Ekonomik Takvim: 18 Ekim 2021 – 24 Ekim 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler

Ekonomik Takvim: 18 Ekim 2021 – 24 Ekim 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler
0

Ekonomik takvimde bu hafta yatırımcılar büyük kazanç raporu dalgasına odaklanacak. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri tarafından açıklanacak veriler ise FED’in alımlarında bir azaltma olup olmayacağına dair beklentilerin de daha netleşmesi yönünde fikir sahibi olunmasına katkı sağlayacak. Bir diğer yandan Çin tarafından açıklanacak olan üçüncü çeyreğe ait büyüme verisi ise son dönem içerisinde alınan birçok darbenin nasıl hasara sebep olduğunu gösterecek. İngiltere tarafında ise açıklanacak olan enflasyon verisi, İngiltere Merkez Bankası tarafından beklenen faiz artırımına dair beklentilerin daha net olabilmesine de yardımcı olabilecek kadar önemli. Kısa özette son olarak ise ilk Bitcoin vadeli işlemler ETF’si işleme başlayarak bu kripto paranın tüm zamanların en yüksek değerine ulaşmasına sebep olabilecek.

İşte, yeni hafta başlangıcı öncesinde bilinmesi gereken ve 18 Ekim 2021 – 24 Ekim 2021 tarihleri arasında takip edilmesi gereken önemli ekonomik gelişmeler;

Amerika Birleşik Devletleri Verileri

Amerika Birleşik Devletleri, 18 Ekim 2021 Pazartesi günü endüstriyel üretim verisi ve 19 Ekim 2021 Salı günü ise konut başlangıçları ve konut izinleri verilerini paylaşacak.

Tedarik zinciri sorunları sebebi ile baskılanmış olan endüstriyel üretim, mortgage başvurularında gerçekleşen son artış ile birlikte durgun geçmiş bir yaz ve bahar ayları sonrasında faaliyetler ile birlikte yeni bir artışa işaret ediyor. Bundan kaynaklı olarak ise konut verilerinin güçlü bir duruş sergilemesi beklentiler arasında yer alıyor.

20 Ekim 2021 Çarşamba günü ise FED’in Bej Kitabı yayınlanacak ve bununla birlikte alımların azalması beklentilerinin güçlenebilmesi ihtimaller arasında yer alıyor. Geçtiğimiz hafta yayınlanan Eylül 2021 FED toplantı tutanakları, Kasım ayı içerisindeki bir duyurunun olası olduğunu ve azaltımın yine bu ay içerisinde bile başlayabileceğini göstermişti.

ekonomik takvim

Kazanç Raporları

Bu hafta içerisinde Intel, Johnson&Johnson ve Teslanın da içerisinde barındığı birçok şirket kazanç raporu yayınlamaya başlayacak. 21 Ekim 2021 Perşembe günü Netflix, FAANG grubunu oluşturan Apple, Facebook, Netflix, Amazon ve Google’ın ana şirketi olan alphabet de üçüncü çeyreğe ait kazanç raporlarını paylaşacak. Bu şirketlerin kazanç raporlarının açıklanması ile kazanç raporu açıklama dönemi resmen başlamış olacak.

Netflix, Squid Game dizisinin şimdiye kadarki en büyük dizisi olduğunu açıklamış ve Bloomberg bu durumun şirket için 900 milyon USD değerinde değer yaratabileceğini açıklamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri piyasaları 15 Ekim 2021 Cuma günü yükselmiş ve büyük bankalar üçüncü çeyreğe güzel bir başlangıç yapmıştı. Bu başlangıç sonrası ise DOW endeksi Haziran 2021 sonrasındaki en yüksek haftalık kazancını açıklamıştı. Fakat buna rağmen yatırımcılar yükselen enerji maliyetleri ile tedarik zinciri sorunlarının yaratmış olduğu etkilerini görebilmek için beklemede kalmaya devam ediyor.

İngiltere Enflasyon Oranı

20 Ekim 2021 Çarşamba günü açıklanacak olan veriler ile Eylül 2021 tarihinde İngiltere tarafında TÜFE oranının son dokuz yıllık süreç içerisindeki en hızlı artışı göstermiş olması bekleniyor. Ekonomistlerin beklentileri bu oranın %3.2 olarak açıklanması yönünde.

Açıklanacak olan bu veri ile artış gösteren enflasyon ile mücadele süreci içerisinde yılsonu öncesi ve pandemi sonrasında artırım gerçekleştiren ilk majör merkez bankasının İngiltere Bankası olacağı bekleniyor.

Artış gösteren enerji fiyatları ve tedarik zinciri problemleri sebebi ile İngiltere Bankasının enflasyon beklentisinin %4’ü aşacağı ve 2022 yılının ilk çeyreğinde bu seviyelerde kalmasını beklediği anlamını ifade etmektedir.

haftalık ekonomik takvim

Bitcoin Vadeli İşlemler EFT’si

Amerika Birleşik Devletleri’nde listelenmiş ilk Bitcoin vadeli işlemler EFT’si her ne kadar SEC’te son dakika itirazı olsa da bu hafta içerisinde işleme başlıyor. ProShares Bitcoin Borsa Yatırım Fonu, 19 Ekim 2021 Salı günü New York Borsası’nda işlemlere başlıyor. Bir sonraki gün olan 20 Ekim 2021 Çarşamba günü ise Invesco Bitcoin Strategy EFT, eğer ki SEC tarafından bir engel konulmaz ise işleme başlayacak.

Bu ETF’ler, olası likidite eksiklikleri ve spot piyasalarda fiyat manipülasyonu riski gibi düzenleyici endeşileri arasında Bitcoin’in yerine Chicago Ticaret Borsası’nda zaten aktif olarak işlem görmekte olan Bitcoin vadeli işlemler temelinde olacaklar.

Ayrıca, ETF’lerin piyasaya sürülmesi ile birlikte benzer ürün ve kripto paraların fiyat hareketleri için yol gösterici olabilme ihtimali de bulunuyor. Bu şekilde, geçtiğimiz günlerde zirve değer noktasına yaklaşan Bitcoin tarafından yeni fiyat rekorlarının görülmesi de mümkün gibi duruyor. Yani, yeni bir ralli döneminin başlaması için bu ETF’ler sebep olabilir.

Çin Gayri Safi Yurt İçi Hasılası

Son dönemler içerisinde Çin ekonomisi, Evergrande kaynaklı gayrimenkul krizinden, delta varyantına, artan emtia fiyatlarından enerji krizinden arz darboğazlarına kadar birçok darbe almış durumda. Bu sebeple, yatırımcılar 18 Ekim 2021 Pazartesi günü açıklanacak olan GSYH verisini oldukça yakından takip edecek. Ayrıca, yine Çin tarafında perakende satış rakamları ve fabrika üretimi verileri de paylaşılacak. Ekonomistlerin beklentilerine göre ise bir önceki çeyrekte gerçekleşen %7.9 oranındaki büyümenin yıllık olarak %5.2 oranında yavaşlaması ihtimaller arasında.

Çin gayrimenkul sektörü, Evergrande tarafından 300 milyar USD’nin üzerindeki borcun ödenememesi sonrasında inşaatlardaki yavaşlama ve satışlarda gerçekleşen düşüşler ile birlikte artmış olan temerrütler ile boğuşmakta.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap