TCMB’den Yine Faiz İndirimi Geldi!

TCMB’den Yine Faiz İndirimi Geldi!
0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 21 Ekim 2021 Perşembe (bugün) gerçekleştirmiş olduğu Para Politikası Kurulu toplantısında beklentilerin üzerinde bir faiz indirimi kararı aldı. Bu toplantı öncesinde %18 oranında olan ve politika faizi olarak kullanılmakta olan bir hafta vadeli repo faiz oranı 200 baz puan indirildi ve güncel olarak %16 oranına düşürülmüş oldu.

tcmb faiz kararı

Nisan 2021 tarihi itibari ile T.C.M.B. Başkanı olarak Para Politikası Kurulu toplantılarını yönetmekte olan Kavcıoğlu’nın 7 aylık başkanlık süreci içerisinde ilk faiz indirimi geçtiğimiz ay (Eylül 2021) yapılmıştı. Eylül ayının başında Kavcıoğlu’nun yapmış olduğu konuşmada çekirdek TÜFE konusunda vurgulama yapmış olması ve bu söylemlerde değişikliğe gitmiş olması sebebi ile yatırımcılar faiz indirimi sinyallerini almıştı. Eylül ayı içerisinde yapılan 100 baz faiz indirimi sonrası için ise Ekim ayı toplantısında 50-100 baz puan aralığında bir faiz indirimi kararı beklenirken banka bu beklentilerin de üzerinde faiz indirimi gerçekleştirdi. Ayrıca, karar metni içerisinde şu ifadelere de yer verildi;

“Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte; gıda ve başta enerji olmak üzere ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve açılmaya bağlı talep gelişmeleri etkili olmaktadır. Bu etkilerin arızi unsurlardan kaynaklı olduğu değerlendirilmektedir. Diğer taraftan, güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkileri devam etmektedir. Parasal duruşun sıkılığı ticari kredilerde öngörülenin ötesinde daraltıcı etki yapmaya başlamıştır. Bunun yanında, bireysel kredilerin ılımlı seyre dönmesi için güçlendirilen makro ihtiyati politika çerçevesinin olumlu etkileri gözlenmeye başlamıştır.

Kurul, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirmiştir. Bu çerçevede politika faizi 200 baz puan indirilerek yüzde 16 olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte, arz yönlü arızi unsurlardan kaynaklı olarak politika faizinde yapılan aşağı yönlü düzeltme için yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığı Kurul tarafından değerlendirilmiştir.”

tcmb

Faiz kararı öncesinde USDTRY kuru 9.28 seviyelerinde işlem görürken karar sonrasında 9.48 seviyelerine ulaştı. Benzer şekilde karar öncesinde 10.80 seviyelerinde işlem görmekte olan EURTRY kuru ise 11.04 seviyesine kadar yükseliş gösterdi. Gram altın ise faiz kararı sonrasında 532 TL’den 545 TL’ye ulaşarak yeniden rekor tazeledi.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap