Avrupa Bölgesinde Fiyatlar Rekor Seviyede!

Avrupa Bölgesinde Fiyatlar Rekor Seviyede!
0

Avrupa bölgesinde %3.4 oranına ulaşan enflasyon oranı sonrasında bugün açıklanan ÜFE ise %13.4 oranına ulaşarak rekor kırdı. Tüm dünya genelinde yaşanmakta olan tedarik ve arz sorunları nedeni ile fiyatlar son birkaç yıllık sürecin en yüksek seviyelerine ulaştı.

avrupa bölgesi

Avrupa Bölgesinde, Ağustos 2021 ayı içerisinde aylık bazda %2.3 oranında artış gösteren ÜFE bugün yapılan revizyon ile birlikte %2.5 olurken yıllık bazda ise %12.1 oranından %12.4 oranına revize edildi. Üretici fiyatlarında Eylül 2021 ayı içerisinde rekor seviyeye ulaşarak %13.4 oranını bulan üretici fiyatlarındaki artışın tüketici fiyatlarına yansımasının devam etmesi bekleniyor. Bu sebeple de yıllık bazda enflasyon oranının %3 üzerinde seyretmesi bekleniyor.

Avrupa bölgesinin en güçlü ekonomisi olma özelliğine sahip Almanya’da ise TÜFE %3.9 oranına ulaşarak veri ölçüm tarihi boyunca en yüksek değerine ulaşmıştı.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap