Ekonomik Takvim: 25 Ekim 2021 – 31 Ekim 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler

Ekonomik Takvim: 25 Ekim 2021 – 31 Ekim 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler
0

Ekonomik takvimde bu hafta Apple ve Amazon’un içinde bulunduğu teknoloji devlerinin kazanç raporları yer alıyor. Ayrıca, 28 Ekim 2021 Perşembe günü ise Amerika Birleşik Devletleri tarafından üçüncü çeyreğe ait GSYH raporunun yanı sıra birkaç tane ekonomi raporu da yayınlanacak. Yine bu hafta içerisinde Avrupa Merkez Bankası tarafından toplantı gerçekleştirilecek. Özellikle kalıcı enflasyon baskılarının yoğunlaştığı bu dönem içerisinde gerçekleşecek toplantı önemli sinyallerin alınmasına yardımcı olacak.

ekonomik takvim

Ekonomik takvimde bu hafta takip edilmesi gereken bir diğer önemli detay ise Evergrande tarafında olacak. Şirket, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin ekonomisinin itibarını sarsabilecek bir borç krizi ile yeni bir haftaya giriş yapıyor. Kripto para piyasalarında ise Bitcoin treninde ivmelenme mevcut ve bu hafta gerçekleşecek ekonomik faaliyetler fiyatın değişiminde ciddi etkiler yaratabilir.

İşte, yeni hafta başlangıcı öncesinde bilinmesi gereken ve 25 Ekim 2021 – 31 Ekim 2021 tarihleri arasında takip edilmesi gereken önemli ekonomik gelişmeler;

Amerika Birleşik Devletleri GSYH Verisi

28 Ekim 2021 Perşembe günü Amerika Birleşik Devletleri ekonomisini üçüncü çeyrek içerisinde etkilemiş rüzgarların etkilerini gösterecek GSYH verisi açıklanacak. Ekonomistlerin tahminlerine göre üçüncü çeyreğe ait GSYH büyümesi %6.7 oranından %2.8 oranına gerilemiş olabilir. Ayrıca, tedarik zinciri sorunları, işgücü kıtlığı, artan fiyatlar ve Delta varyantının etkilerinin büyümede gerçekleştirdiği yavaşlamanın dördüncü çeyrekte de devam edebileceği tahminleri gittikçe güç kazanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri tarafında bu hafta içerisinde takip edilmesi gereken ekonomi verileri arasında 27 Ekim 2021 Çarşamba günü açıklanacak dayanıklı mal siparişleri, 28 Ekim 2021 Perşembe günü ilk işsizlik başvuruları ve 29 Ekim 2021 Cuma günü ise kişisel gelir ve harcama verileri yer almaktadır. Tüm bunlara ek olarak ise FED’in enflasyon ölçümü için kullanmakta olduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisi de 29 Ekim 2021 Cuma günü açıklanacak.

Açıklanacak bu önemli ekonomik veriler, FED tarafından gerçekleştirilecek olan Kasım ayı toplantısı öncesinde yatırımcılar tarafından oldukça yakından takip edilecek. Ayrıca, Kasım ayında gerçekleşecek bu toplantıda FED’in faiz artışları için önemli bir adım olarak varlık alımlarını azaltma planlarının açıklanması beklentiler arasında yer alıyor.

haftalık ekonomik takvim

Evergrande’nin Kazandığı Zaman

24 Ekim 2021 Pazar günü paylaşılan Reuters raporuna göre Evergrande, Shenzen de dahil altı şehirde ondan fazla proje üstünde yeniden çalışmaya başladığı belirtildi. Haber öncesinde şirket tarafından son anda gerçekleştirilen tahvil kuponu ödemeleri ile geçtiğimiz haftaya ait temerrüdü önlenmiş oldu. Fakat şirketin devasa borç yükü için yeniden yapılandırma hakkında herhangi bir gelişmeye dair herhangi bir şey açıklanmadı. Çin’in en büyük ikinci gayrimenkul şirketi olan Evergrande 300 milyar USD’lik bir borç yükü ile çok ciddi bir krizin içerisinde bulunuyor.

Şirketteki bu kriz, Çin’in genel emlak sektörüne de yayılmış durumda ve ekonomistlere göre ekonominin %30’unu oluşturmakta olan bu sektörde temerrüt duyurularına, alt üst olan kurumsal tahvillere ve derece düşüşlerine sebep oldu.

Avrupa Merkez Bankası Toplantısı

Avrupa Merkez Bankası, 28 Ekim 2021 Perşembe günü toplanacak ve Avrupa bölgesinde bulunan enflasyon artışının nereye kadar devam edeceği hakkında konuşulacak. Buna ek olarak ise yine bu sebeple ilişkili olarak Avrupa Merkez Bankası’nın para politikası üzerinde herhangi bir değişiklik yapıp yapmaması hakkındaki durum da yetkililer arasında gerginliğin oluşmasına sebep oluyor.

Eylül 2021 tarihinde gerçekleşen toplantıda politikacılar alımlarla ilgili kararın Aralık 2021 tarihine ertelenmesine karar vermişti. Bu karar sonrasındaki süreç içerisinde ise bölge enflasyonu artan enerji fiyatları ve arz sıkıntıları sebebi ile son 13 yıllık süreç içerisindeki en yüksek değere ulaştı.

FED tarafından Kasım 2021 tarihinde alımların azaltılması beklenirken İngiltere Bankası ise faiz artırımının yakın zamanda gerçekleşeceğinin işaretlerini vermişti. Peki, Avrupa Merkez Bankası bu trende uyumluluk gösterir mi?

28 Ekim 2021 Perşembe günü gerçekleşecek olan para politikası toplantısından sonra Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Legarde basın toplantısı ile açıklama gerçekleştirecek. Bu açıklama Aralık 2021 tarihinde alınacak karara dair ipuçlarını barındırabilir.

haftalık ekonomik gelişmeler

Bitcoin Fiyat Dalgalanmaları

Bitcoin, Amerika Birleşik Devletleri Bitcoin vadeli işlemlerinde ilk borsa yatırım fonunun dijital varlıklara daha fazla para akabilme ihtimalinin artması beklentileri ile 20 Ekim 2021 Çarşamba günü 67.016 USD değere ulaşmış ve tüm zamanların en yüksek değerini elde ederek Nisan ayında gerçekleşen değeri kırmıştı. ETF, peşin fiyatı değil Bitcoin vadeli işlemlerini takip etmekte.

Çin tarafından kripto paralar için yapılan baskılar sonrasında ciddi değer kaybeden Bitcoin 30.000 USD seviyesine kadar düşerek değer kaybetmişti. Bitcoin fanatikleri, ETF’nin başlaması ile birlikte Bitcoin fiyatında artış olacağına inanmakta. Bu grubun dışarısında kalan bir grup insan ise kripto para biriminin enflasyona karşı bir önlem olduğunu iddia ediyor ve mevcut durumun yükselişte daha büyük bir faktör olduğunu vurguluyor. Şüpheci tarafta yer alan bireyler ise bunun daha çok bir semptom olduğunu vurgulamaktan çekinmiyor.

Durum her ne olursa olsun Bitcoin fiyatındaki dalgalanmaların devam edeceği çok net olarak görünmekte.

Büyük Teknoloji Kazançları

FAANG hisseleri arasında yer alan beş şirketin dört tanesi bu hafta içerisinde kazanç raporlarını yayınlayacak. 25 Ekim 2021 Pazartesi günü Facebook, 26 Ekim 2021 Salı günü Google ve 28 Ekim 2021 Perşembe günü ise Amazon ile Apple kazanç raporlarını paylaşacak.

FAANG hisselerinin göz alıcı büyümesi ve S&P500 endeksi içerisindeki ağırlığı, genel piyasa içerisinde daha büyük bir etkiye sahip olduklarını sağladı. Ayrıca, on yıldan daha fazla süredir piyasaların daha fazla yukarı yönlü hareket etmesine de katkı sağladı.

Güçlü kazanç raporları, hisse senedi yatırımcıları bir yanda güçlü bir ekonomik toparlanma ve yükselen emtia fiyatları, diğer yandan da yükselen Hazine getirileri ve enflasyon arasında sıkışıklığın olduğunu gösteriyor. Açıklanacak olan kazanç raporları teknoloji hisselerinin değer hisseleri üzerinde kurmuş olduğu liderliğin artmasına da yardımcı olabilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap