Enflasyon Verisi Açıklandı!

Enflasyon Verisi Açıklandı!
0

Az önce yurt içi enflasyon verileri açıklandı ve TÜİK verilerine göre TÜFE yıllık bazda %19.58 olurken aylık bazda ise %1.25 oldu. Her ne kadar beklentilerin altında bir artış gözlemlenmiş olsa da bu oran son 2.5 yıllık zaman dilimi içerisindeki zirve oldu.

enflasyon

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirmiş olduğu sunumda birçok merkez bankasının para politikalarında çekirdek enflasyon oranını baz almakta olduğunu belirtmişti. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın da çekirdek TÜFE’yi baz alacağını ve buna göre hareket edeceğini de belirtmişti. Kavcıoğlu’nun bu sözleri sonrasında ise gerçekleşen ilk para politikası toplantısında 100 baz puan faiz indirimi yapıldı.

Son olarak, para politikasında gösterge olarak baz alınan çekirdek TÜFE, Eylül ayı için %16.76’dan %16.98 oranına yükseldi.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap