Elektrikli Otomobillere ÖTV Zammı!

Elektrikli Otomobillere ÖTV Zammı!
0

Otomotiv endüstrisi son 10 yıllık süreç içerisinde çok ciddi değişimlere ve dönüşümlere tanıklık etmemize sebep olmuştur. Otomotiv endüstrisinin geleceği olarak elektrikli arabalar nitelendirilmekte ve bu araçlar hayatımızda oldukça önemli yer edinmeye başlamıştır. Bu araçların her geçen gün kullanımının artması ile yakın gelecekte içten yanmalı motora sahip araçların kullanımının azalması ve tamamen bitmesi bekleniyor.

Elektrikli otomobillerin en çok dikkat çeken özellikleri ise çevre dostu olması, ekonomik ve sessiz çalışması olarak sıralanabilir. Özellikle yakıt tüketimi açısından daha avantajlı olan bu araçlar bu sebeple çevre için de daha faydalı olma özelliğini gösteriyor. Tabii ki, dünyanın birçok ülkesinde bu tarz araçlar, içten yanmalı araçlara kıyasla daha farklı bir vergilendirme sistemi ile vergilenmektedir.

Elektrikli otomobiller araçların motorlarının ürettikleri güce göre vergilendirilmektedir. ÖTV oranları bu motor güçlerine göre düzenlenmekte ve modellerin motor gücüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bugün, resmî gazetede açıklanan yeni kararlar ile Türkiye’de elektrikli araçların ÖTV oranlarına şu şekilde zam yapıldı;

  • Motor gücü 85 kW’yi geçmeyen araçlar için ÖTV oranı %3’ten %10’a,
  • Motor gücü 85 kW’den büyük fakat 120 kW’den küçük olan araçlar için ÖTV oranı %7’den %25’e,
  • Motor gücü 120 kW’yi geçen araçlar için ise ÖTV oranı %15’ten %60’a,

yükseltilmiştir.

elektrikli otomotiv

Elektrikli otomobiller kullanılan pillerin ağırlığı sebebi ile yüksek kW gücüne sahip olan motorları kullanmaktadır. Bu ağrılığın tek sebebi belirtildiği gibi pil olurken genellikle menzili yüksek olan modellerin oldukça yüksek güce sahip motorlar kullandığını görebiliriz. Durum böyle olunca ister istemez vergi diliminin yüksek sınıfına ait bir araç almak da kaçınılmaz oluyor. Dünya üzerinde birçok ülke elektrikli otomobiller için teşvik yapıyor fakat Türkiye’nin bugüne böyle bir zam ile uyanmış olması ne yazık ki vatandaşın canını sıkıyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap