SPK, Foreks Yatırımcısını Uyardı!

SPK, Foreks Yatırımcısını Uyardı!
0

SPK, bugün gerçekleştirmiş olduğu basın duyurusunda foreks piyasalarında kaldıraçlı işlem gerçekleştiren kullanıcıları dolandırıcılık konusunda uyardı. Yapılan bu uyarıda son zamanlarda gittikçe artış gösteren, Türkiye’de yaşamakta olan bireyler ile e-posta, telefon ve sosyal medya platformları aracılığı ile iletişime geçen, kamuoyunda ‘’Foreks’’ olarak bilinen kaldıraçlı alım-satım işlemleri başta olmak üzere sermaye piyasasında yatırım yapılması suretiyle makul bir ekonomik veya finansal gerekçeyle açıklanamayacak oranda/tutarda getiri elde edileceği vaadinde bulunulduğu ve lisanslı/yetkili olduğu iddia edilen kişi veya kurumlara para/varlık transferleri yapılmasının istendiği tespit edildiğini belirtti.

spk

Sermaye Piyasası Kurulu, yapmış olduğu duyurunun açıklamasında şu açıklamaya yer verdi;

Sermaye piyasalarında izinsiz olarak faaliyet göstermenin suç kapsamına dahil olması ve suç teşkil ediyor olması, SPK’nın 109. maddesinin ikinci fıkrasında, sermaye piyasalarında izinsiz olarak faaliyette bulunanların iki yıldan başlamak sureti ile beş yıla kadar hapis ve beş bin günden başlamak sureti ile on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacağı düzenlemesi gerçekleşmiştir.

Sermaye piyasaları içerisinde izinsiz olarak faaliyet göstermekte olan bireyler ve banka hesaplarını/telefon hatlarının kullanmasına müsaade eden ve/veya söz konusu, bu faaliyetlere ait tanıtım veya pazarlamasını gerçekleştirerek bu suçun işlenmesine yardım sağlamış kişilerin cezalandırılması teminen Kurul tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmaktadır.

spk uyarı

Yatırımcıların olası bir hak kaybına veya mağduriyete uğramaması için suç teşkil etmekte olan bu nitelikteki girişimlere itibar edilmemesi gerektiği hususunun ayrıca kamuoyuna saygı ile duyurulduğu da vurgulandı.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap