Trendlerdeki Yazı

Emlak Vergisi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Emlak Vergisi Nedir? Nasıl Hesaplanır?
0

Emlak vergisi, en kısa tanımlama ile bir bireyin sahibi olduğu taşınmaz malları için yıllık olarak ödemek sorumluluğunda olduğu vergi türü olarak tanımlanabilir. Taşınmaz varlıklar ise ev, bahçe, arsa ve ofis gibi sabit varlıklara denilmektedir. 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununca bahsedilen bu varlık türlerine sahip olan tüm bireyler her yıl düzenli olarak emlak vergisi ödemek zorundadır.

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Emlak vergisi hesaplama hakkında bilinmesi gereken ilk ve önemli detay, her arsa veya konutun vergi tutarının aynı olmadığıdır. Bu verginin tutarı mevcut varlığın değeri ile orantılı olarak değişim göstermektedir. Ayrıca, gayrimenkul değeri yıllık olarak hesaplandığı için her yıl bu vergi tutarı da değişiklik göstermektedir. Ayrıca, bu vergi türü hesaplanırken bazı diğer detaylar da göz önünde bulundurulmaktadır.

Bu vergi, emlak varlığının çeşitliliğine göre oransal olarak hesaplanmaktadır. Arazi ve konutlar için bu oran rayiç bedelinin %1 oranı kadar hesaplanmaktadır. İş yeri ve diğer benzer binalar için ise %2 olarak hesaplanan bu vergi arsalar için ise %3 oranında hesaplanmaktadır.

emlak vergisi

Bu vergi tutarını etkilemekte olan bir diğer önemli detay ise taşınmaz varlığın bağlı bulunduğu belediyedir. Eğer ki taşınmaz malın bulunmakta olduğu konum il veya büyükşehir belediyesi olarak sınıflandırılmış ise yukarda bahsedilmiş oranlar iki katına çıkmaktadır. Buna göre büyükşehirlerde arazi ve konutlar için %2, diğer bina türleri için %4 ve arsalar için %6 oranında vergi ödemesi yapılması gerekmektedir.

Emlak Vergisi Nereye ve Nasıl Ödenir?

Bu vergi türü taşınmaz mal varlığının bağlı olduğu belediyeye ödenmektedir. Bu sebeple, mal varlığının bulunduğu belediye haricinde bir yere ödeme yapılamamaktadır. Yine de belediye binasını ziyaret etmeden ödemenin yapılması internet aracılığı ile mümkündür. Ayrıca, PTT veya banka transferi ile de bu ödemenin gerçekleştirilmesi mümkündür. Online olarak yapılacak ödemeler için ise T.C. kimlik numarası veya sicil numarası gerekmektedir. Bu bilgiler ile ilgili belediyeye ait web sitesine giriş yaptıktan sonra ödeme gerçekleştirilir.

emlak vergisi nasıl hesaplanır

Emlak vergisi, gelir düzeyi fark etmeksizin taşınmaz mal sahibi olan her birey tarafından ödenmesi zorunlu olan bir sorumluluktur.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap