Ekonomik Takvim: 8 Mart 2021 – 14 Mart 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler

Ekonomik Takvim: 8 Mart 2021 – 14 Mart 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler
0

Yine ekonomik takvim verilerinin çok olacağı ve takip edilmesi gereken önemli bir hafta bizleri bekliyor. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden tarafından açıklanan büyük teşvik paketinin enflasyon ve faiz için ne gibi sonuçlar yaratabileceğinin düşünüldüğü bu hafta içerisinde yatırımcının bir gözü ve bir kulağı Kongre’de olacak.

10 Mart 2021 Çarşamba günü ve 11 Mart 2021 Perşembe günü Amerika Birleşik Devletleri tarafından açıklanacak olan tüketici fiyat endeksi ve üretici fiyat endeksi verileri de oldukça yakından takip edilecek veriler arasında yer alıyor. Yine 11 Mart 2021 Perşembe günü düzenlenecek olan Avrupa Birliği Merkez Bankası Toplantısı da takip edilmesi gereken bir diğer önemli gelişme olarak dikkat çekiyor. Bir diğer yandan İngiltere tarafından açıklanması beklenen Brexit sonuçlarının yanı sıra genel bir karantina sürecine dönüş niteliğinde olan Ocak ayının büyüme rakamları da açıklanacak. Peki, bu hafta takip edilmesi gereken önemli gelişmeler neler?

Teşvik Paketi

Senato, Başkan Joe Biden tarafından sunulan 1.9 trilyon USD’lik teşvik paketini Cumartesi günü onaylamıştı ve bu paket oylanmak üzere bugün saraya iletiliyor. Bu teşvik paketinin sarayda kabul edilmesi sonrasında Biden tarafından verilecek onay ile sonuca ulaşılması bekleniyor. Eğer ki erteleme olmaz ve onay süreci sıkıntısız devam eder ise işsizlik başvurusu faydalarının son bulacağı 14 Mart 2021 tarihinden önce imzalanması bekleniyor. Bu teşvik paketinin ekonomik toparlanma ve borsalar için çok ciddi destek olması bekleniyor fakat bu iyimserlik, artan faiz oranları ve enflasyon için oluşan korkuları tam anlamı ile yok edebilmiş değil. Yatırımcılar, 10 yıllık tahvil gelirlerinin hızlıca yükselmesi sonucunda enflasyon beklentilerinin zarar görme olasılığının bir işareti olarak algıladı.

5 Mart 2021 Cuma günü, Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı Janet Yellen, daha yüksek uzun vadeli tahvil gelirlerinin enflasyonda artış endişelerini değil daha güçlü bir ekonomik toparlanmanın habercisi olduğunu söylemişti.

ekonomik takvim

Dibi Satın Almak

Yatırımcılar, Amerika Birleşik Devletleri teknoloji hisselerinde meydana gelen fiyat gerilemelerinin yeni bir alım için fırsat mı olduğunu yoksa fiyatları çok ciddi şekilde artan bu hisse senetlerinin daha çok acıya sebep olacağını mı tartışmakta. Özellikle Apple ve Amazon gibi firmaların hisse senedi fiyatlarında meydana gelen düşüşler yatırımcıların aklını oldukça karıştırmış durumda ve yatırımcılar alım yapılıp yapılmaması hakkında net bir fikir sahibi değil.

Bu durumda bazı yatırımcılar alım işlemlerini sürdürmeye devam ederken bazı yatırımcılar fiyat düşüşlerinin daha da derinleşebileceği yönünde öngörülere sahip olduğu için alım konusunda net bir fikir sahibi değil. Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinde güçlü ekonomik toparlanma beklentileri ve bitmek bilmeyen karantina süreci sebebi ile yatırımcılar ekonominin yeniden açılması ile fayda görebilecek sektörlerin hisse senetlerine yönelmek istiyor. Artan tahvil getirileri de bu sürecin hızlanmasına katkı sağlıyor.

Geçtiğimiz hafta art arda üç haftalık düşüş gösteren Nasdaq %1.6 yükseliş ile haftayı tamamlamıştı. Bu durum sarsıntılı süreç sonrasında trend yönünün kesin olarak belirlenmesinin de önüne geçmiş bir şey oldu.

İngiltere Büyüme Verisi

İngiltere, 12 Mart 2021 Cuma günü Ocak ayına ait büyüme verilerini açıklayacak ve ülke Brexit ile birlikte karantina koşullarından nasıl etkilendiği hakkında piyasaya bilgi vermiş olacak. Beklentilere göre İngiltere yılın başında küçük bir gerileme yaşamış olabilir. Ayrıca, bu veri tüketici hizmet sektörlerinin kapanışı sebebi ile de olumsuz olarak etkilenecek.

Bir diğer yandan Avrupa Birliği ticaret koşullarındaki değişim uygulamaları yaptığı için de İngiltere’nin imalattan zarar görmesi de bekleniyor. Yani, açıklanması beklenen veri için oluşan piyasa beklentileri pek olumlu değil. Bir diğer yandan Jüri, ticaret şartlarında oluşan değişimler sebebi ile oluşabilecek ekonomik etkiler hakkında net bir fikir sahibi değil.

haftalık ekonomik takvim

Avrupa Merkez Bankası Toplantısı

Yılın ilk çeyreğinde uzatılan karantina sürecinin ardından Avrupa bölgesi için temel olay, 12 Mart 2021 Perşembe günü yapılacak olan Avrupa Birliği Merkez Bankası Toplantısı olacak. Bu toplantıda özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’deki benzer girişimlere kıyasla aşı dağıtımının ekonomik büyüme için olan etkileri de gündemde olacak.

Yapılacak toplantı sonrasında ise Christine Legarde, bankanın çeyrek dönemlik süreç için olan yeni tahminlerini paylaşacak. Ayrıca, yine aynı gün Avrupa bölgesinde Ocak ayına ait endüstriyel üretim rakamları da paylaşılacak.

Amerika Birleşik Devletleri Enflasyon Rakamları

10 Mart 2021 Çarşamba günü ve 12 Mart 2021 Cuma günü Amerika Birleşik Devletleri enflasyon rakamları açıklanacak ve yatırımcılar bu verileri oldukça dikkatli şekilde takip edecek.

Geçtiğimiz hafta FED Başkanı Jerome Powell tarafından yapılan açıklamalara göre ekonomik toparlanma süreci tam anlamı ile ilerleyene kadar para politikası değişikliği yapılmayacağı da vurgulanmıştı. Bu hafta ise FED yetkilileri 16-17 Mart toplantısı öncesinde sessizlik döneminde olacak.

haftalık ekonomik gelişmeler

Amerika Birleşik Devletleri tarafında enflasyon verileri haricinde ilk işsizlik başvuruları ve tüketici hissiyatı verileri de yakından takip edilmesi gereken diğer önemli veriler arasında yer alıyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap