Avrupa Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı!

Avrupa Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı!
0

Avrupa Merkez Bankası, Eylül ayı toplantısını bugün gerçekleştirdi ve gerçekleşen bu toplantıda merakla beklenen karar açıklandı. Faiz oranında herhangi bir değişiklik yapılmamasının yanı sıra varlık alımlarının da korunacağı hakkında açıklamalar yapıldı. Yapılan açıklamalara göre aylık olarak gerçekleşecek olan 20 milyar Euro değerindeki varlık alımının devamının sağlanacağı ve pandemi varlık alımlarının ise 1.85 trilyon Euro değerinde korunduğu açıklandı. Ayrıca, varlık alım sürecinin ılımlı ve olması gereken hızda ilerleyeceği de vurgulandı.

avrupa merkez bankası faiz kararı

15:30’da yapılan toplantı öncesinde ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın açıklamaları öncesinde faiz kararına gelen ilk tepkilere bakıldığı zaman EURUSD paritesi 1.84, XAUUSD paritesi 1.801$ ve EURTRY paritesi ise 10 TL fiyat seviyesinin altına geriledi.

Yine yapılan açıklamalara bakıldığı zaman varlık alımı sürecinin önümüzdeki aylarda başlayacağına dair işaretler verilmesi ile gelişen ülke paralarının ilk tepkisi pozitif yönde oldu. Ayrıca, bu açıklamalar sonrasında da Dolar Endeksi 92.47 seviyesine geriledi.

Varlık alımları konusunda takip edilecek yol haritasının Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde tarafından açıklanması bekleniyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap