Ekonomik Takvim: 10 Mayıs 2021 – 16 Mayıs 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler

Ekonomik Takvim: 10 Mayıs 2021 – 16 Mayıs 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler
0

Ekonomik takvimde 7 Mayıs 2021 Cuma günü açıklanan ve beklentilerin çok altında kalan iş raporu sebebi ile bu hafta içerisinde yatırımcılar Amerika Birleşik Devletleri enflasyon verilerine odaklanacak. Enflasyon oranında artış beklentisi ve artan enflasyon doğrultusunda FED’in para politikasında ne gibi değişiklikler yapacağına dair tartışmalar yeniden gündemin en önemli maddelerinden birisi olabilir. Ayrıca, bu hafta içerisinde FED yetkililerinin büyük bir kısmı konuşma yapacak ve bu konuşmalarda yapılacak açıklamalarda yatırımcılar tarafından sıkı bir şekilde takip edilecek. Bir diğer yandan enerji sektöründe yatırımı bulunan yatırımcılar ise fidye yazılımı saldırısı sonrasında Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük benzen boru hattının kapatılmasını da yakından takip edecek.

Bu hafta içerisinde değer ve büyüme hisseleri arasındaki şiddetli çekişmenin de devam edeceği tahmin ediliyor. Bir diğer yandan bu hafta itibari ile kazanç raporu verilerinin paylaşılması yavaş yavaş son bulmaya doğru ilerliyor. Amerika Birleşik Devletleri verileri haricinde yatırımcılar bu hafta İngiltere birinci çeyrek GSYH verilerine de odaklanmış durumda. İşte, yeni hafta başlangıcı öncesinde bilinmesi gereken ve 10 Mayıs 2021 – 16 Mayıs 2021 tarihleri arasında takip edilmesi gereken önemli ekonomik gelişmeler;

Boru Hattı Kapanışı

Amerika Birleşik Devletleri’nin üst düzey yakıt boru hattı operatörü olan Colonial Pipeline, 7 Mayıs 2021 Cuma günü siber saldırıya uğradı ve bu siber saldırı sonrasında ne zaman açılacağına dair bir açıklama yapılmaksızın tüm ağ kapatıldı. Saldırıya uğrayan Colonial, Doğu Kıyısı için benzinin ana kaynağıydı ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük havalimanlarına hizmet vermekteydi. Bu saldırı sonucunda Amerika Birleşik Devletleri’nin enerji altyapısının siber saldırılara karşı oldukça kırılgan olduğu sonucu da elde edildi.

Enerji altyapısının ağında devam edecek olan bir kesinti yazın seyahat sezonu öncesi benzin pompalarında fiyat artışlarının görülmesine sebep olabilir. Salgın kısıtlamalarının gevşetildiği şu süreç içerisinde bu durum Amerikalı tüketiciler için ve Amerikan ekonomisi için darbe vurucu nitelikte olabilir. Ayrıca, bu kesintinin Körfez Kıyısındaki petrol rafinerilerini de etkileme ihtimali bulunuyor.

ekonomik takvim

Hisse Senedi Çatışmaları

7 Mayıs 2021 Cuma günü açıklanan ve hayal kırıklığına sebep olan iş raporu sonrasında bazı teknoloji hisseleri destek görebildi fakat bazı portföy yöneticileri büyük teknoloji şirketlerinin paylaşmış olduğu kazanç raporlarının göz alıcı olmasından rahatsız olmuş durumda. Bu kazanç raporlarının aslında sektörde büyük bahislerin oluşmasına sebep olduğu vurgulanmış durumda. Bunun tam tersi şekilde düşünen fon yöneticileri ise ekonomik toparlanma sürecinin çok daha uzun süreceğini ve beklentilerin aksine daha kademeli olarak gerçekleşeceğini düşünüyor. Bu sebeple de ekonomik koşullara sıkı bir şekilde bağlı olan değer ve döngüsel hisselere eğilimlerinin devam edeceğini vurguluyorlar.

Eğilimin devam etmesi beklenen bu süreç içerisinde ise yatırımcıların gözü henüz kazanç raporu açıklamamış ve yakın zamanda açıklaması beklenen Disney, Marriott, Tyson Foods ve AirBnB gibi şirketlerde olacak. Beklentilerin çok üzerinde kazanç raporlarının açıklandığı bu dönem son birkaç şirket tarafından veri paylaşıldıktan sonra sona erecek.

İngiltere GSYH Verisi

İngiltere, 12 Mayıs 2021 Çarşamba günü ilk çeyreğe ait GSYH verilerini açıklayacak ve açıklanması beklenen bu verinin salgından çıkışın devam ettiği yönde doğrulama niteliğine sahip olması bekleniyor. Tüm bu dönem için büyüme oranında düşüş revizesi gerçekleşmiş olsa da aşılama çalışmaları ve kısıtlamaların gevşetilmesi sonucunda Mart ayı verilerinde büyük bir artış gözlemlenmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta İngiltere Bankası, beklentilere kıyasla 3 ay önce ekonominin salgın öncesine döneceğini söylemişti ve 2021 yılı için büyüme tahminini Şubat ayında açıklanan %5 oranından %7.25 oranına revize etmişti. Eğer ki bu beklenti gerçekleşir ise bu 1941 yılından beri görülen en hızlı yıllık büyüme olacak. Ayrıca, 2020 yılında gerçekleşen son 300 yılın en büyük düşüşü sonrasına denk gelmiş olacak. 2020 yılı içerisinde gerçekleşen küçülme oranının ise %9.8 olduğunu hatırlatmakta fayda var.

haftalık ekonomik takvim

FED Konuşmacıları

Hemen hemen her türlü ürün ve hizmet fiyatında gerçekleşen fiyat artışlarının teşvik paketleri sebebi ile geçici olduğuna dair oluşan güvene birçok kişi şüphe ile yaklaşıyor. Önümüzdeki günlerde birçok FED yetkilisi konuşmalar yapacak ve yatırımcılar bu konuşmaları yakından takip edecek.

Amerika Birleşik Devletleri Enflasyon Korkuları

Amerika Birleşik Devletleri ekonomik takviminde 12 Mayıs 2021 Çarşamba günü Nisan ayında ait TÜFE verileri yer alacak. Yatırımcılar, artan baskılar ve FED’in para politikaları nedeni ile enflasyon oranında bir artış olmasından korkar durumda. Enflasyonun artmış olduğu şu süreç içerisinde FED politikacıları bu artışların geçici faktörlerden kaynaklandığını sürekli olarak tekrar ediyor.

7 Mayıs 2021 Cuma günü Amerikan ekonomisinde sadece 266.000 iş imkânı doğması ile Amerika Birleşik Devletleri iş büyümesi çok ciddi oranda düşüş yaşadı. Beklentilerin 978.000 artış gerçekleşmesi yönündeydi fakat neredeyse bu beklentinin %30’luk bir kısmı karşılanabildi. Hiç beklenmedik şekilde zayıf gelen bu veri ile FED’in teşvik tedbirlerini azaltacağına dair olan ümit de azalmış oldu.

13 Mayıs 2021 Perşembe günü ÜFE verileri, 14 Mayıs 2021 Cuma günü ise perakende satış verileri Amerika Birleşik Devletleri tarafından açıklanacak. Mart ayında yükseliş görülen perakende satışlar, teşvik çekleri ile desteklenmişti ve bu etkinin Nisan ayına da etki etmiş olması bekleniyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap