Trendlerdeki Yazı

Devlet Tahvili Nedir? Nasıl Alınır?

Devlet Tahvili Nedir? Nasıl Alınır?
0

Devlet tahvili, yatırım piyasalarında sık olarak karşılaşılan ve duymuş olduğumuz bir terimdir. Özellikle yatırım dünyasında büyük önem arz etmektedir. Devlet tahvillerinin özelliklerini öğrenmek ve bilinçli şekilde neredeyse risksiz olarak kazanç sağlamak birçok birey için oldukça önemlidir.

Tahvil kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir ve dilimize yerleşmiş olması sebebi ile sık olarak karşılaştığımız bir terimdir. Bu kelimenin anlamı ise dönüştürme, çevirme ve değiştirmeyi ifade etmektedir.

Tahvil Nedir?

Tahvil, bilinen en risksiz kazanç yöntemlerinden birisidir ve özel sektör tarafından olduğu gibi devlet tarafından da kullanılmaktadır. Bir başka tanımlama ile tahvil, özel sektör ve devlet tarafından fon elde edilebilmesi amacı ile kullanılan senettir. Tahvillerin ödeme günleri önceden bellidir ve yatırımcısına ana para haricinde faiz getirisi de sağlar.

devlet tahvili

Devlet Tahvili Nedir?

Bunlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Merkez Bankası aracılığı ile satışa sunulan senetlerdir. Devlet tahvilleri ilk elden satışa sunulmaktadır. Oldukça düşük risk ile getiri elde etmeyi tercih eden yatırımcıların gözdesi olan devlet tahvilleri neredeyse hiçbir risk barındırmamaktadır. Devlet tahvilleri iskontolu ve kuponlu olacak şekilde iki farklı türde ihraç edilmektedir. Tahvillerin vade süresinin iki yıldan daha uzun vadeye sahip olması durumunda kuponlu olarak isimlendirilmektedir. İki yıldan daha az vade süresi bulunan tahviller ise iskontolu olarak adlandırılır.

Devlet Tahvili Nasıl Alınır?

Satış işlemi gerçekleştirilecek olan devlet tahvilleri bankalar veya aracı kurumlar aracılığı ile satışa sunulmaktadır. Ayrıca, bu senetler emanet kasalarında ücretsiz olarak saklanabilmektedir. Devlet tahvili alınabilmesi için bankalarda veya aracı kurumlarda hesap sahibi olmak gerekmektedir. Özellikle yatırımcılar portföylerinin risk oranlarını dengelemek amaçlı bu tahvilleri almayı tercih etmektedir fakat düşük risk ile düşük getiri elde etmek isteyen yatırımcılar da devlet tahvili yatırımlarını tercih etmektedir. Devlet tahvilleri neredeyse hiçbir risk barındırmadığı için risk dengeleme amacı ile yoğun olarak kullanılmaktadır.

devlet tahvili nedir

Devlet Tahvilinin Avantajları

Bu senetler devlet güvencesi altındadır ve en risksiz yatırım araçları arasında birinci sırada yer almaktadır. Ayrıca, belirlenen vade sonunda sağlayacağı kazanç yatırım yapılan ilk günden itibaren bilinmektedir. Getirisi net olarak bilinmektedir. Ana paranın vade sonunda veya vade süreci içerisinde alınabildiği bir kazanç aracıdır. Ayrıca, tahvillerin ikinci el piyasası da bulunmaktadır. Vade süresi dolmamış bir devlet tahvili ikinci el piyasasından kolayca satılabilir ve yatırımcı ana parasını dilediği zaman yeniden elde edebilir. Kısaca, vade sürecinin tamamlanmasını beklemeye gerek yoktur.

Devlet Tahvillinin Dezavantajları

Her ne kadar tahvillerin en büyük riski geri ödenmeme ihtimali olsa da devlet tahvillerinde böyle bir risk söz konusu değildir. Tahviller genel olarak çok fazla çeşide sahip olduğu için bazı riskleri de barındırmaktadır. Devlet tahvilleri bu sebeple en iyi tahvil yatırımı seçeneği olarak bilinmektedir. Devlet tahvillerinin geri ödenmeme ihtimali ise oldukça düşüktür ve böyle bir durumun gerçekleşmesi için devletin iflas etmiş olması gerekmektedir. Tahvil piyasalarının tarihine bakıldığı zaman bu durumun çok nadiren olsa da gerçekleştiği bilinmektedir. Devlet tahvilleri özel sektör tahvillerine göre bu riski minimize etmektedir.

devlet tahvili nasıl alınır

Devlet tahvilleri için barındırılan bir diğer risk ise faiz ve enflasyon riskidir. Faiz oranlarının artması sonucunda daha düşük getiri sağlayan devlet tahvillerinin en büyük kazanç dezavantajı ise budur. Devlet tahvillerinde enflasyon riski ise olası kazanç potansiyellerinin enflasyon oranının altında kalması ile gerçekleşmektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap