Merkez Bankası Rezerv Varlıkları Arttı!

Merkez Bankası Rezerv Varlıkları Arttı!
0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından bugün açıklanan rapora göre resmi rezerv varlıkları Ağustos 2021 tarihine kıyasla %11.3 oranında artış gösterdi ve 117.8 milyar USD değere ulaştı. Yapılan açıklamalara göre döviz varlıkları geçtiğimiz aya kıyasla %10.6 oranında artış göstererek 69.3 milyar USD değere ulaşırken altın cinsinden varlıklar ise %2.4 oranında azalarak 40.6 milyar USD değere ulaştı.

merkez bankası

Vade sürecinin tamamlanmasına 1 yıl veya daha az zaman kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın daha önceden belirlenen döviz çıkışları ise geçtiğimiz aya kıyasla %14.5 oranında artış gösterdi ve 23.1 milyar USD’ye ulaştı. Bu tutarın yaklaşık olarak 17.5 milyar USD’lik kısmı ana para olurken 5.6 milyar USD’lik kısmı ise faizden oluşuyor.

tcmb rezerv

Şarta bağlı olan döviz çıkışları, 1 yıl içerisinde ödenmesi gereken Hazine garantili dış borçlar ile birlikte diğer yükümlülüklerden oluşmakta. Söz konusu olan bu yükümlülükler ise geçtiğimiz aya kıyasla %7.1 artış göstererek 49.3 milyar USD değere ulaşmış oldu.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap