Fakat 2016 yılında hatalı sinyal olarak da gerçekleştiği görülmüştür.

Altın Kesişim ve Ölüm Kesişiminin Farkı Nedir?

Her iki kesişimi de dikkatli inceleyecek olursak aslında iki formasyonun da farklarını anlamak oldukça kolaydır. Temel olarak iki kesişim türü de birbiri ile zıttır. Altın kesişim boğa dönemine dair sinyaldir fakat ölüm kesişimi ayı dönemine dair sinyaldir.

Her iki formasyon türü de yüksek işlem hacmi ile onaylanmaktadır. Bazı teknik analistler, kesişim bağlamını inceler fakat diğer teknik göstergelerden de faydalanır. Yardımcı olarak kullanılan bu göstergelerin en popülerleri ise MACD ve RSI’dır.

Unutulmaması gereken bir diğer önemli detay ise hareketli ortalamaların artçı göstergeler olduğudur ve tahmine yönelik güç değildir. Bu durum, her iki kesişim türünün de trend yönünün değişebileceğine dair işaret olduğunu fakat trend dönüşünün kesin olarak onaylanmadığının anlamını göstermektedir.

altın ve ölüm kesişimi

Altın Kesişim ve Ölüm Kesişimi ile Nasıl Alım-Satım Yapılır?

Bu formasyonlar hakkında oluşan ana fikir oldukça basittir. Aktif olarak alım-satım yapan birisi özellikle MACD kullanımı hakkında fikir sahibi ise bu formasyonları da kolayca anlayabilir.

Standart olarak bu kesişimlerin tespitinde günlük grafikler kullanılmaktadır. Bu sebeple basit bir strateji olarak altım kesişim gerçekleştiği zaman alım işlemi gerçekleştirmek ve ölüm kesişimi gerçekleştiği zaman da satış işlemi yapmak yeterli olacaktır. Geçmişe yönelik olarak bu formasyonları incelemek gerekirse çoğunlukla başarılı olduğu görülmektedir fakat zaman zaman hatalı sinyallerin üretilmesine de sebep olduğu görülebilir. Bu sebeple tek başına bu formasyonların kullanılarak alım-satım işlemi yapılması pek doğru bir şey değildir. Altın kesişim ve ölüm kesişimi tespit edildikten sonra diğer formasyon veya indikatörler ile de teyit edilmelidir.

Bu iki formasyon genellikle günlük zaman dilimi içerisinde tespit edilerek kullanılmaktadır. Bu formasyonları kullanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer detay ise sadece küçük zaman dilimine odaklanmak yerine büyük zaman dilimine de odaklanmaktır. Günlük veya 4 saatlik grafikte altın kesişim görüldüğü zaman eşzamanlı olarak haftalık grafikte ölüm kesişimi de gerçekleşebilir.

Altın kesişim ve ölüm kesişimi tespiti yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli detay ise işlem hacmidir. İşlem hacminin yüksek olduğu sırada gerçekleşen kesişim genellikle daha güçlü bir sinyal olarak değerlendirilmektedir. Yüksek işlem hacmi, yatırımcının güveninin artmasına ve daha rahat işlem yapmasına da yardımcı olur.

Altın kesişimin gerçekleşmesi durumunda uzun vadeli hareketli ortalama potansiyel bir destek olarak kabul edilmektedir. Bunun tam tersi durumda ise ölüm kesişimi gerçekleştiği zaman hareketli ortalama potansiyel bir direnç olarak kabul edilmektedir.

Bu formasyonları kullanarak alım-satım yapacak bireylerin muhakkak diğer indikatör ve formasyonlar ile trend değişimini onaylaması oldukça önemlidir. Sadece kesişim sinyalleri ile yapılan işlemler beklenenden daha farklı bir sonuç ortaya çıkmasına sebep olabilir.

altın kesişim ve ölüm kesişimi

Özetle, altın kesişim kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli hareketli ortalamanın üzerine çıkması ile gerçekleşir. Ölüm kesişimi ise kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli ortalamanın altına inmesi ile gerçekleşir. Bu iki gösterge neredeyse tüm finansal piyasa ürünleri için kullanılabilir. Ayrıca, doğru şekilde tespit edilmesi ve teyit edilmesi sonucunda oldukça güvenilir bir göstergedirler.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap