Avrupa Bölgesi Enflasyon Oranı Rekor Kırdı!

Avrupa Bölgesi Enflasyon Oranı Rekor Kırdı!
0

Avrupa Bölgesi enflasyon oranı Ağustos 2021 tarihinde %0.4 artış göstererek yıllık bazda %3 seviyesine yükseldi. Bu oran son 10 yıllık süreç içerisindeki en yüksek değer olarak yeni bir rekor gerçekleşmiş oldu. Avrupa Bölgesi enflasyon verisi ilk ve son okunma olarak güncellenmektedir ve bugün açıklanan son okumada herhangi bir değişiklik meydana gelmedi.

Dünya genelinde artan enflasyon trendi oluşmuşken bu trende büyük ülkelerin ekonomileri de dahil olmuş durumda. Avrupa Bölgesi, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nin yanısıra diğer büyük ülke ekonomileri de ciddi bir enflasyon sorunu ile karşı karşıya. Özellikle enerji grubunda gözlemlenen artı ve gıda fiyatlarında gerçekleşen fiyat yükselişleri enflasyon oranı üzerindeki en büyük pay sahibi kalemler olarak göze batıyor.

avrupa bölgesi enflasyon oranı

Bu ay gerçekleştirilen toplantıda bu enflasyon artışının geçici olduğunu belirten fakat oldukça yakından takip ettiklerini söyleyen Avrupa Merkez Bankası, varlık alımlarında azaltım gerçekleşeceğini ve ilk olarak da pandemi alımlarının başlayacağını belirtmişti. Fakat bu süreç için herhangi bir tarih de verilmemişti. Beklentilere göre, Avrupa Merkez Bankası, Eylül ayı içerisinde raporlanacak enflasyon sonucuna göre adımlar atacak ve faaliyete geçecek.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap