Trendlerdeki Yazı

Boğa Piyasası Nedir?

Boğa Piyasası Nedir?
0

Piyasa trendleri, finans piyasalarının en temel özellikleri arasında yer almaktadır. Piyasa trendi, finansal ürünlerin veya genel piyasa durumunun takip ettiği yön hakkında fikir sahibi olunmasına yardımcı olur. Bu sebepledir ki piyasa trendleri hem temel analistler tarafından hem de teknik analistler tarafından takip edilmektedir.

Boğa piyasalarında alım-satım işlemleri yapmak ve kazanç sağlamak nispeten daha kolay bir şeydir çünkü bu piyasalar genellikle yükseliş eğiliminde olduğu için kazanç potansiyeline oldukça yatkındır. Hiç deneyim veya tecrübe sahibi olmayan bireyler bile bu piyasa koşullarında çok ciddi kazanç elde edebilir.

Peki, boğa piyasaları hakkında bilinmesi gereken detaylar nelerdir? Bu piyasa koşullarında alım-satım yapan bireyler nasıl fayda sağlayabilir?

Boğa Piyasası Nedir?

Boğa piyasası, finansal ürünlerin fiyatının yükseldiği finans piyasası dönemine verilen isimdir. Bu terim genellikle tüm finansal piyasalarda kullanılıyor olsa da en fazla hisse senedi piyasalarında kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca, bu terimin sıklıkla kullanıldığı bir diğer piyasa ise kripto para piyasalarıdır. Her türlü finansal ürün grubunun bulunduğu finansal piyasalar için kullanılabilen bir terimdir.

Birçok yatırımcı veya ekonomist tarafından ‘’Boğa Piyasası’’ veya ‘’Ayı Piyasası’’ terimleri kullanıldığına denk gelebilirsiniz. Bu kişiler eğer ki piyasaların güncel durumu hakkında boğa piyasası yorumu yapıyor ise bu finansal ürün fiyatlarında artış beklediğini ifade etmektedir. Tam tersi durumda, yani finansal ürün fiyatlarının düşeceğine dair beklenti oluştuğu zaman ise ayı piyasası yorumu yapılmaktadır.

Piyasalar boğa dönemi sürecinde bulunduğu zaman birçok yatırımcı long olarak adlandırılan uzun pozisyon almaktadır fakat bu durum her zaman geçerli olmamaktadır. Boğa döneminin olması kesin olarak long pozisyonlarının kazanç sağlayacağı garantisi sunmamaktadır. Bu, piyasaların yükseliş trendi içerisinde bulunduğunu da ifade etmektedir.

boğa piyasası

Boğa piyasası sürecinin fiyatların düşmeyeceği veya dalgalanmayacağı anlamını da ifade etmediğini bilmek önemlidir. Piyasa değerlendirmeleri uzun bir süreci kapsayacak şekilde yapıldığı için boğa dönemi süreci içerisinde düşüş olmayacak diye bir kural bulunmamaktadır. Bu piyasa koşullarında da bazı günler veya saatlik grafiklerde düşüşler görülebilir ve bu dönem içerisinde bazı zamanlar can yakıcı da olsa fiyat düzeltmeleri gerçekleşebilir.

Daha basit bir anlatım ile boğa piyasasının tam olarak tanımı ifade edilen zaman dilimine göre de gerçekleşebilmektedir. Genel olarak boğa piyasası terimi aylık ve yıllık süreç için kullanılmaktadır. Tıpkı diğer piyasa analiz yöntemlerinde de olduğu gibi dönem belirleme kriterleri için uzun zaman aralığına sahip grafik kullanmak daha iyi sonuçların elde edilmesine yardımcı olmaktadır.

Boğa Piyasası Örnekleri

Boğa piyasalarının bilinen en popüler örnekleri hisse senedi piyasalarından gelmektedir. Boğa piyasasının hâkim olduğu bu süreç içerisinde hisse senedi fiyatları ve piyasa endeksleri sürekli olarak yükseliş eğilimindedir.

Küresel ekonomi boğa ve ayı piyasaları aralarında dalgalanmaktadır. Bu ekonomik döngülerin yıllarca hatta on yıllarca sürdüğü bilinmektedir. Bazı ekonomist ve yatırımcılar, 2008 finansal krizi ardından boğa piyasasının başlamış olduğunu ve günümüzdeki Kovid-19 salgınına kadar devam ederek tarihteki en uzun boğa piyasası olduğunu iddia etmektedir. Bu her ne kadar bakış açısına göre değişiklik gösteriyor olsa da doğruluk payı olduğu kadar doğruluk payı bulunmayan bir iddiadır.

Bazı ekonomist ve yatırımcılar Bitcoin’de de benzer bir trendin oluşabileceğini iddia etmektedir. Fakat kripto paralar merkeziyetsiz bir yapıya sahip olduklarından dolayı fiyatları kontrol eden bir aracı kurum bulunmamaktadır ve trend değişimi ile olası bir ayı sezonunun ne kadar süre içerisinde gerçekleşeceği bilinmemektedir.

boğa piyasası nedir

Boğa ve Ayı Piyasası Farkları Nelerdir?

Her iki piyasa trendi de birbiri ile zıt kavramlar olduğundan dolayı en bariz farkı fark etmek hiç zor bir şey değildir. Boğa piyasasında fiyatlar sürekli olarak yükseliş eğiliminde, ayı piyasasında ise fiyatlar sürekli olarak düşüş eğilimindedir. Bu sebepledir ki her iki piyasa koşullarında da kullanılması gereken alım-satım teknikleri farklılık göstermektedir. Boğa trendi olduğu zaman yatırımcılar ‘’Long’’ pozisyon, ayı trendi olduğu zaman ise ‘’Short’’ pozisyon açmaktadırlar.

Bazı durumlarda ise finansal ürün fiyatlarının gerilemesi için beklemek yani nakit para ile hazır beklemek de kısa pozisyonda olmak anlamını ifade etmektedir. En bariz fark ise nakit para ile beklenilen sürede hedef sermayeyi korumaktır fakat ‘’Short’’ pozisyonlar ile bu süreç içerisinde oluşan fiyat gerilemelerinden getiri elde etmek mümkündür. Tabii ki daha düşük fiyattan yeniden aynı finansal ürünü satın almak amaçlı yapılan satış işlemleri de bire bir olarak ‘’Short’’ pozisyon olarak değerlendirilebilir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise işlem ücretleridir çünkü short pozisyonlar için genellikle faiz ücreti veya fonlama ücreti ödenmektedir.

boğa piyasası örnekleri

Alım-Satım Yapanlar Boğa Piyasalarından Nasıl Faydalanabilir?

Boğa piyasalarında alım-satım yapmanın temel fikri oldukça basittir. Bu trend süreci içerisinde fiyatlar yükseliş eğiliminde olacağından dolayı long pozisyon açmak dip fiyat kovalamaya kıyasla daha mantıklı bir davranış olacaktır.

Boğa piyasalarında işlem yapan kullanıcıların özellikle unutmaması gereken bir diğer önemli bilgi ise bu trendin hiçbir zaman sonsuza kadar sürmediği ve sürmeyeceğidir. Olası bir gelişme veya fiyat gerilemeleri ile trend yönünün değişebileceği unutulmaması gereken önemli bir detaydır. Genellikle boğa piyasalarının aktif olduğu süreç içerisinde birçok yatırımcı boğa piyasasının sürekli olarak devam edeceğini düşünerek hareket eder ve bu sebeple de zarar ile karşılaşır. Bu gibi durumlarda duygusal olarak kararlar alınmamalı ve güzel kazanç elde edilmesi durumunda da hırsa karşı yenik düşülmemelidir.

Bazı yatırımcılar çok zor bir şey olsa da boğa trendi olmasına rağmen short pozisyonlar açmakta ve bu pozisyonlarını kazanç ile kapatmaktadır. Boğa piyasalarının aktif olduğu süreç içerisinde short pozisyonlar ile kazanç elde etmek çok zor bir şeydir ve herkes bunu başaramamaktadır. Ayrıca, trend dönüşünün gerçekleştiğine emin olunmadığı sürece de sadece kısa süreli short pozisyonların açılması gerekmektedir.

Bazı uzman yatırımcı ve ekonomistler boğa dönemi içerisinde tepe fiyatları tespit etmeyi ve bu fiyat seviyelerinden short pozisyon açmayı hedeflemektedir. Fakat, bu oldukça zor bir şeydir ve çok az kişi bu işlemleri başarı ile gerçekleştirmektedir. Bu sebeple özellikle yeterli bilgi ve tecrübe sahibi olmayan bireylerin trend yönüne uygun pozisyonlar açması ve bu şekilde denemeler gerçekleştirmemesi tavsiye edilmektedir. Birçok yatırımcının özellikle boğa piyasaları aktif olduğu zaman short pozisyon denemeleri ile tuzağa düşüyor olduğu da inkâr edilemez bir gerçektir.

boğa piyasası kazançları

Piyasa trendi her ne olursa olsun birçok ekonomist tarafından tavsiye edilen alım-satım yöntemi trend yönünde yapılan işlemler türüdür. Boğa piyasaları, özellikle bu süreç içerisinde yeni alım-satım yapmaya başlamış bireylerin çok ciddi kazançlar elde etmesine ve bu sebeple de kişilerin daha fazla hata yapmasına olanak sağlamaktadır. Bu sebeple bu gibi süreç her ne kadar kazandırıcı gibi görünüyor olsa da doğru şekilde risk yönetimi yapmak oldukça önemlidir. Ayrıca, yapılan hatalardan tecrübe edinmek de oldukça önemlidir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap