Ekonomik Takvim: 1 Kasım 2021 – 7 Kasım 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler

Ekonomik Takvim: 1 Kasım 2021 – 7 Kasım 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler
0

Ekonomik takvimde geçtiğimiz hafta kazanç raporları beklentileri karşılayamadı ve bir merkez bankası tarafından sürpriz karar açıklandı. Pek etkileyici ekonomik verinin bulunmadığı haftanın sonlanması ile birlikte Ekim ayının da sonuna gelirken piyasalar yüksek bir aylık kapanış gösterdi. Amerika Birleşik Devletleri’nin NASDAQ Composite, S&P500 ve Dow Jones Industrial Average endeksleri tüm zamanların en yüksek değerine ulaşarak Ekim ayını tamamlamış gibi görünüyor. Buna ek olarak Avrupa endekslerinde de yükselişler görüldü ve kripto para piyasasında da ani yükselişler gözlemlendi.

İyimser piyasa bu hafta açıklanacak kurumsal kazanç raporları, tarım dışı istihdam ve niceliksel genişlemede azalma görüleceğine dair işaret etmesi beklenen FED toplantısı ile test edilecek.

ekonomik takvim

İşte, yeni hafta başlangıcı öncesinde bilinmesi gereken ve 1 Kasım 2021 – 7 Kasım 2021 tarihleri arasında takip edilmesi gereken önemli ekonomik gelişmeler;

Tarım Dışı İstihdam Raporu

Ekim 2021 tarihli tarım dışı istihdam raporu tamamen bir hayal kırıklığına sebep olmuştu. Özellikle bu rapor sonrasında her türlü sürpriz veri beklenirken 5 Kasım 2021 Cuma günü açıklanacak olan Kasım 2021 ayına ait verinin Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin gücüne dair sinyal niteliğinde olacağı tahmin ediliyor. Ağustos ve Eylül ayı tahminlerinin açıklanan rakamlara çok uzak kalması sonrasında Kasım ayı için ise beklenti 385.000 yeni iş olanağı olması yönünde.

Bu hafta açıklanacak veri ile mevcut durgunluğun geçici olup olmadığı belli olurken yaz mevsimi içerisindeki Delta varyantının mı yoksa tedarik zincirleri sorunlarının mı etkili olduğu görülecek. Ayrıca, açıklanacak verinin FED’in azaltım hızına da etki etmesi beklentiler arasında yer alıyor. Ek olarak, bu raporun bütçe paketi ile ilgisi bulunan Kongre’deki müzakerelerde Demokratlara ekstra bir ivme yaratması da mümkün.

Kazanç Raporları

Tüm dünya genelindeki hisse senedi piyasalarında en önemli konu kazanç raporları olmuş durumda. Birçok büyük firma kazanç raporlarını açıklamış olsa da bazı firmaların beklentileri karşılamamış olduğu da görünüyor. Geçtiğimiz hafta açıklanan kazanç raporlarını incelediğimiz zaman Alphabet ve Google oldukça iyi performans sergilerken Amazon, Apple ve Facebook ise beklentilerin altında kalmıştı.

Bu hafta kazanç raporu yayınlayacak sektörlere baktığımız zaman ise emtia üreticileri veya ilişkili isimler, teknoloji şirketleri, seyahat şirketleri ve endüstriyel ilaç şirketleri yer alıyor. Rapor açıklayacak şirketler listesi içerisinde ise dikkat çeken birçok önemli şirket bulunuyor.

Yatırımcılar bu kazanç raporlarını yakından takip edecek ve Amerika Birleşik Devletleri ekonomisindeki durgunluğun bu şirketleri nasıl etkilediğini tespit etmeye çalışacak. Ayrıca, bu durumun şirketlerin görünümlerinin nasıl etkilendiği hakkında da sinyaller vermesi kuvvetle muhtemel. Bir diğer yandan hisse senedi yatırımcıları tedarik sıkıntıları ve enflasyon sorununu da göz önünde bulunduracak. Şirketlerin pandemiden etkilenen çeyreklik kazançlarının bu dönemleri nasıl aştığının takip edilmesi de oldukça önemli bir detay olarak görünüyor. Şirketlerin yeni normallere nasıl uyum sağladığının sinyalleri de yine kazanç raporlarının içerisinde gizli olacak.

haftalık ekonomik takvim

Parasal Sıkılaşma ve Yeni Bitcoin EFT’si

ETF gelişmeleri, iki hafta önce Bitcoin ve geçtiğimiz hafta ise Ethereum’un tüm zamanların en yükseği değerine ulaşmasını sağlamıştı. Ayrıca, geçtiğimiz hafta Shiba Inu gibi daha spekülatif ve küçük kripto para birimi de oldukça çok konuşulanlar arasında yer aldı.

Yeni hafta başlangıcı sonrasında kripto para ekonomik takviminde ise takip edilmesi gereken iki önemli gelişme bulunuyor. Bunlardan birincisi 3 Kasım 2021 Çarşamba günü listelenmesi beklenen üçüncü Bitcoin ETF’si VanEck Bitcoin Strategy ETF’nin işlemlere başlaması olacak. İlk Bitcoin EFT’si olan ProShares Bitcoin Strategy ETF’si ile oluşan heyecan sonucunda Bitcoin tüm zamanların en yüksek değerine ulaşmıştı. Fakat, ikinci Bitcoin ETF’si olan Valkyrie Bitcoin Strategy EFT’si ile oluşan tepkiler çok daha zayıf olmuştu.

Kripto paraların sıkılaşma çevresine etkisi de kesinlikle yakından takip edilmesi gereken bir diğer önemli detay olacak. Kripto paralar için yatırım tezinin çoğunluğu paranın değerine ve enflasyona bağlıdır.

Her ne kadar tuhaf bir tesadüf olsa da 2018 yılındaki sıkılaşma döngüsü ve buna eş zamanlı olarak kripto paraların yaşamış olduğu gerileme sektördeki iyimserliğin yüksek olmasına rağmen hatırlanmaya değer olabilir.

İmalat PMI Raporları

Yıl sonu yaklaşırken ayrıca önümüzde bir de tatil sezonu yer alıyor. Yıl sonuna doğru bu tatil ile birlikte büyüme rakamlarında yaşanan yavaşlamalar ve tedarik zinciri sorunları yatırımcıların her zaman aklında olmaya devam edecek.

Çin tarafından yayınlanan PMI raporu verisi 49.2 ile ciddi bir hayal kırıklığına sebep olmuş ve aktivitede azalma olduğunu göstermiştir. Yeni haftanın ekonomik takviminde ise İngiltere, Almanya, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerin PMI raporları yer alacak.

haftalık ekonomik gelişmeler

FED Toplantısı

FED Açık Piyasa İşlemleri Komitesi (FOMC), gerçekleşecek olan iki günlük toplantının sonrasında 3 Kasım 2021 Çarşamba günü rapor sunacak. Bu toplantı öncesinde hatırlanması gereken en önemli detaylardan birisi ise FED Başkanı Jerome Powell tarafından söylenen Kasım ayında varlık alımlarının azaltılmaya başlaması fikri olacak.

Kanada Bankası geçtiğimiz hafta niceliksel genişlemeyi durduracağını duyurmuş ve piyasaları şaşırtmıştı. Merkez bankalarının pandemi sonucunda oluşan olağanüstü tedbirlerden ne zaman uzaklaşacağı ve piyasaların yanı sıra ülke ekonomilerinin bu duruma nasıl tepki vereceği hala belirsiz.

Bir diğer yandan Powell tarafından yapılacak açıklamalar ve basın toplantısı oldukça ciddi tartışma konusu olan enflasyon hakkında ve önümüzdeki süreç içerisinde merkez bankalarının faiz artış tempoları için oldukça büyük önem arz ediyor. Ekim ayı içerisinde düşük işlem görmüş fakat 29 Ekim 2021 Cuma günü yükseliş gösteren Amerikan Doları da yatırımcıların ilgi odağı olacak.

4 Kasım 2021 Perşembe günü ise İngiltere Bankası, Kasım 2021 ayına ait para politikası kararını açıklayacak. Piyasaların beklentisi 15 baz puanlık yani %0.15 faiz artışı yapılması yönünde. Her ne kadar piyasalar bu beklentilere göre fiyatlanıyor olsa da beklentilerin karşılanması veya karşılanmaması durumunda verilecek tepkilerde merak ediliyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap