Türkiye’de Asgari Ücret 2.825 TL Oldu!

Türkiye’de Asgari Ücret 2.825 TL Oldu!
0

Asgari ücret tespit komisyonunun dördüncü toplantısı sonucunda asgari ücret konusunda karar alındı ve bu karar biraz önce Aile ve Çalışma Bakanı Selçuk tarafından açıklandı. Yapılan bu açıklamaya göre 2021 yılında uygulanacak olan asgari ücret net olarak 2.825 TL, brüt olarak ise 3.577 TL oldu. Ayrıca, bakan Selçuk şu açıklamalara da yer verdi;

asgari ücret
  • İşverene sağlanan asgari ücret desteği 75 TL olarak devam edilecektir.
  • Asgari ücret geçtiğimiz yıla göre %21.56 oranında yani 500 TL artmıştır.
  • Emeğe saygı duyarak, sahip çıkarak adaleti pekiştirmek ve istihdamı güçlendirmek temel hedefimizdir. Asgari ücret 2020 Ocak ayına kıyasla enflasyon farkı olmaksızın 1.5 kat artmıştır ve işveren ile işçi arasındaki hakem rolümüzle en adil miktar için çabalıyoruz.
  • Covid-19 salgınının iş hayatı üzerinde olumsuz etkilerini azaltmak için yapılan destekler ile mevcut istihdamın korunmasını sağladık. Nisan ayından bugüne kadar 2 milyon çalışan için tam olarak 6.5 milyar TL destek sağladık.
türkiye asgari ücret

Özellikle son günlerde sosyal medyada görülen ürünlerin fiyatlarına uygulanan zamların sonrasında asgari ücretle çalışan bireylerin ne kadar sevinebileceğini tartışma konusu. Peki, sizce yapılan bu zam sonrasında vatandaşın alım gücü yükselir ve daha refah hayat seviyelerine ulaşabilir mi?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap