Ekonomik Takvim: 19 Nisan 2021 – 25 Nisan 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler

Ekonomik Takvim: 19 Nisan 2021 – 25 Nisan 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler
0

Ekonomik takvim verilerinde bu hafta onlarca büyük şirket ilk çeyrek kazanç raporlarını yayınlayacak. Geçtiğimiz hafta kazanç raporlarını açıklayan şirketler beklentilerin oldukça üzerinde kazanç elde etmişti. Bu hafta da kazanç raporu sunacak şirketlerin birçoğundan böyle bir performans bekleniyor.

Bu hafta içerisinde Amerika Birleşik Devletleri verileri de oldukça yakından takip edilecek. Yatırımcılar, ekonominin gücünü değerlendirmek için açıklanacak olan imalat aktivitesi ve son konut satışları verilerinin açıklanmasını bekliyor.

Avrupa bölgesinde ise bu hafta gerçekleşecek olan Avrupa Merkez Bankası para politikası toplantısı yatırımcıların ilgi odağı olmuş durumda. İşte, bu hafta içerisinde bilinmesi ve takip edilmesi gereken 4 önemli gelişme;

Amerika Birleşik Devletleri Konut Verileri

22 Nisan 2021 Perşembe günü Ulusal Emlakçılar Birliği, Mart 2021 ayına ait mevcut konut satışları verilerini paylaşacak. Yapılan öngörülere göre mevcut konut satışlarının Şubat ayında gerçekleşen %6.6’lık düşüşü takiben %0.9 oranında artarak 6ç18 milyona ulaştığını göstermesi yönünde.

23 Nisan 2021 Cuma günü ise Ticaret Bakanlığı yeni konut satışı raporlarını açıklayacak. Açıklanması beklenen verilerin önceki ay gerçekleşen %18.2’lik büyük düşüş sonrasında Mart ayında %12 artış gerçekleştirmesi bekleniyor.

ekonomik takvim

Amerika Birleşik Devletleri Flaş PMI Rakamları

23 Nisan 2021 Cuma günü Amerika Birleşik Devletleri’ne ait birleşik flaş Satın Alma Müdürleri Endeksi açıklanacak. Mart ayındaki 59.7 puana kıyasla bu ay açıklanacak verinin 59.9 oranına yükselmiş olması bekleniyor. Hizmet ve imalat sektöründeki üretimi birlikte ölçen bu endeks ekonominin genel sağlık durumuna ilişkin bir kılavuz olarak görülüyor.

Bu hafta pek hareketli olmayan ekonomik takvimde bu veriye ek olarak Amerika Birleşik Devletleri ilk işsizlik başvuruları da bulunuyor. Geçtiğimiz hafta salgın öncesi en düşük seviyelere ulaşan bu oranın bu hafta daha fazla gerilemiş olması beklentiler arasında yer alıyor.

Avrupa Merkez Bankası Para Politikası Toplantısı

22 Nisan 2021 Perşembe günü gerçekleşecek olan Avrupa Merkez Bankası para politikası toplantısında faiz oranlarının rekor düşük seviyelerde tutulacağı neredeyse kesin gibi görünüyor. Ayrıca, faiz duyurusundan 45 dakika sonra Başkan Christine Lagarde basın toplantısı düzenleyecek. Yatırımcılar bu basın toplantısında yapılacak açıklamaları oldukça yakından takip edecek ve tahvil alım temposunun önümüzdeki süreç içerisinde nasıl devam edeceği hakkında bilgi elde etmeye çalışacak.

haftalık ekonomik takvim

Avrupa Merkez Bankası borçlanma maliyetlerindeki artışın bölge ekonomisini bozmasına engel olmak amaçlı tahvil alım programını arttırmıştı fakat hızlı bir toparlama sürecine yönelik iyimser beklentiler bu desteğin ne zaman çekileceği konusunda biraz belirsizlik oluşturmuş durumda.

Kazanç Raporları

Geçtiğimiz hafta başlayan ve bu hafta tüm hızı ile devam edecek olan kazanç raporları dönemi için bu hafta da oldukça önemli görünüyor. Geçtiğimiz hafta kazanç raporu sunan birçok şirket beklentileri fazlası ile karşıladı ve bu hafta açıklanacak olan raporların da bu yönde olması bekleniyor. Özellikle bu hafta içerisinde S&P500 endeksinden 80 ve Dow göstergesinden de 10 şirket kazanç raporlarını açıklayacak. Beklentilerin karşılanması, aşılması veya karşılanmaması durumunda endeksler üzerinde fiyat dalgalanmalarının olması oldukça muhtemel görünüyor.

Bu hafta kazanç raporu açıklayacak birçok şirket bulunuyor olsa da yatırımcıların özellikle odaklandığı en önemli isim Netflix olmuş durumda. Netflix için beklenen kazanç beklentisi ise 7.14 milyar USD olarak belirtilmiş.

Buraya 80 şirket adı ekleyerek gereksiz bilgi ortamı oluşturmamak için tüm şirketlerin adını tek tek yazmıyoruz. Hafta içerisinde birçok büyük şirket kazanç raporlarını açıklayacak ve yatırımcılar bu verileri oldukça yakından takip edecek.

haftalık ekonomik gelişmeler

Son olarak bu haftaya özel olarak şu notu eklemek istiyoruz;

Bu hafta ülkemizde 23 Nisan sebebi ile Cuma günü piyasalar kapalı olacak olsa da dünya genelinde işlemler devam edecek. Bu sebeple Cuma günü açıklanacak olan verilerin de takip edilerek olası fiyat hareketlerinin takip edilmesi tavsiye edilmektedir.

Türk Lirası varlıklarda ise iç piyasa kapalı olacağı için aşırı volatilite beklentisi bulunmuyor fakat bu durumun herhangi bir siyasi veya ekonomik gelişmeye bağlı değişiklik gösterebileceğini de unutmamak gerekiyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap