Yurt İçi Döviz Mevduatları Rekor Kırdı!

Yurt İçi Döviz Mevduatları Rekor Kırdı!
0

Yurt içi döviz mevduatları 3 Eylül 2021 tarih bitimli işlem haftasında toplam 1.9 milyar USD artış göstererek 238 milyar 118 milyon USD değerine ulaşarak rekor tazeledi.

Bir önceki hafta içerisinde de 236 milyar USD’yi aşarak rekor tazeleyen mevduatlar bir sonraki hafta da artmaya devam ederek yeni haftayı yeni bir rekor ile kapattı. Son hafta içerisinde gerçekleşen 1.9 milyar USD değerindeki döviz alımlarının yaklaşık olarak 1.4 milyar USD değerindeki kısmı hane halkı tarafından alındı ve bunun sonucunda hane halkının döviz mevduatları 147 milyar 700 milyon USD değere ulaşmış oldu. Tüzel kişilere bakıldığı zaman ise döviz mevduatlarında son hafta içerisinde 90 milyar USD üzerinde bir artış gözlemlenerek burada da yeni bir rekor tazelendi.

yurt içi döviz mevduatları

Şirketlerin veya hane halkının bankalarda bulunan yabancı para birimi hesaplarını ölçmeye yarayan bu veri ülke içerisindeki yerleşiklerin Türk Lirasını terk ettiğini ve parasının değerini koruyabilmek için döviz alımı gerçekleştirdiğini göstermekte. Yıl içerisinde Ocak ayında 236.1 milyar USD değer ile rekor kıran mevduatlar 27 Ağustos haftası içerisinde 236.2 milyar USD seviyesine ulaşarak tekrardan bir rekor kırmıştı. Son hafta içerisinde açıklanan 1.9 milyar USD değerindeki artış ile bu rekor yeniden kırılarak 238 milyar USD değerini aşmayı başardı ve tarihi yüksek seviyelere ulaşmış oldu.

Parite etkisinden arındırılmış mevduat tutarının ise 1 milyar USD arttığı da belirtildi.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap