Ekonomik Takvim: 12 Nisan 2021 – 18 Nisan 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler

Ekonomik Takvim: 12 Nisan 2021 – 18 Nisan 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler
0

Ekonomik takvimde yeni hafta başlangıcı ile Wall Street’te ilk çeyrek kazanç raporu da başlıyor. Birçok ekonomist ve analizci tarafından beklentiler oldukça yüksek olsa da yatırımcılar yapılacak açıklamalara odaklanmış durumda. Yapılan açıklamalara bağlı olarak piyasalarda volatilite oluşması da kesin olarak görünüyor. Bir diğer yandan yatırımcılar bu hafta açıklanacak olan Amerika Birleşik Devletleri TÜFE verilerine de odaklanmış durumda.

Küresel piyasalarda ise FED Başkanı Jerome Powell ve diğer yetkililer tarafından yapılacak konuşma da büyük bir merak ile bekleniyor. Bir diğer yandan Asya bölgesinde ise Çin tarafından açıklanacak olan gayri safi yurt içi hasıla verileri de büyük bir merakla bekleniyor.

Bu hafta içerisinde takip edilmesi gereken önemli 5 gelişme ise şu şekilde;

Amerika Birleşik Devletleri TÜFE Verisi

Bu hafta içerisinde Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, Mart ayına ait TÜFE rakamlarını açıklayacak. Açıklanacak olan bu verinin geçtiğimiz aya göre %0.5 ve geçtiğimiz yıla göre de %2.5 büyümüş olması beklentiler arasında yer alıyor. Eğer ki bu beklentiler karşılanır ise son sekiz aylık süreç içerisindeki en hızlı artış gerçekleşmiş olacak.

Yakıt ve gıda maliyetlerinin hariç tutulduğu çekirdek enflasyonun geçtiğimiz aya kıyasla aylık olarak %0.2 ve yıllık bazda da %1.6 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Yine bu beklentilerin karşılanması durumunda ise Şubat ayına kıyasla %1.3’ten fazla büyüme ile karşılaşmak beklentiler arasında yer alıyor.

Enflasyon seviyesindeki artış beklentisi, getirisi pandemi süreci öncesinde yüksek seviyelere ulaşan hazinedeki ilk çeyrek satışlarını desteklemiş durumda.

ekonomik takvim

FED Konuşmacıları

Yatırımcılar enflasyon oranını takip ederken bu hafta FED yetkilileri tarafından yapılacak olan konuşmalar da oldukça ilgi çekecek. FED Başkanı Powell, Pazar gecesi gerçekleşecek olan ‘’60 Minutes’’ programında ekonomi hakkında konuşacak. Ayrıca, Powell 14 Nisan 2021 tarihinde de Washington Ekonomi Kulübü’nün etkinliğinde de konuşma gerçekleştirecek.

FED Başkanı Powell, oluşacak olan enflasyon ortamının geçici olduğunu ve bir süre daha merkez bankasının genişletici politikaları devam ettireceğini vurgulamıştı.

FED Başkan Yardımcısı Richard Clarida, San Francisco FED Başkanı Mary Daly ve New York FED Başkanı John Williams da konuşmaların ilgi odağı olacak. Bu kişilerin konuşmaları da yatırımcılar tarafından yakından takip edilecek.

Çin 1. Çeyrek GSYH Verileri

Çin, 16 Nisan 2021 tarihinin sabahında ilk çeyrek GSYH verilerini açıklayacak. Bu verilerin, 2021 yılının ilk çeyreğine kıyasla yıllık bazda %18.8 oranında büyüme gerçekleştirmesi bekleniyor. Bir önceki çeyreğin verileri %6.5 olarak açıklanmıştı.

Ayrıca, GSYH verisinin yanı sıra Çin tarafından bu hafta Mart ayı ticaret dengesi, perakende satışlar, işsizlik, endüstriyel üretim ve sabit varlık yatırımı verileri de açıklanacak.

Son birkaç aylık süreç içerisinde önemli ilerlemeler gösteren Çin ekonomisindeki pozitif havanın devam etmesi bekleniyor.

haftalık ekonomik takvim

Amerika Birleşik Devletleri Perakende Satışlar

15 Nisan 2021 Perşembe günü Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı Mart ayına ait perakende satış raporunu açıklayacak. Yapılan tahminlere göre perakende satışlarda %5..5 oranında yükseliş gerçekleşmesi bekleniyor. Şubat 2021 tarihinde bu veri %3’lük düşüş ile 2020 Nisan ayından günümüze kadar görülen en büyük kaybı göstermişti. Otomobil sektörünün hariç tutulduğu bu satışların önceki ay gerçekleşen %2.7’lik düşüş oranı sonrasında %4.8 oranında artış göstermiş olması bekleniyor.

Bu verilere ek olarak ise Amerika Birleşik Devletleri tarafında inşaat izinleri, işsizlik başvuruları, konut başlangıçları ve Philadelphia ve New York bölgelerinin imalat koşullarına dair anketler yer alacak.

Amerika Birleşik Devletleri 1. Çeyrek Kazanç Raporları

Wall Street’te ilk kazanç sezonu başlıyor ve bu başlangıç ile 14 Nisan 2021 Çarşamba günü Goldman Sachs, Wells Fargo ve JP Morgan Chase ilk çeyrek kazanç raporlarını açıklayacak. 15 Nisan 2021 Perşembe günü ise Citigroup, Blackrock ve Bank of America kazanç raporlarını açıklarken 16 Nisan 2021 Cuma günü ise Morgan Stanley raporlarını açıklayacak. Bu hafta içerisinde ilk çeyrek kazanç raporlarını açıklayacak diğer ünlü şirketler ise Delta Air Lines, PepsiCo, UnitedHealth ve Rite Aid olacak.

Beklentilere göre ilk çeyrek verilerinin bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %25 oranında artış gerçekleşecek. Eğer ki beklentiler doğrultusunda raporlar açıklanırsa bu 2018 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren görülen en büyük çeyrek dönemlik artış olacak.

Finans isimlerinin yıldan yıla %75.6 oranla en çok kazandıranlar olması beklenirken malzemecilerinde %45.4 oranında yükselmiş olduğu düşünceler arasında yer alıyor.

haftalık ekonomik gelişmeler

Bu hafta özellikle Amerika Birleşik Devletleri tarafından bol veri ile geçecek olsa da Çin gibi büyük ekonomilerden gelecek veriler de oldukça dikkat çekecek. Bir diğer yandan verilerin beklentileri karşılaması durumunda da pandemi sürecinde oluşan ekonomik gelişmelerin pozitif yönde olduğu sonucu da elde edilecek. Oldukça bol veri açıklanacak bu haftanın finansal piyasalarda volatilite yaratması da oldukça yüksek ihtimal.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap