Ekonomik Takvim: 9 Ağustos 2021 – 15 Ağustos 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler

Ekonomik Takvim: 9 Ağustos 2021 – 15 Ağustos 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler
0

Bu haftanın ekonomik takviminde yeniden yükseliş gösteren vaka sayıları, Amerika Birleşik Devletleri esas ekonomi verileri ve üretici, tüketici fiyat endeksi yakından takip edilecek veriler arasında olacak. Ayrıca, yatırımcılar FED’in teşvik desteklerini ne zaman azaltacağını da yakından takip ederken bu hafta gerçekleşecek olan FED konuşmalarına da odaklanacak. Bu hafta içerisinde bazı FED yetkilileri tarafından gerçekleştirilecek olan konuşmalar teşvikler hakkında önemli bilgiler içerebilir. Bir diğer yandan bu hafta devam edecek olan kazanç raporları da yine önemli veriler arasında olacak fakat bu hafta içerisinde daha az şirket tarafından kazanç verileri paylaşılacak.

Ayrıca, son iki aylık süreç içerisinde yeniden kısa vadeli fiyat rekoru kıran Bitcoin yatırımcıların takibinde olurken İngiltere hükümeti de ikinci çeyrek büyüme verilerini açıklayacak. İşte, yeni hafta başlangıcı öncesinde bilinmesi gereken ve 9 Ağustos 2021 – 15 Ağustos 2021 tarihleri arasında takip edilmesi gereken önemli ekonomik gelişmeler;

FED Yetkilisi Konuşmaları

Birçok FED yetkilisi bu hafta içerisinde konuşma gerçekleştirecek ve bu konuşmalar Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri gerçekleştirilecek. Konuşma yapacak kişiler arasında yer alan Barkin ve Bostic’in teşvik desteklerini azaltma taraftarı olduğu bilinmekte. Bu sebeple özellikle bu iki ismin yapacağı konuşmalar oldukça yakından takip edilecek.

FED’in tahvil alımlarında ne tarz değişiklik yapacağı henüz resmi bir kaynak tarafından açıklanmış olmasa da %2’lik enflasyon hedefine göre hareket edilmesi bekleniyor. Delta varyantı sebebi ile herhangi bir gelişme olmaması sebebi ile FED’in ne zaman tahvil alım programında azaltma yapacağı henüz net olarak bilinmiyor.

ekonomik takvim

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin fiyatı, 8 Ağustos Pazar günü artış gerçekleştirerek son iki aylık dönem içerisindeki zirve noktaya ulaştı. Piyasa hissiyatı her ne kadar toparlanıyor gibi görülse de kırılganlığını korumaya devam ediyor. Bitcoin fiyatı, Haziran ortası itibari ile en yüksek seviyeye ulaşarak 45.284 USD’ye ulaştı.

6 Ağustos 2021 Cuma günü Bloomberg’e açıklama yapan Bitfinex CTO’su Ardoino, ‘’İyimserlik kripto para piyasalarına tekrar gelmiş görünüyor’’ ifadelerine yer verdi. Ayrıca, kendisi sözlerine şu eklemeleri de yaptı;

“Bitcoin başı çekerken Ethereum da ağ güncellemesinin ardından kazanmaya devam ediyor. Ancak kripto piyasalarında son haftalarda gördüğümüz türbülansın azalması pek mümkün değil.”

Son olarak, kripto para vergileri dahil edilen Kongre toplantısı ile vergi belirsizliği de bitmiş gibi görünüyor.

Amerika Birleşik Devletleri Enflasyon Verisi

Amerika Birleşik Devletleri tarafından 11 Ağustos 2021 Çarşamba günü Tüketici Fiyat Endeksi verileri ve 12 Ağustos 2021 Perşembe günü ise Üretici Fiyat Endeksi verileri açıklanacak. Bu veriler ile elde edilecek olan işgücü piyasasının yanı sıra FED’in para politikası kararları alırken göz önünde bulundurmuş olduğu önemli faktörlerden birisi olma özelliğine sahip olan enflasyonun da mevcut gidişatına dair görünüm elde edilmiş olacak.

Tüketici Fiyat Endeksi’nin geçtiğimiz ay görmüş olduğu %0.9’luk oran, 2008 Haziran ayından beri görülmüş en güçlü oran olma özelliğine sahip olmuştu. Bu artışın ardından açıklanacak olan yeni verinin çok az bir artış daha göstermesi bekleniyor. Her ne kadar FED, enflasyon oranının geçici olarak artmış olduğunu her fırsatta vurguluyor olsa da piyasa hissiyatı bu açıklamaya pek güvenmiyor. Yükseliş gösteren enflasyon oranının ani bir tahvil azaltımı ile sonuçlanması korkuları da darbe vurmaya devam ediyor.

6 Ağustos 2021 Cuma günü açıklanan ve beklentilerin oldukça üzerinde gerçekleşen tarım dışı istihdam verisi, FED’in tartışma ve gelecekteki teşvik alımlarına dair karar vermek üzere Wyoming, Jackson Hole’daki yıllık toplantısı öncesindeki son rapor olmuştu.

Oldukça iyimser olan iş verilerinin yanı sıra yatırımcıları rahatsız eden yüksek enflasyon verileri bir araya geldiği zaman FED yetkililerinin Eylül gibi yakın bir süreç içerisinde tahvil alımlarını azaltmaya başlamayı planladığını sinyallerinin oluşmasına sebep olabilir. Bu durum, faiz artırımına dair sinyallerin elde edileceği ilk adım olacak.

haftalık ekonomik takvim

İngiltere İkinci Çeyrek Büyüme Raporu

12 Ağustos 2021 Perşembe günü İngiltere hükümeti Haziran ayına ait GSYH verilerini açıklayacak. Açıklanacak olan bu veri daha önce açıklanan verilere eklenerek İngiltere ekonomisinin ikinci çeyrekte nasıl bir performans gösterdiğine dair yol gösterici olacak. Pandemi sürecinde gerçekleşen kısıtlamaların gevşetilmesi ile ekonomistler tarafından yapılan tahminlere göre İngiltere ekonomisinin yıl başında küçülmesi sonrasında %5 oranına yakın bir toparlanma göstermiş olmasını bekliyor.

Yine aynı tarihte ise Avrupa Bölgesi tarafından Haziran ayı endüstriyel üretim verilerinin paylaşılması bekleniyor. Ekonomistlerin beklentilerine göre ise tedarik zinciri sorunlarının baskısı ile durgunluğun sürmüş olması bekleniyor.

Kazanç Raporları

Bu hafta kazanç raporlarının paylaşılması devam edecek fakat açıklama yapacak olan şirket sayısında azalma olacak. Bu hafta içerisinde açıklama yapacak şirketler arasında önemli isimler bulunuyor.

Tatmin edici bir kazanç dönemi yaşanması ile günümüze kadar yapılan açıklamalar baz alınacak olursa 425 S&P500 şirketinin %87.6’sı beklentileri aşmayı başardı. Ayrıca, Reuters verilerine göre de rekor düzeyde bir kazanç sezonu gerçekleşmiş oldu.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap