Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan 128 Milyar USD Açıklaması Yaptı!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan 128 Milyar USD Açıklaması Yaptı!
0

NTV ile gerçekleştirilen röportajında Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 2017 yılında Hazine ve Merkez Bankası arasında gerçekleştirilen protokolün yasal olduğunu ve Hazineye TL’nin istikrarını sağlamak amacı ile yetki verildiğini ifade etti.

128 milyar usd

Ayrıca, Elvan 128 milyar USD hakkında da şu açıklamalara yer verdi;

Merkez Bankası başkanımız geçen cuma 128 milyar dolar tartışmasına ilişkin açıklama yaptı. TCMB’nin temel görevi fiyat istikrarını sağlamaktır. MB olağanüstü bir durumda doğrudan işlem yapabiliyor. İşlemler Hazine hesapları üzerinden MB tarafından yapıldı. Ne kadarlık döviz satımı, alımı gerçekleştirilmiş hepsini görebilme imkânınız var, tamamen açık ve şeffaf.

Elektronik işlem platformlarında piyasa yapıcı yerli ve yabancı bankalar yer alıyor, buralarda herhangi bir şahıs yok. Taraflar kesinlikle birbirlerini bilmiyorlar, işlem gerçekleştikten sonra hangi bankanın ne aldığını görebiliyorsunuz. Burada kesinlikle yasal olmayan bir durum söz konusu değil. Merkez Bankası bilançosunda bu hareketler görülebilir. Dünyada da buna benzer işlemler yapan ülkeler var. Yöntem eleştirilebilir ama yolsuzluk var denilemez. Verileri açıklamak tamamen MB’nin uhdesindedir, ama ben fayda görüyorum, tabii ki takdir Merkez Bankasınındır. Ayrıca Kasım ayından bu yana döviz satım işlemleri gerçekleştirilmedi.”

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap