Ekonomik Takvim: 21 Haziran 2021 – 27 Haziran 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler

Ekonomik Takvim: 21 Haziran 2021 – 27 Haziran 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler
0

Ekonomik takvimde beklenen tarih aralığının aksine olarak daha erken faiz artırımı gerçekleştirme ihtimali bulunan FED’in geçtiğimiz haftaki toplantısında verilen sinyaller önümüzdeki haftalık süreçlerde ve belki de aylık süreçlerde piyasalara hakimiyet sağlayabilir. Yatırımcılar, izlenecek olan para politikasındaki değişiklikleri değerlendiriyor.

22 Haziran 2021 Salı günü FED Başkanı Jerome Powell, Kongre önünde konuşma yapacak ve birçok FED yetkilisi tarafından yapılan bu açıklamaların netlik kazanmasına yardımcı olacak. 25 Haziran 2021 Cuma günü ise Amerika Birleşik Devletleri tarafından kişisel gelir ve harcama verileri paylaşılacak. Ayrıca, aynı gün içerisinde açıklanması beklenen ve FED’in kullanmakta olduğu enflasyon ölçümü türü olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları da dikkatle takip edilecek veriler arasında yer alıyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde borsalar oldukça düşük işlem hacmi ile yoluna devam etmişti ve bu durum değer hisselerinin ciddi bir darbe almasına sebep olmuştu. Değer hisselerinin almış olduğu bu darbe en azından kısa vadeli süreç içerisinde de devam edecek gibi görünüyor. Kısa özette bahsedilmesi gereken son önemli ekonomik gelişme ise 24 Haziran 2021 Perşembe günü gerçekleşecek olan İngiltere Bankası toplantısı olacak. Bu toplantıda faiz artırımına karşı bir ipucu elde edilmesi bekleniyor. İşte, yeni hafta başlangıcı öncesinde bilinmesi gereken ve 21 Haziran 2021 – 27 Haziran 2021 tarihleri arasında takip edilmesi gereken önemli ekonomik gelişmeler;

Powell’ın Açıklamaları

Yatırımcılar, 22 Haziran 2021 Salı günü gerçekleşecek olan FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarını yakından takip edeceği net bir şekilde biliniyor. Meclis Seçilmiş Alt Komitesi önünde Jerome Powell tarafından acil durum kredi programları ve mevcut para politikaları konusunda açıklamalar yapılacak. Ayrıca, içerisinde bulunduğumuz hafta içerisinde birçok FED yetkilisi de açıklamalarda bulunacak. Bu kişilerin açıklamaları yakından takip edilirken mevcut para politikasının geleceğiyle ilgili açıklamalar da yatırımcılar tarafından oldukça yakından takip edilecek.

Bugün, New York FED Başkanı ve St. Louis FED Başkanı konuşma gerçekleştirirken 22 Haziran 2021 Salı günü ise San Francisco FED Başkanı ve Cleveland FED Başkanı konuşma gerçekleştirecek. Bilinen diğer konuşmacılar arasında ise Atlanta FED Başkanı ve Boston FED Başkanı olduğu biliniyor.

ekonomik takvim

Ekonomi Verileri

Yatırımcılar, Mayıs ayında açıklanan ve 13 yılın en hızlı temposu ile yükseliş gösteren TÜFE artış oranının devam edip etmeyeceği hakkında belirsizliğin içerisinde bulunuyor ve bu hafta içerisinde açıklanacak olan ekonomik veriler bu sebeple daha dikkatli şekilde takip edilecek.

FED tarafından kullanılmakta olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin de içerisinde bulunduğu Mayıs ayı kişisel gelir ve harcama verileri 25 Haziran 2021 Cuma günü açıklanacak. Yakından takip edilecek olan bu verinin enflasyon oranının gidişatı hakkında fikir sunacağı biliniyor.

Bu haftanın ekonomik takviminde ayrıca mevcut ve yeni konut satışları, imalat hizmet sektörü aktivitesi, dayanıklı mal siparişleri ve haftalık ilk işsizlik başvuruları yer alıyor. Özellikle haftalık olarak açıklanan ilk işsizlik başvuruları verisi işgücü piyasasındaki düzensiz toparlanmadan dolayı yatırımcılar tarafından oldukça yakından takip edecek. Beklentilerin üzerinde veya oldukça altında bir veri açıklanması durumunda piyasalarda geçici de olsa hareketlilik gözlenmesi de beklentiler arasında yer alıyor.

Borsada Düşüş

Geçtiğimiz hafta Cuma günü Amerikan borsası haftayı düşüş ile kapatmıştı. S&P500 ve DOW endeksi geçtiğimiz hafta içerisinde haftalık bazda en kötü performansını sergilemişti ve yine aynı hafta içerisinde Nasdaq endeksi de haftayı düşüş ile kapatmıştı. Bu düşüşlerin görüldüğü hafta içerisinde değer hisseleri de ciddi değer kaybı yaşamış ayrıca bu değer kaybı emtia tarafında da görülmüştü. Hisse ve emtia piyasalarında görülen bu değer kaybının aksine olarak ise Amerika Birleşik Devletleri tahvilleri ise ralli hareketine yeniden başlamıştı.

New York’ta, Inverness Counsel’da kıdemli yatırım stratejisti olan Tim Ghriskey ise yapmış olduğu açıklamada “Piyasadaki satışa şaşırmadım. Uzun bir zamandır yaşadığımız ve kar realizasyonu görülen güçlü gidişatı düşündüğümde hiç şaşırmam” sözlerine yer vermişti.

Bu hafta içerisinde ise birçok FED yetkilisi konuşmalar gerçekleştirecek ve bu konuşmaların içeriği özellikle borsa yatırımcıları tarafından yakından takip edilecek.

haftalık ekonomik takvim

BoE Toplantısı

İngiltere Bankası, 24 Haziran 2021 Perşembe günü toplantı gerçekleştirecek ve bu toplantı kıdemli ekonomist Andy Haldane için son olma özelliğine sahip olacak. Bu kişi, artış gösteren enflasyon sebebi ile İngiltere Bankası’nın para politikası komitesinde teşvik tedbirlerini azaltmayı savunan tek kişi olma özelliğine sahip. İngiltere tarafında enflasyon, Mayıs ayında ilk kez %2’lik hedefin üzerine çıkmıştı.

Geçtiğimiz ay gerçekleşen İngiltere Bankası toplantısında tahvil alımlarının haftalık temposunda yavaşlama olacağı açıklamaları sonrasında çoğu analist yeni toplantı için bir değişim kararı beklemiyor. Tam açılma sürecinin bir aylığına uzatılması bu beklentilerin de güçlenmesine sebep olmakta.

Tüm bu beklentilere ve olası ihtimallere karşı bazı analistlerin ise yapılacak olan bu toplantıda karar değişimi olabileceği tahminleri bulunuyor.

Beklenmeyen FED Değişimi

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen FED toplantısında beklentilere kıyasla daha erken faiz artırımı gelebileceği sinyalleri verilmiş ve piyasaların beklentisi haricinde bir toplantı gerçekleşmişti. Piyasaların şaşırmasına sebep olan bu toplantı aylık 120 milyar USD’lik teşvik programının azaltılması konusundaki tartışmaların yaklaştığı sinyallerini vermişti.

Alınan bu değişim kararları ile St. Louis FED Başkanı James Bullard’ın yorumları ile altı çizilmiş oldu. Geçtiğimiz hafta Cuma günü Bullard, para politikasını daha hızlı sıkılaştırma adımının ekonomik büyüme ve artan enflasyon oranı için doğal bir yanıt olduğunu vurgulamıştı.

Beklenenin üzerinde seyreden enflasyon oranının FED’in daha kısa süre içerisinde aksiyon almasına sebep olup olmayacağı sorusu yapılan toplantı öncesinde finans piyasalarında zaten hakimiyet gösteriyordu.

Geçtiğimiz para politikası toplantısında alınan kararların Temmuz ve Ağustos ayı içerisinde gerçekleşecek olan para politikası toplantısında belirsizlik oluşturabileceği tartışılıyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap