Trendlerdeki Yazı

Opsiyon Nedir?

Opsiyon Nedir?
0

Opsiyon sözleşmesi, opsiyonu satın alan tarafa belirli bir vade içerisinde veya belirli bir vade süresine kadar önceden belirlenen miktar, fiyat ve nitelikte ürünü veya kıymeti satın alma veya satma hakkı veren sözleşmedir. Yine bu sözleşme satış yapan taraf için ise alıcının bu sözleşme ile elde ettiği hakkını kullanması durumunda sözleşmeye dayanak eden ürünü veya kıymeti almaya veya satmaya yükümlü kılan sözleşmedir.

opsiyon

Opsiyon satın alan yatırımcı belirli miktarda opsiyon primi ödemesi koşulu ile opsiyonu kullanma hakkına sahip olur. Opsiyon satışı gerçekleştiren yatırımcı ise alıcının olası talebi durumunda opsiyon gerekliliklerini sağlamakla sorumludur.

Opsiyon Terimleri

Sürdürme Teminatı

Bulunması gereken teminat oranının %75’lik kısmını ifade etmektedir.

Avrupa Tipi Opsiyonlar

Sadece vadesi geldiği zaman kullanılabilen opsiyonlardır.

Amerikan Tipi Opsiyonlar

Vade süresi gelmeden önce herhangi bir tarihte kullanılabilen opsiyonlardır.

Alım (Call) Opsiyonu

Opsiyon satın alan tarafa belirli bir vade süreci içerisinde veya belirli bir vadeye kadar kullanım fiyatından satın alma hakkı verir.

Satış (Put) Opsiyonu

Opsiyon satın alan tarafa belirli bir vade süreci içerisinde veya belirli bir vadeye kadar kullanım fiyatından satış yapma hakkı verir.

Kullanım Fiyatı

Sözleşme için kullanılan ürün, hizmet veya menkul kıymetin ilerleyen tarihlerde alım-satım fiyatı için kullanılan bir terimdir. Kısaca, opsiyonun satın alındığı gün ürün, hizmet veya menkul kıymet değerini belirler.

Opsiyon Primi

Satın alma veya satma hakkı için ödenen opsiyon ücretidir.

Başlangıç Teminatı

SPAN portföy bazında teminatlandırma yöntemi kullanılarak belirlenmektedir.

opsiyon nedir

Opsiyonun Avantajları

  • Küçük miktar ile yapılan yatırımlara kıyasla çok daha fazla getiri ihtimali bulunan bir yöntemdir.
  • Daha yüksek getiri sağlayan portföylerin oluşmasına katkı sağlar.
  • Olası ve beklenmedik fiyat hareketlerine karşı yatırımcıya korunma imkanları sağlar.
  • Daha uygun teminat şartları ile yatırım yapmaya olanak sağlar.
  • Açığa satış stratejileri sebebi ile oluşması muhtemel riskleri azaltmak amaçlı kullanılabilirler.
  • Finansal varlıklar hakkında olumsuz veya beklenmedik haber akışı gibi durumlarda olası negatif fiyat etkilerinden korunmaya katkı sağlar.

Opsiyonun Riskleri

  • Getiri arttırmak amacı ile açılan yüksek riskli pozisyonlar sebebi ile ortaya çıkması muhtemel teminat kaybı, zarar miktarı ve stop-loss gibi durumların olmasına sebep olabilir.
  • Futures sözleşmeleri ile daha fazla kazanç elde etmek isteyen yatırımcılar olası bir kazanç durumunda kayıplarını ciddi oranda artırabilir.
opsiyon terimleri

Opsiyon Kullanımı

Fiyatlarda yükseliş beklentisi olduğu zaman alım opsiyonu alınır veya satım opsiyonu satılır. Tam tersi durumda ise, yani fiyatlarda düşüş beklentisi olduğu zaman satım opsiyonu satın alınır veya alım opsiyonunun satışı gerçekleştirilir.

Opsiyon alımları için teminat gerekmemektedir fakat opsiyon satışları için SPAN parametresine göre başlangıç teminatı talep edilmektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap