Ekonomik Takvim: 26 Nisan 2021 – 2 Mayıs 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler

Ekonomik Takvim: 26 Nisan 2021 – 2 Mayıs 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler
0

Ekonomik takvimde bu hafta devam edecek kazanç raporlarının yanı sıra FED tarafından gerçekleştirilecek olan para politikası toplantısı da yatırımcıların ilgi odağı olacak. Oldukça hareketli geçecek ve veri akışının bol olacağı hafta içerisinde yatırımcıların volatilite ile karşı karşıya kalması da oldukça yüksek ihtimal.

Kazanç raporları ve FED toplantısı yanı sıra bu hafta Amerika Birleşik Devletleri ilk çeyrek büyüme verisi de açıklanacak. Açıklanacak olan bu verinin pandemi sürecinde oluşan durgunluğun, toparlanma sürecinin devam edeceği tahmin ediliyor.

Bu hafta takip edilmesi gereken bir diğer önemli ekonomik olay ise Beyaz Saray’dan yapılacak olan harcama ve vergi teklifleri olacak. İşte, yeni haftaya başlarken bilinmesi gereken ve hafta boyunca takip edilmesi gereken 4 önemli ekonomik gelişme;

FED Toplantısı

28 Nisan 2021 Çarşamba günü başlayacak olan ve iki gün sürecek olan FED toplantısı sonucunda faiz değişikliğine gidilmemesi ve mevcut oranların korunması bekleniyor. Her toplantı sonrasında olduğu gibi toplantı sona erdikten yarım saat sonra Jerome Powell basın toplantısı düzenleyecek.

Powell tarafından yapılacak olan konuşmada yeniden son zamanlarda görüler artışların geçici olduğunu vurgulaması ve merkez bankası hedefi olan %2 enflasyon hedefinin üzerine çıkmasına izin verme politikasını savunucu bir konuşma gerçekleştirmesi beklenmekte.

ekonomik takvim

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kişisel Tüketim Harcamaları Enflasyon Verileri

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, Mart ayına ait kişisel gelir ve harcama verilerini paylaşacak. Yapılacak olan açıklama içerisinde tüketim harcamaları enflasyon oranının da olacağı bilgisi bulunmakta. Açıklanacak olan verinin FED tarafından kullanılan enflasyon ölçümüne göre %0.1 oranında artarak %0.3 olması bekleniyor. Yıllık bazda ise beklenen çekirdek enflasyon verisi %1.8 oranında artış yönünde.

Amerika Birleşik Devletleri merkez bankası enflasyon oranını %2 seviyesinin altında tutabilmek için üreteceği faiz kararında bu verileri de etken olarak kullanabilir.

Açıklanacak olan bu veriye ek olarak bu hafta içerisinde ilk işsizlik başvuruları, askıda konut satışları, CB tüketici güveni raporu ve dayanıklı mal siparişleri verileri bulunuyor. Ayrıca, bu hafta içerisinde ekonomik takvimde yer almıyor olsa da Biden tarafından yapılacak olan vergi teklifleri ve altyapı harcama paketi verileri de yakından takip edilecek.

28 Nisan 2021 Çarşamba günü Biden tarafından yapılacak olan Kongre konuşmasında ‘’Amerikan Aileleri Planı’’ ile ödenmesi gerekli vergi artışları hakkında detayların açıklanması bekleniyor. Bu plan ile zenginlerden daha fazla vergi alınması talep edilecek.

Amerika Birleşik Devletleri Birinci Çeyrek GSYH Okuması

Bu hafta yatırımcıların yakından takip edeceği bir diğer önemli veri ise Amerika Birleşik Devletleri birinci çeyrek GSYH ön okuması olacak. Açıklanacak olan verinin önceki çeyrekte görülen %4.3’lük oranın üzerinde ve yıllık bazda %6.5 oranında artış göstermiş olması bekleniyor. Bu veri, 29 Nisan 2021 Perşembe günü açıklanacak.

haftalık ekonomik takvim

Kazanç Raporları

Bu hafta kazanç raporları bakımından en yoğun haftalardan birisi olacak ve birçok şirket farklı günlerde kazanç raporlarını yayınlayacak. Bu hafta içerisinde 10 DOW şirketi ve 180 S&P500 şirketi kazanç raporlarını açıklayacak. Büyük teknoloji şirketleri ve ilaç firmaları yatırımcının ilgi odağı olacak sektörler arasında yer alıyor olsa da bu kadar kazanç raporu açıklanacak olması sebebi ile fiyatlarda dalgalanmaların ciddi oranda olabileceği de vurgulanıyor.

Bu hafta açıklama yapacak olan şirketlerin önceki haftalarda açıklama yapan şirketler gibi beklentilerin üzerinde kazanç elde etmiş olması bekleniyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap