Trendlerdeki Yazı

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nedir? Nasıl Alınır?

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nedir? Nasıl Alınır?
0

Vergi borcu yoktur yazısı özellikle günümüzde oldukça öneme sahip bir belgedir çünkü açıklanan verilere göre birçok şirket veya kişinin vergi borcu olduğu gerçeği çok net bir şekilde ortadadır. Peki, vergi borcu yoktur yazısı ne anlam ifade etmektedir ve ne kadar önemli bir belgedir?

Vergi Borcu ve Vergi Nedir?

Kurum ve kişilerin belirli ücretler dahilinde kamu hizmetlerini karşılamak amacı ile kanun aracılığı ile toplanmakta olan ücret bedeli vergi kelimesinin tanımı olarak tanımlanabilir. Vergi konusu ise borca tabi olan önemli bir ekonomik unsurdur. Ayrıca, vergi sınıflandırılması farklı çeşitlere ayrılmaktadır;

 • Şahsi ve Gayrişahsi Vergiler,
 • Spesifik Vergiler,
 • Gelir, Servet ve Harcama Üzerinden Alınan Vergi,
 • Dolaylı ve Dolaysız Vergi,

Şahıs ve kurumlar, dönemsel olarak elde etmiş olduğu tüm kazançları için ödemesi gereken vergi tutarını beyan etmek ile sorumludur. Vergi beyanı mali müşavirler tarafından yapılmaktadır ve bu beyannameler düzenlendikten sonra tahakkuk fişleri alınmaktadır. Vergi borcu ödeneceği aşamada tahakkuk fişleri ile ödeme yapılması mümkündür.

Mevcut vergi borcuna itiraz etmek isteyen birey veya kurumlar ödeme emri kendilerine ulaştıktan sonra en geç 7 gün içerisinde itiraz işlemini gerçekleştirmek zorundadır.

vergi borcu yoktur yazısı

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nedir ve Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Vergi borcu yoktur yazısının talebi genel olarak resmî kurumlar tarafından vergi mükellefi olan kişiler için istenmektedir. Bu talebin amacı ise vergi mükellefi bireyin veya kurumun herhangi bir vergi borcu olmadığını resmi olarak kanıtlamaktır.

Vergi borcu yoktur yazısı alınmış olduğu tarih itibari ile 15 günlüğüne geçerlidir fakat bu süre alınan kurum talebi ve talep sebebine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Vergi Borcu Nereden Öğrenilmektedir?

Mevcut vergi borcu, Gelir İdaresi Başkanlığına ait internet sitesinden veya vergi dairesinden sorgulanabilmekte ve takip edilebilmektedir. Web sitesi üzerinden sorgulama yapmak için vergi dairesi sistemine giriş yapmak ve sonrasında ise borç bilgilendirme bölümünü seçerek gerekli bilgileri doldurmak yeterlidir. Bu adımlar doğru şekilde tamamlandığı zaman kişi veya kurum mevcut vergi borcu durumu hakkında bilgilere erişebilmektedir.

Ek bir detay olarak ise araç vergi borcu sorgulamak içinde aynı web adresi kullanılabilmektedir. Yine sisteme giriş yaptıktan sonra motorlu taşıtlar seçeneği tercih edilerek istenilen bilgilerin girilmesi ardından gerekli bilgilere ulaşılabilmektedir.

Bilinen bir diğer vergi borcu sorgulama yöntemi ise SMS ile gerçekleşmektedir. Tamamı büyük ve Türkçe karakter içermeyecek şekilde ‘’BORC’’ yazılarak bir boşluk bırakılmalı ve sonrasında ise T.C. kimlik numarası ve anne kızlık soyadının ilk iki harfi yazılmalıdır. Mesaj yazımı tamamlandıktan sonra ise 1189’a SMS olarak iletilmesi gerekmektedir. SMS iletimi sonrasında ise vergi borcuna ait bilgiler yine SMS olarak aynı telefon numarasına iletilecektir.

vergi borcu yoktur yazısı nasıl alınır

Vergi Borcu Nereden Ödenmektedir?

Vergi borcu, Gelir İdaresi Başkanlığına bağlı olması nedeni ile vergi dairesinden ödenmektedir. Ayrıca, internet sitesi üzerinden de vergi borcu ödemek mümkündür. Bir diğer yandan dijital banka kanalları ve şube bankaları aracılığı ile de vergi borcu ödemesi yapılması mümkündür. Sadece son ödeme tarihi geçmiş vergi borçları internet sitesi ve e-devlet ile sınırlandırılmıştır.

Bazı vergi çeşitlerinin kredi kartı ile ödenmesi de mümkündür fakat bu vergi türlerinin ödenecek olan tutarı veya toplam tutarı 50.000 TL üzerinde olmamalıdır. Kredi kartı kullanarak ödenebilecek vergi borcu türleri ise şu şekildedir;

 • Zirai Kazanç Gelir Vergisi
 • Kurumlar Vergisi,
 • Basit Ticari Kazanç,
 • Hasılat Esaslı KDV (Katma Değer Vergisi),
 • Kurum Geçici Vergisi,
 • KDV Tevkifatı,
 • Yıllık Gelir Vergisi,
 • Muhtasar (Gelir Vergisi Stopajı)
 • Kurumlar Vergisi Stopajı,
 • Gerçek Usulde KDV,
 • Gelir Geçici Vergisi,
 • Diğer Ücretler,
vergi borcu yoktur yazısı nedir

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nereden Alınmaktadır?

Vergi borcu yoktur yazısı alabilmek için bağlı bulunan vergi dairesine dilekçe yazmak gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken ise bu yazının alınabilmesi için bizzat şirket yetkilisinin kendisinin gitmesi gerekmektedir. Eğer ki bu yazıyı alacak kişi şirket çalışanı ise şirket yetkilisinin bu işlemin yapılmasına dair gönderilen kişinin yetki sahibi olduğunu belirten bir dilekçe hazırlaması ve imzalaması gerekmektedir. Eğer ki bu şart yerine getirilmez ise işlem kesinlikle yapılmaz.

Bilinen diğer yöntem ise resmî web sitesini kullanarak bu yazının alınmasıdır. Bu yöntem diğer yönteme kıyasla çok daha kolay ve zahmetsizdir. Ayrıca, yazının daha hızlı temin edilmesine de yardımcı olmaktadır. Bu web sitesine giriş yapabilmek için ise vergi dairesinden kullanıcı adı ve şifre alınmış olması gerekmektedir. Bu kullanıcı adı ve şifrenin alınması için ise bağlı bulunulan vergi dairesine dilekçe verilmesi gerekmektedir. Bu talepler ile ilgili yazılabilecek tüm gerekli dilekçelere ulaşmak için Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap