Ekonomik Takvim: 26 Temmuz 2021 – 1 Ağustos 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler

Ekonomik Takvim: 26 Temmuz 2021 – 1 Ağustos 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler
0

Bu hafta önemli ekonomi verileri, FED toplantısı ve yüksek profilli kazanç raporlarının açıklanacağı, ekonomik takvimin oldukça yoğun olacağı bir hafta olacak. FED tarafından gerçekleştirilecek olan iki günlük toplantıların sonucunda politik olarak bir değişiklik beklenmiyor olsa da Haziran ayında başlamış olan tahvil alımlarında bir azalma olacağına dair açıklanacak bilgiler piyasalarda ciddi etkilere sebep olabilir. Yine bu hafta içerisinde açıklanacak olan kazanç raporları ve Amerika Birleşik Devletleri ikinci çeyrek büyüme verileri de yatırımcılar tarafından yakından takip edilecek. İkinci çeyrek büyüme verisi için oluşan beklentiler ise pandemi sonrasında ulaşılacak yeni bir zirve olması ve ekonomik toparlanmaya dair güçlü bir sinyal olması yönünde olacak. Tüm bu verilerin yanı sıra 30 Temmuz 2021 Cuma günü Avrupa bölgesinde açıklanacak olan işsizlik, enflasyon ve ikinci çeyrek büyüme verileri de yatırımcılar tarafından oldukça dikkatli ve yakından takip edilecek. İşte, yeni hafta başlangıcı öncesinde bilinmesi gereken ve 26 Temmuz 2021 – 1 Ağustos 2021 tarihleri arasında takip edilmesi gereken önemli ekonomik gelişmeler;

Ekonomik Veri Şenliği

Yatırımcılar, bu hafta gerçekleşecek olan FED toplantısının yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri tarafından açıklanacak olan ve oldukça önem taşımakta olan ekonomik verileri de yakından takip edecek.

Amerika Birleşik Devletleri tarafında 26 Temmuz 2021 Pazartesi günü yeniden zirve değerlere ulaşmış olduğu düşünülen yeni konut satışları ve 27 Temmuz 2021 Salı günü ise tüketici güven endeksi ile dayanıklı mal siparişi verileri açıklanacak. 29 Temmuz 2021 Perşembe günü ise ikinci çeyrek GSYH verileri açıklanacak ve bu veri yatırımcılar tarafından oldukça yakından takip edilecek. Her ne kadar beklentiler son haftalarda düşüş olacağı yönünde olsa da yıllık %8.6 oranında güçlü bir büyüme beklentileri de bulunuyor. Eğer ki bu büyüme beklentisi doğrultusunda veriler elde edilirse pandemi sonrası toparlanma sürecinin zirve noktaya ulaşmış olacağı ve pandeminin yol açmış olduğu tüm üretim kayıplarının da telafi edildiği sonucu elde edilmiş olacak.

Haftanın son işlem günü olan 30 Temmuz 2021 Cuma günü ise FED tarafından kullanılmakta olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin de dahil olduğu kişisel gelir ve harcama verileri de paylaşılacak.

ekonomik takvim
Bu hafta önemli ekonomi verileri, FED toplantısı ve yüksek profilli kazanç raporlarının açıklanacağı yoğun bir hafta olacak.

Kazanç Raporları

Amerika Birleşik Devletleri kazanç dönemi hız kesmeden yol almaya devam ediyor. Yatırımcıların özellikle teknoloji hisselerine odaklanmış olduğu şu süreç içerisinde açıklanacak olan kazanç raporlarında teknoloji hisseleri oldukça yakından takip edilecek.

27 Temmuz 2021 Salı günü Alphabet ve Apple, 28 Temmuz 2021 Çarşamba günü Facebook ve 29 Temmuz 2021 Perşembe günü ise Amazon kazanç raporlarını açıklayacak. Açıklanacak olan verilere göre büyüme hisselerine yapılan yatırımların artmasının da gözlemlenmesi mümkün.

Kazanç raporu açıklayacak olan bu şirketler genellikle büyük borsa geliri sunmaları ile bilinmektedir fakat yatırımcıların pandemi sonrası ekonomik toparlanmadan faydalanan diğer şirket hisselerine de ilgi gösteriyor olması sebebi ile bu yıl şimdiki sürece kadar Alphabet ve Facebook S&P500 tahminlerini aşmış durumda.

Kazanç raporu açıklayacak diğer önemli şirket isimleri arasında ise Tesla, Microsoft, Caterpillar, Pfizer, Boeing, McDonald’s ve Procter&Gamble bulunuyor.

FED Konuşması

FED, 28 Temmuz 2021 Çarşamba günü gerçekleştirecek olduğu iki günlük toplantı serüvenine başlıyor. Bu toplantı her ne kadar normal şartlarda yakından takip ediliyor olsa da yatırımcılar bu kez gerçekleşecek olan toplantıyı daha detaylı takip edecek. Bunun sebebi ise varlık alım programı hakkında yapılacak olan önemli açıklamalardır. Her ne kadar politik bir değişim olup olmayacağı net olarak bilinmiyor olsa da Başkan Jerome Powell, kongre önünde gerçekleştirmiş olduğu son konuşmasında Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin, merkez bankasının tam desteğine ihtiyacı olduğunu vurgulamıştı.

Haziran ayında politikacılar tarafından başlamış olan tartışmada ise 120 milyar USD değerindeki mortgage ve hazine destekli tahvil alımını ne zaman azaltmaya başlayacağı hakkında konular ele alınmıştı.

Gerçekleşecek olan bu toplantıda, Powell, alımların azalmasına dair bir açıklama yapacak olması durumunda da henüz vakit gerektiğini vurgulayabilir. Ayrıca, bu toplantı içeriğinde Delta varyantının sebep olabileceği risklerinde tartışılması beklentiler arasında yer alıyor. Yatırımcılar, bu varyantın ekonomik toparlanma sürecini ciddi şekilde etkileyebileceğini düşünüyor ve bu sebeple endişeli şekilde hareket ediyor.

haftalık ekonomik takvim
Bu toplantı her ne kadar normal şartlarda yakından takip ediliyor olsa da yatırımcılar bu kez gerçekleşecek olan toplantıyı daha detaylı takip edecek.

Avrupa Bölgesi Verileri

Avrupa bölgesinde 30 Temmuz 2021 Cuma günü açıklanacak olan ikinci çeyrek GSYH verileri, artan aşılanmalar doğrultusunda blok ekonominin çift dipli bir resesyon sürecinden toparlanmasına dair yatırımcılara fikir sunacak. Bir diğer yandan yine aynı tarihte açıklanacak olan enflasyon rakamlarının da Avrupa Merkez Bankası (ECB) hedefi olan %2 oranına düşmüş olması bekleniyor. Avrupa Merkez Bankası, ‘’özellikle güçlü ve kalıcı’’ parasal destek ihtiyacı olunduğu zaman enflasyon hedefinin geçici olarak aşılmasına izin verilebileceğini söylemişti.

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, bankanın gerçekleştirmiş olduğu son politika toplantısında daha uzun bir dönem için parasal destek imasının bulunmasına dair işaretler vermişti. Tabii ki bu sürecin uzaması durumunda ise Avrupa bölgesinin ekonomisi için ciddi tehditlerin oluşabileceği de vurgulanmıştı.

Piyasa Hareketliliği

Yatırımcıların oldukça iyimser kazanç sonuçları ve ekonomi verilerine karşı artış gösteren Delta varyantının arasında kalması sonucunda geçtiğimiz haftanın büyük bir bölümünde büyüme ve değer hisselerinde değer kayıpları meydana gelmişti.

Amerika Birleşik Devletleri’nin üç büyük endeksi geçtiğimiz hafta Cuma günü kapanışlarını rekor seviyelerde gerçekleştirmişti. Dow endeksi, risk iştahının artmış ve azalmış olduğu bu dalgalı haftayı ilk kez 35.000 üzerinde kapatmayı başardı. Yine geçtiğimiz hafta Pazartesi günü ise S&P500 endeksi Mart ayından bu zamana kadar en fazla günlük sıçramasını göstermişti. Tabii ki bu sıçarama öncesinde de yine aynı hafta içerisinde Mayıs ayından bu zamana kadar olan süreç içerisindeki en büyük günlük düşüşünü de gösterdi.

Kazanç raporları ile diğer ekonomik verilerin açıklanması sonucunda ise bu hafta içerisinde ekonomik kaygıların azalması veya daha fazla artması da beklentiler arasında yer alıyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap