Trendlerdeki Yazı

Havale Nedir? EFT Nedir? Aralarındaki Farklar Nedir?

Havale Nedir? EFT Nedir? Aralarındaki Farklar Nedir?
1

Havale Nedir?

Havale, aynı bankaya ait hesaplar arasında yapılan para transferlerine verilen isimdir. Bir birey eğer ki bir başka bireye para aktarımı yapacak olursa ve her iki taraf da aynı banka üzerinde hesap sahibi ise yapılan para transferi işlemi havale olarak tanımlanmaktadır.

Havale işlemlerin ücretleri bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bazı bankalar havale ücreti talep ederken bazı bankalar bu ücreti talep etmemektedir. Ayrıca, bu ücret sabit değildir ve yine kullanılan bankaya göre değişiklik göstermektedir.

Havale işlemleri aynı bankadan gerçekleştiği için 7 gün 24 saat havale yapmak mümkündür. Havale işlemini gerçekleştirmek için yapılması gereken tek şey karşı tarafın IBANN numarasını veya hesap numarasını bilmektir. Gerekli bilgiler doldurulduktan sonra ise havale için onay verilmesi gerekmektedir. Bu onay aşamasından sonra ise yapılan ödeme karşı tarafa anında iletilmektedir.

Havale işlemlerinizi bankanızın mobil uygulaması, web sitesi, ATM’leri veya şubelerinden kolayca ve hızlıca halledebilirsiniz.

havale

EFT Nedir?

EFT, açık hali ile Elektronik Fon Transferi olarak tanımlanmaktadır. EFT, iki farklı banka arasında gerçekleştirilen para transferleri için kullanılmaktadır. Farklı bankalar arasında yapılan bu para transferleri ise günün belirli saatleri içerisinde gerçekleşmektedir ve hafta sonu EFT yapılmamaktadır. Ayrıca, EFT kullanılan bankaya göre değişiklik gösteriyor olsa da farklı iki banka arasında gerçekleştiği için ücret talep edilebilmektedir.

Bankaların mesai saatleri dışında ve hafta sonu verilen EFT talimatları anlık olarak gerçekleşmemektedir. Bu talimatlar bir sonraki mesai günü içerisinde gerçekleştiği için hafta içi geceleri hafta sonu ise tüm gün boyunca EFT transferi yapmak mümkün değildir. EFT işlemleri her ne kadar dilediğiniz zaman gerçekleştirilebiliyor olsa da işlemin tamamlanması için bankaların mesai saatlerini beklemek gerekmektedir.

EFT talimatı vermek ve EFT ile para transferi gerçekleştirmek için ise ödeme yapılacak kişinin IBANN numarası, adı ve soyadı bilinmesi gerekmektedir. Ayrıca, doğru kişiye gönderim yapıldığından emin olmak için ise kişinin banka hesabının hangi şubede olduğunun da bilinmesi oldukça önemlidir.

EFT işlemlerinizi bankanızın mobil uygulaması, web sitesi, ATM’leri veya şubelerinden kolayca ve hızlıca halledebilirsiniz.

eft

Havale ve EFT Arasındaki Farklar Nedir?

  • Havale işlemleri anlık olarak hesaba geçerken EFT işlemleri ise birkaç dakika içerisinde hesaba geçmektedir.
  • Havale işlemleri anlık olarak karşı tarafa ulaşmaktadır fakat EFT işlemleri belirli saat ve gün içerisinde karşı tarafa ulaşmaktadır.
  • Her ne kadar bazı bankalar her iki ödeme yöntemi için ücret talep etmiyor olsa da ücret talep eden bankalarda EFT ücreti daha yüksektir.
  • Havale, aynı banka arasında EFT ise farklı bankalar arasında gerçekleşmektedir.
havale ve eft farkları

EFT Saatleri Hakkında Bilgilendirme

Her banka her ne kadar EFT saatleri için farklı saatler belirtmiş olsa da genellikle bu sürelerin 15-30 dakika arasında değiştiği görülmektedir. Genel olarak ortalama bir saat aralığı belirlemek gerekirse EFT işlem saatleri 08:00 ve 17:15 saatleri arasında gerçekleşmektedir. Ayrıca, yarım mesai günlerinde ise EFT saatleri 08:30 ve 11:45 aralığında gerçekleşmektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Bilinçli bir tüketici olarak çoğu zaman ikisinin arasındaki farkı atlıyoruz. Hatırlamamız iyi oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.