Trendlerdeki Yazı

Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) Nedir? Nasıl Hesaplanır?
0

Motorlu Taşıt Vergisi, araç sahibi bireyler tarafından her yıl düzenli olarak alınan bir vergi çeşididir. Bu vergi, her araç için sabit değildir ve değişkenlik göstermektedir. Araç yaşı, araç emisyonu ve aracın koltuk sayısına göre değişen bu vergi türünü araç sahibi her birey yılda iki kez ödemekle sorumludur. Ödeme tarihinin geçmesi durumunda aylık %1.4 oranında gecikme faizi uygulanan bu vergi türünün kısaltılmış hali ise MTV’dir.

Motorlu Taşıt Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Bu vergi türünün ödenmesi gereken zaman her yeni yılın Ocak ve Temmuz ayıdır. Genellikle her yıl vergi oranlarında değişim gözlemlendiği için ödenecek miktar sürekli olarak farklılık göstermektedir. Günümüz teknolojisi ile bu vergi tutarının hesaplanması oldukça kolay bir hale gelmiştir. Ayrıca, geçmiş yıllara ait MTV sorgulamak da oldukça kolay bir işlemdir.

motorlu taşıt vergisi

MTV taksitlerini ödemek isteyen bireyler oldukça basit bir şekilde bu işlemi gerçekleştirebilir. İnternet üzerinden yapılacak basit bir sorgulama işlemi ile geçmiş yıllara ait borçlar ve yapılmış ödemeler kolay bir şekilde bulunabilir. Ödemesi gerçekleştirilmemiş bir MTV taksiti veya geçmiş yıllara ait bir borç bulunuyor ise Gelir İdaresi Başkanlığı ile anlaşmalı olan bankalar aracılığı ile veya resmî web sitesi üzerinden ödemeler gerçekleştirilebilir.

Motorlu Taşıt Vergisi Nasıl Belirlenir?

Motorlu Taşıt Vergisi, aracın cinsine, koltuk sayısına, yaşına ve motor hacmine göre hesaplanmaktadır. Araç yaşı ne kadar genç ve motor hacmi ne kadar büyük ise ödenmesi gereken vergi tutarı da bu orantıda yükselir. MTV vergisi, kaptıkaçtı, arazi araçları ve otomobiller için geçerlidir. Ayrıca, aynı motor hacmine sahip fakat model yılı değişken olan araçların MTV tutarında farklılıklar görülmektedir. Bunun sebebi ise bu vergi türünü hesaplarken araç yaşının da baz alınmasıdır.

Bir aracın motor silindir hacmi arttıkça ödenmesi gereken vergi tutarı da artmaktadır ve bu durum motosikletler için de geçerlidir.

motorlu taşıt vergisi hesaplama

Araç Satın Alırken Motorlu Taşıt Vergisi Nasıl Öğrenilir?

Minibüs, panelvan, kamyon, kamyonet, motosiklet ve otobüsler için farklı düzenlemeler mevcuttur ve bu düzenlemelere göre bu taşıt türlerinin MTV oranı hesaplanmaktadır. Araç cinsi, yaşı ve motor hacmine göre belirlenen bu vergi türüne ait tablolar muhakkak araç almadan önce incelenmeli ve araç seçiminizde göz önünde bulundurulmalıdır.

Motorlu Taşıt Vergisi, yıllık iki kere ödenen ve düzenli olarak ödenmekte olan bir vergi olduğu için zorunlu bir giderdir ve aracın sabit masrafları içerisinde sınıflandırılmaktadır. Günümüzde MTV hesaplamak oldukça kolaydır çünkü bu hizmeti sağlamakta olan çeşitli uygulama ve web siteleri bulunmaktadır. Bu hesaplama araçlarında aracın ilk tescil tarihi de sorulmaktadır ve bu şekilde kişi sahip olduğu veya olacağı aracın net vergi tutarını hesaplayabilmektedir.

mtv nedir

Araç sahibi olmadan önce MTV vergisine ait tablo incelemek ve bu vergileri göz önünde bulundurarak araç sahibi olmak oldukça önemlidir. Araç satın almadan önce bu tablolara bakarak aklınızdaki modeller hakkında vergi karşılaştırması yapabilir ayrıca satın almayı tercih ettiğiniz araç modelinin yıllık masraflarını önceden bilerek bütçenizi buna göre düzenleyebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap