Ekonomik Takvim: 25 Ocak 2021 – 31 Ocak 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler

Ekonomik Takvim: 25 Ocak 2021 – 31 Ocak 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler
0

Bu haftanın ekonomik takviminde Microsoft, Facebook, Apple ve Tesla firmaları tarafından sunulacak olan raporlar nedeni ile yatırımcıların dikkati bu şirketler üzerinde olacak. Ayrıca, bu raporların yanı sıra FED toplanacak ve Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin 2020’nin son çeyreğine ait performans verilerini paylaşacak. IMF, küresel ekonomi verileri hakkındaki tahminini güncelleyecek ve merkez bankası yöneticileri Davos konferansında konuşmalar yapacak. Kısaca, dolu dolu ve hareketli bir hafta bizleri bekliyor olacak. İşte, bu hafta takip edilmesi gereken 5 önemli ekonomik gelişme;

Amerika Birleşik Devletleri GSYH Verileri

Yatırımcılar ve hane halkı, Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin 2020 yılındaki son çeyreğinde nasıl bir performans sergilediğini Perşembe günü açıklanacak olan Gayri Safi Yurt İçi Hasıla değerleri ile öğrenecek. Aralık ayında açıklanan ve oldukça düşük olup beklentileri karşılayamayan tüketici harcaması rakamları sonrasında bu açıklama da oldukça büyük beklentiler ile bekleniyor. Ayrıca, tüketici harcaması rakamlarının düşük gelmesi nedeni ile istihdamın da düşmüş olduğunu unutmamak gerekiyor.

Üçüncü çeyrekte açıklanan yıllık %33.4 oranında rekor büyümenin sonrasında ekonomistler tarafından yılın son çeyreğinde %4 büyüme oluşması tahmin ediliyor. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin de yıllık bazda %3.5 küçülmüş olabileceği düşünülüyor.

Amerika Birleşik Devletleri ekonomik takviminde GSYH verileri haricinde dayanıklı mal siparişleri, ilk işsizlik başvuru rakamları ve kişisel gelir ve harcama verileri de yer almaktadır.

Avrupa Bölgesi

Avrupa bölgesinde açıklanması beklenen Fransa ve İspanya’nın son çeyrek büyüme verileri ile 2020 yılı içerisinde ekonomilerde küçülme olduğu beklentisi bulunuyor. Avrupa bölgesinin en büyük ekonomisine sahip olan Almanya’nın ise GSYH verilerini Cuma günü yayınlayacağı biliniyor. Salgın şokunda azalmaların başlaması ve ciddi teşvik paketleri destekleri ile Almanya ekonomisinin 2020 yılında %5 küçülmesi bekleniyor. Üstelik bu oran korkulan küçülme beklentisinin de oldukça altında.

Yapılacak bu açıklamaların beklentilerin üzerinde çıkması ise önümüzdeki süreç için olumlu bir hava yaratabilir ve 2021 yılında daha güzel veriler elde edilebilir.

ekonomik takvim

Kazanç Dönemi Hız Kazanmaya Devam Ediyor

Aşılama süreci ile oluşmuş olumlu bakış açısı etkisi ile hisse senetleri oldukça ciddi destek almış durumda ve 2020 yılında büyük bir ivme kazanmış teknoloji hisseleri de günümüzde artık arka plana doğru hareket etmeye başlamış durumda.

26 Ocak 2021 Salı günü ilk olarak Microsoft, daha sonra ise sırası ile Apple, Facebook ve Tesla şirketleri raporlar sunacak. Bu raporların sonrasında bu hisselerde volatilite artışlarının görülmesi ve geçici bir süre için olsa da fiyatların hızlı değişmesi pek şaşırtıcı olmayacaktır.

Yine açıklanan raporlara bağlı olarak FAANG hisselerinin piyasa değerinde ciddi artışlar oluşabilir ve tüm zamanların en yüksek değeri olan 6.16 trilyon doların daha üzerine çıkabilir.

Bu raporların açıklanacağı şu süreç içerisinde yatırımcıların beklentisi oldukça yükselmiş durumda ve yükselmeye de devam ediyor.

haftalık ekonomik takvim

FED Toplantısı

FED politikacıları, senato kontrolünün Demokratların eline geçmesi sonrasında ilk toplantısını bu hafta gerçekleştirecek. Demokratların kontrolü ile yeni başkan Joe Biden tarafından sunulan 1.9 milyar USD’lik teşvik paketinin kabul edilme olasılığı oldukça yüksek görünüyor.

FED’in Çarşamba günü yapacağı iki günlük toplantının sonucu olarak herhangi bir politik değişim beklenmiyor fakat bu toplantı sonucunda tam istihdam ve %2 enflasyon hedefinin çok altında olunduğu tekrar vurgulanabilir.

Ekonomik iyileşme sürecinin desteklenmesi için arttırılmış hükümet harcamalarının ve büyük tahvil alımı programının bu yıl sonu gibi azaltılma beklentisine dair spekülasyonlar da bulunmakta ve bu toplantı sonucunda bu spekülasyonlar için de önemli veriler beklenmekte.

Tüm bu spekülasyonlara rağmen FED Başkanı Powell, Ocak ayının başında yapmış olduğu konuşmasında ‘’Çıkışı konuşmanın zamanı değil.’’ İfadelerini kullanmıştı.

Sanal Dünya Ekonomi Forumu

Her yıl düzenli olarak Davos’ta gerçekleşen toplantı bu yıl sanal olarak yapılacak ve bu etkinlikte oldukça önemli devlet büyükleri ve merkez bankası yöneticileri konuşmalar yapacak. Bu sanal etkinlikte konuşulması beklenen konuların ise artan işsizlik ve borç seviyeleri, iklim değişikliği ve artan gelir eşitsizliği olması bekleniyor.

haftalık ekonomik gelişmeler

Bir diğer yandan Salı günü IMF tarafından küresel ekonomik büyüme tahminleri güncellenecek. Bu güncelleme öncesinde ise beklentiler Ekim ayında küresel GSYH’de 2020 yılı için %4.4 oranında küçülme ve 2021 yılında ise %5.2’lik bir büyüme olarak biliniyordu. Bakalım, güncelleme ile bu oranlar ne kadar değişecek.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap