Merkez Bankası Yine İndirdi!

Merkez Bankası Yine İndirdi!
0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bu yıl on birinci kez gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu Toplantısı’nda yeniden faiz indirimine gitti ve politika faizi olarak kullanılmakta olan bir haftalık repo faizini 100 puan indirerek %16’dan %15’e çekti.

merkez bankası

Gün başlangıcında USDTRY kuru 10.96 seviyesine ulaşarak yeni bir rekor tazelemiş fakat faiz kararı öncesinde de 10.45 seviyelerine kadar gerilemişti. Faiz kararı açıklamasından birkaç dakika sonra ise USDTRY kuru 10.9764 seviyesine ulaşarak tarihi zirvesini yeniden tazeledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, son olarak Mart 2021 ayı içerisinde Naci Ağbal başkanlığında 200 baz puan faiz artırımı gerçekleştirmiş ve politika faizi %19’a çıkmıştı. Bunun sonrasında ise Ağbal görevinden alınmış ve yerine Kavcıoğlu atanmıştı. Kavcıoğlu’nun başkanlık dönemi içerisinde ise Eylül ayına kadar faiz kararında herhangi değişiklik yapılmamış ve sabit kalmıştı. Eylül 2021 içerisinde ise Kavcıoğlu, Para Politikası Kurulu öncesinde çekirdek TÜFE söylemine vurgu yapmış ve sonrasında faiz indirimlerine başlanmıştı.

merkez bankası faiz kararı

Eylül 2021 toplantısında 100 baz puan, Ekim 2021 toplantısında 200 baz puan ve Kasım 2021 toplantısında yapılan 100 baz puan faiz indirimi sonrasında yıl içerisinde toplam 400 baz puan faiz indirimi yapılmış oldu. Bugün yayınlanan karar metninde ise “Kurul, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirerek politika faizinin 100 baz puan indirilerek yüzde 15 olarak belirlenmesine karar vermiştir. Kurul, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin 2022 yılının ilk yarısı boyunca da etkisini sürdürmesini beklemektedir. Kurul, bu etkilerin ima ettiği sınırlı alanın kullanımını Aralık ayında tamamlamayı değerlendirecektir. “ifadelerine yer verildi.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap