Ekonomik Takvim: 8 Şubat 2021 – 14 Şubat 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler

Ekonomik Takvim: 8 Şubat 2021 – 14 Şubat 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler
0

Bu haftanın ekonomik takviminde Amerika Birleşik Devletleri tarafında yatırımcılar açıklanacak olan teşvik paketine ve şirketlerin açıklayacağı kazanç raporlarına odaklanmış durumda. Bu gelişmelerin yanı sıra Çarşamba günü açıklanacak olan TÜFE rakamları ve aşı dağıtımının ivme kazanması da piyasalarda yakında takip edilecek. Bu hafta Avrupa bölgesinden gelecek olan veriler ve İngiltere’nin açıklayacağı GSYH verileri ile beklentilerin bu ekonomilerin büyüme yönünde olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Bir diğer yandan Euro’yu kurtaran ve bu olay ile büyük bir itibar ve saygınlık kazanan eski Avrupa Merkez Bankası başkanı Mario Draghi, yeni İtalyan hükümetinin kurulması amacı ile görüşmelerine de bu hafta devam edecek.

İşte, yeni haftaya girerken bilinmesi gerekenler ve hafta boyunca takip edilmesi gereken veriler;

Teşvik

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden tarafından sunulan 1.9 trilyon USD’lik Covid-19 teşvik paketi için ümitler ve ihtimaller geçtiğimiz haftanın Cuma günü artmıştı. Demokratların, Cumhuriyetçilerin desteği olacak veya olmayacak şekilde fark etmeksizin önümüzdeki haftalar içerisinde yasayı Kongre’den geçirmesine izin verecek bütçe planı Amerika Birleşik Devletleri Senatosu’nda ucu ucuna onaylanmıştır.

Cumhuriyetçilerin bu teşvik paketi için 600 milyar USD’lik bir öneri yaptığı ve Senato içerisinde oluşan anlaşmazlığın bu iki öneri arasında bulunan çok büyük miktar farkının olduğunu da hatırlatmak gerekiyor.

Kongre komitelerinin bu hafta yasamayı hazırlamaya başlaması ve salgın süreci içerisinde arttırılan özel işsizlik yardımlarının sona erdiği 15 Mart öncesinde nihai yasanın Kongre içerisinde kabul edilebileceği tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz haftanın son işlem günü olan Cuma günü açıklanan veriler, Amerika Birleşik Devletleri işgücü piyasasının Ocak ayında beklenenden biraz daha iyi performans sergilediğini göstermiş ve ek teşvik paketine ihtiyaç olduğunun sinyallerini iletmişti.

ekonomik takvim

İngiltere GSYH’si

Cuma günü açıklanacak olan verilerin, İngiltere ekonomisinin yılın son çeyreğinde büyümeye devam ettiğini göstermesi bekleniyor olsa da gerçekleşecek olan bu büyüme oranının geçtiğimiz çeyreğe göre daha düşük olması da bekleniyor. Ekonomistler tarafından yapılan tahminlere göre İngiltere ekonomisi bu çeyrek içerisinde %0.5 oranında büyüme gösterecek. Tabii ki bu tahminler karantina tedbirleri uygulanmadan önce yapıldığı için bu orana yakın fakat daha düşük bir büyüme oranı açıklanması da çok fazla şaşırtıcı olmayacaktır.

İngiltere Bankası, şimdilik negatif faiz oranlarının ihtimal dahilinde bulunmadığını vurgularken hızlı aşılama programı ile birlikte karantina tedbirleri sonrasında toparlanma sürecine odaklanmış durumda olduğunun mesajlarını vermişti.

İngiltere Bankası, 2021 için yapmış olduğu büyüme beklentisini de %7.25 oranından %5’e düşürmüştür. Ayrıca, 2022 yılı için yapmış olduğu büyüme beklentisi tahminini de %6.25’den %7.25 oranına yükseltmiştir.

Super Mario

2012 yılında oluşan kriz ile Euro’yu çöküşten kurtaran kişi olarak itibar ve saygınlık kazanan Mario Draghi, yeni İtalyan hükümetini kurmak ile görevlendirildi. Ayrıca, yatırımcılar Draghi’nin uygulayacağı reformlar ile İtalya ekonomisinin yeniden büyümeye başlayacağı beklentisinde.

İtalya finans piyasaları da Draghi haberine tepkisiz kalmamış olacak ki ciddi bir yükseliş hareketi başlamış durumda. İtalya’nın 10 yıllık tahvil faizleri Temmuz ayından bu yana en düşük seviyelere ulaşmış durumda.

haftalık ekonomik takvim

Enflasyon Verileri

Yatırımcılar, Çarşmaba günü Amerika Birleşik Devletleri tarafından açıklanacak olan TÜFE verilerini büyük bir merakla beklemeye başlamış durumda çünkü bu verilerin FED’in beklentilerinden daha yüksek olacağını ve daha uzun süre etkilerinin görüleceği bekleniyor.

Yeni teşvik paketi beklentileri ve Amerika Birleşik Devletleri’nin yaşamış olduğu bu ciddi ekonomik daralma sebepleri ile de enflasyonda artış beklentisi olduğu biliniyor.

Bir diğer yandan Fed Başkanı Jerome Powell, Çarşamba günü gerçekleştirilecek olan web seminerinde işgücü piyasası için konuşma yapacak. Bu konuşma yatırımcılar tarafından yakından takip edilecek ve hemen arkasına da Perşembe günü ilk işsizlik başvuruları açıklanacak ve yine yatırımcıların ilgi odağı bu veriler olacak.

Kazanç Raporları

Geçtiğimiz haftalar içerisinde birçok şirketin kazanç raporlarını açıklaması ve bu raporların oldukça iyi düzeyde olmuş olması artık piyasada oluşan beklentileri yükseltmiş durumda. Bu hafta kazanç raporu yayınlayacak tüm şirketlerden beklentiler oldukça yüksek ve bu sebeple de birçok yatırımcının bu rapor açıklamalarını takip etmesi bekleniyor. Ayrıca, açıklamalar sonrasında da hisse senedi fiyatlarında dalgalanmaların da oluşması oldukça mümkün görünüyor.

Bu hafta içerisinde Pepsi, Twitter, Cisco Systems, General Motors, Coca-Cola, AstraZenece ve Walt Disney tarafından kazanç raporları açıklanacak. Tekrar hatırlatmakta fayda var, birçok analist ve yatırımcının tüm bu şirketlerin raporlarından beklentileri yükselmiş durumda.

haftalık ekonomik gelişmeler

Teşvik görüşmeleri ve aşılama programı ile özellikle hisse senedi piyasalarında olumlu bir hava oluşmuş durumda. Kasım ayındaki Amerika Birleşik Devletleri seçimleri sonrasında S&P500 ve Nasdaq tarafında en fazla haftalık yüzdelik artış bu hafta gerçekleşti.

2020 yılının son çeyreğine ait açıklanacak veriler 2021 yılı için morallerin daha yüksek olmasına çok büyük katkı sağlayacak. Ayrıca, piyasada oldukça gergin ve endişeli olan yatırımcıların biraz olsun rahatlamasına sebep olacak.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap