Kredi Kartı Kullanımının Avantajları

Kredi Kartı Kullanımının Avantajları
1

Kredi kartı pek çok kişinin hayatında aktif olarak rol alan ve pek çok kişi tarafından kullanılmakta olan bir şeydir. Her ne kadar toplum içerisindeki bazı bireyler için kredi kartı kullanmak ciddi avantajlar sağlıyor olsa da bazı bireylerin kredi kartı kullanmamayı tercih ettiğini veya kredi kartı kullanımından kaçındığını görebiliriz. Peki, neden toplum içerisinde yer alan bireylerin bir kısmı kredi kartı kullanımını aktif olarak sürdürürken diğer kısmı kullanmak istemiyor? Aslında cevap basit, kredi kartı limitleri doğrultusunda bireylerin kendini kontrol edememesi ve ödeyememe gibi sorunlar bulunuyor. Peki, bu olumsuz sebeplere rağmen kredi kartı kullanımının avantajları yok mu? Elbette var, işte kredi kartı kullanımının 6 avantajı;

Güvenlik

Kredi kartı kullanımı güvenlik sağlamaktadır çünkü cebinizde veya çantanızda taşımış olduğunuz nakit para gibi çalınma veya kaybolma tehlikesi oldukça düşüktür. Ayrıca, kredi kartınızın çalınması veya kaybolması durumunda eğer ki şifresi bilinmiyor ise maddi olarak bir kayıp yaşamanız da söz konusu değildir. Bir diğer yandan kredi kartınızın çalınması veya kaybolması durumunda bankanız ile iletişime geçerek kredi kartınızın iptal talebinde bulunabilir ve çok kısa süre içerisinde kredi kartınızı kullanılmaz hale getirebilirsiniz.

Kredi kartınızın şifresini sizin dışınızda birisinin bilmiyor olması da güvenlik açısından oldukça büyük avantaj sağlamaktadır çünkü bu gibi durumda sizden başkası kredi kartınız ile harcama yapamaz.

kredi kartı

Hediyeler ve Ödüller

Kredi kartları kullanıcıların kullanımına sunulduğu günden günümüze kadar çeşitli kampanyalara da ev sahipliği yapmıştır. Kredi kartı kullanımı ile zorunlu harcamalarımızı yaparken ekstra ödül ve hediye kazanma fırsatları da elde etmekteyiz. Bankalar tarafından yapılan harca kazan kampanyaları, indirimler ve çeşitli promosyonlardan faydalanmak ücretsizdir. Bu tarz kampanyalara katılmak için yapılması gereken tek şey kredi kartı kullanarak harcama yapmaktır ve genellikle bu harcamalar tek bir sektör ile sınırlı olmadığı için boşa para harcama yapmaya da gerek kalmamaktadır.

Kolaylık

Kredi kartının kullanımı oldukça kolaydır ve alışması sadece saniyeler almaktadır. Günümüzde tüm işletmelerin kredi kartı kabul ettiğini de düşünmek gerekirse nakit para taşıma stresi ortadan ancak kredi kartı kullanımı ile kalkmış oluyor. Kredi kartı ile ödeme yapabilmek için yapılması gereken tek şey kredi kartını görevli kişiye uzatmak veya temassız ödeme yöntemi kullanarak kredi kartı şifrenizi girmektir.

Kredi kartı kullanımının ekonomi için de oldukça büyük avantajları ve faydaları bulunmaktadır.

kredi kartı kullanımı avantajları

Harcamalarınızın Kayıt Edilmesi

Her ne kadar dezavantaj gibi görünün bir alt başlık olsa da aslında harcamalarınızın kayıt altında bulunuyor olması oldukça büyük bir avantajdır. Kredi kartı harcamalarınızın aylık olarak tutulması sonucunda oluşturulan hesap ekstresinde hangi sektörde ne kadar harcama yaptığınızı örenebilir ve önünüzdeki süreç içerisinde oluşacak harcama giderlerinizi buna göre düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca, kaydedilen harcamalarınız sayesinde aylık giderinizi net olarak öğrenecek ve aylık gelirinize kıyasla hesaplama yapabileceksiniz. Bir diğer yandan hesap ekstresi kontrolü sağlayarak gereksiz harcamalarınızı da tespit edebilir ve bunları ortadan kaldırabilirsiniz.

Kredi Notu

Kredi kartı kullanımı sağlayarak ve kredi kartı borçlarınızı aksatmadan düzenli şekilde ödeyerek kredi notunuzun artmasına yardımcı olabilirsiniz. Unutmamak gereklidir ki kredi kartı kullanımı kredi notunuza önemli derecede etki etmektedir ve kredi notunuzu hızlı yükseltmek için en önemli araçlardan birisidir.

Otomatik Ödeme Talimatları

Sahibi olduğunuz kredi kartı üzerinden bankanıza otomatik ödeme talimatı verebilir ve zaman alan birçok fatura ödeme işleminden de kurtulabilirsiniz. Her ne kadar normal şartlarda bu işlemi banka hesabınız üzerinden gerçekleştirebiliyor olsanız da kredi kartı kullandığınız zaman hesabınızda paranız olmasa da ödemelerinizi sorunsuz olarak yapabilirsiniz.

kredi kartı kullanımının avantajları

Kredi kartı kullanımı çeşitli avantajlara sahip olsa da kredi kartı kullanırken ödeyebileceğiniz tutarda harcama yapmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Kredi kartı borçlarınızı zamanında ödemek oldukça önemlidir çünkü bu borç ödeme süreci sizin finansal karnenize etki etmektedir. Kısaca, kredi kartı kullanımını doğru şekilde gerçekleştirir ve ödemelerinizi zamanında gerçekleştirirseniz aslında kredi kartı kullanımının kötü bir şey olmadığını öğrenmiş olacaksınız.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap