Kredi Notu Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nedir? Nasıl Yükseltilir?
1

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, her bireyin finansal karnesini temsil eden ve borçları düzenli ödeyip ödemediğini ispat eden önemli bir faktördür. Bankalar, kredi vermeden önce başvuru yapan kişinin kredi notu göz önünde olacak şekilde maddi durumunu değerlendirir ve buna göre risk profili oluşturduktan sonra olumlu veya olumsuz bir karara varır. Yani, kredi notu herhangi bir bireyin borç başvurusuna etki eden en önemli faktördür.

Bankalar her ne kadar müşterilere yönelik kendi analizlerini ve karar faktörlerini belirliyor olsa da genellikle yapılan tüm başvurular için kredi notuna önem vermektedir. Hatta bazı durumlarda kredi notuna göre herhangi bir risk araştırması yapılmaksızın hızlıca karar üretilebilmektedir. Bankalar, yeni borç başvurusu yapan bireylerin önceki kredi kullanımı, düzenli taksit ödemesi, kredi kartı borcu ödemesi ve buna benzer diğer davranışlardan yola çıkarak yeni verilecek olan kredileri ödeme ihtimalini hesaplamaktadır.

kredi notu

Peki, kredi notu oluşturulurken dikkat edilen faktörler nelerdir?

 • Bireyin toplam kredi limiti
 • Bireyin toplam borç bakiyesi
 • Bireyin mevcut ve önceki borçlarındaki gecikmeler
 • Bireyin gecikmeli hesap sayısı
 • Bireyin daha önce kullanmış olduğu kredilerin ödeme geçmişi vadesi
 • Bireyin daha önce kullandığı ve kapatmış olduğu kredi sayısı
 • Bireyin son dönemlerde kullanmış olduğu yeni ve aktif kredi sayısı
 • Bireyin toplam kredili hesap sayısı
 • Bireyin kredi borçlarının tanımlı kredi limitine olan oranı
 • Bireyin son kredi kullanım tarihi
 • Bireyin önceki veya mevcut kredi borçlarını düzenli ödemesi
 • Bireyin kullanmış olduğu kredi çeşitliliği

Bu ve bunlara benzer faktörler herhangi bir bireyin kredi notunu belirlemektedir. Kredi notunuza bağlı olarak yeni kredi başvurularınıza olumlu geri dönüş almak kolay veya zor olmaktadır. Peki, mevcut kredi notu düşük olan veya daha önce hiç kredi çekmeyerek kredi notu sahibi olmayan bireyler bu notunu nasıl yükseltebilir?

Kredi notunuzu yükseltmek için ilk olarak kredi kartı borçlarınızın tamamını sıfırlamak gereklidir. Fakat bu tek başına bir çözüm olmayacaktır o sebeple kredi notunuzu daha hızlı yükseltebilmek için düşük miktarlı kredi çekebilir ve bu kredinizi düzenli ödemeler yaparak kredi puanınızın artmasını sağlayabilirsiniz. Yakın zaman içerisinde kredi çekme gibi bir planınız bulunmuyor olsa bile yapabileceğiniz bir diğer şey ise düşük limitli bir kredi kartı kullanarak ve bu kredi kartı hesap özetini düzenli olarak ödeyerek kredi notunuzu arttırabilirsiniz.

kredi notu nasıl yükseltilir

Daha önce hiç kredi kullanmamış ve hiç kredi kartı kullanmamış birisinin kredi notu bulunmamaktadır. Bu sebeple olası bir durumda yüksek miktarda kredi başvurusu yaparsanız bu başvurunuzun onaylanmama ihtimali oldukça yüksektir. Kredi notunuzu hızlı ve kolay şekilde yükseltmek için şu yöntemleri kullanabilirsiniz;

Kredi Kartı Kullanımı

Kredi kartını aktif olarak kullanmak ve kredi kartı borçlarını da geciktirmeden düzenli olarak ödemek kredi notunuzu etkileyen önemli faktörlerden birisidir. Tabii ki buna rağmen kredi kartı kullanarak kredi notu yükseltmeyi hedefleyen kişilerin dikkat etmesi gereken önemli bir nokta bulunmaktadır. Düzenli geliriniz mevcut ise ve önceden gecikme olmaksızın bir kredi borcu kapatılmış ise fakat kredi kartı borçları düşük miktarda da olsa düzensiz olarak ödeniyor ise bu kredi notunuzu olumsuz olarak etkileyecektir. Genellikle bu durumda olan ve kredi kartı borcunu aksatan bireylerin sadece konut, ihtiyaç ve taşıt kredisine başvurduğu zaman sıkıntı yaşadıkları bilinmektedir. Bu sebeple eğer ki kredi notunuzu yükseltme amacı ile kredi kartı kullanıyorsanız kesinlikle kartınızın tüm limitini bitirmemeye ve sürekli taksit yapmamaya özen göstermelisiniz.

Sürekli olarak taksit yapıldığı zaman önünüzdeki süreç içerisinde maddi sıkıntı yaşayabilir ve bu taksitler nedeni ile kredi kartı borcunuzun tamamını ödeyemeyebilirsiniz. Bu durumda da kredi notunuz yine olumsuz etkilenecektir o sebeple çok fazla taksitli alışveriş yapmamaya özen göstermelisiniz.

kredi notu nedir

Kart Borcunuzu Düzenli Ödemek

Kredi notunuzu arttırmak için sadece tek seferlik tüm kart borcunu kapatmak çözüm değildir. Kredi notunuzun daha hızlı yükselmesi için düzenli olarak kredi kartı harcaması yapmanız ve bu borçları da düzenli olarak ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca, bu yöntem ile kötü kredi notuna sahip bireyler de birkaç aylık periyot içerisinde kredi notunu kolayca arttırabilmektedir. Aktif olarak kullanılan kredi kartı borçlarını gecikmeden ve düzenli ödemek kesinlikle kredi notunuzu en hızlı şekilde yükseltmenin en etkili yöntemidir.

Düşük Miktarlı Kredi Kullanmak

Düzenli kredi kullanımı ve bu kredi taksitlerinin düzenli olarak ödenmesi de kredi notunuzu arttıran önemli bir faktördür. İlerleyen yıllarda özellikle konut kredisi gibi yüksek miktarlı ve uzun vadeli kredi çekme hedefiniz bulunuyor ise öncesinde muhakkak düşük miktarlı krediler alarak ve bu kredileri düzenli ödeyerek kredi notunuzu arttırmanız tavsiye edilmektedir. Ayrıca, bu şekilde kredi çekerek ve bu kredi taksitlerini düzenli ödeyerek kredi ödeme alışkanlığı da kazanabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap