Trendlerdeki Yazı

Alım Gücü Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Alım Gücü Nedir? Nasıl Hesaplanır?
man counts money in hands dollar usa
1

İki farklı para birimi arasında oluşturulmuş değere verilen isim alım gücü veya satın alma gücü olarak tanımlanmaktadır. Bir ülkenin satın alma gücünü belirleyen en önemli faktör ise enflasyondur. Her ne kadar enflasyon ve alım gücü birbiri için etkili olsa da bu ikili arasında tam ters orantı bulunmaktadır. Alım gücünün artması ve azalması tamamen enflasyon oranına bağlıdır ve enflasyon oranı yükseldiği zaman alım gücü zıt yönlü hareket ederek düşmektedir. Aynı durum tam tersi senaryo için de geçerlidir. Enflasyon oranı azaldığı zaman alım gücü yükselmektedir.

Alım gücünün belirleyicisi olan enflasyon türü ise TÜFE olarak bilinmektedir ve bu tüketici fiyat endeksini temsil etmektedir. TÜFE oranının yükselmesi hane halkı için olumsuz bir gelişmedir ve fiyatların artacağını göstermektedir.

Alım Gücü Nasıl Hesaplanır?

Satın alma gücü paritesinin hesaplanabilmesi için belirlenen iki ülkenin para birimlerinin alabileceği ürünlerin oranlanması gerekmektedir. İlk ülkenin ürün sepeti ikinci ülkenin ürün sepetine göre oranlanır ve bu işlem sonrasında da satın alma gücü değeri hesaplanmış olur. Bu hesaplama türü ile yapılan hesaplar tamamen doğru olmama özelliği de taşımaktadır çünkü bu hesap yöntemi ile diğer tüm faktörler sabit olarak değerlendirilmektedir. O sebeple satın alma gücünün tam olarak bu şekilde hesaplandığını söylemek pek doğru olmayacaktır.

alım gücü

Düzenli olarak açıklanan TÜFE sonuçlarına göre piyasa içerisinde denge noktası oluşmaktadır ve oluşan bu denge satın alma gücünü belirleyecektir. İthal edilen veya yurt dışında üretilmiş ürünleri satın almak o ürünün üretildiği ülke sınırları içerisindeki fiyatı ve sonrasında ithal edildiği ülkenin yerel piyasa fiyatının belirlenmesi satın alma gücü açısından oldukça büyük önem arz etmektedir. Bu durumda bir önceki cümlede bahsedilen fiyatların oranlaması eşit çıkarsa o iki ülke arasındaki alım gücü farkının bulunmadığı ve eşit olduğu görülmektedir. Yapılan denklem hesaplamasının sonucu birden büyük çıkarsa ilk ülkenin alım gücünün daha yüksek olduğu sonucu elde edilirken birden küçük çıkması durumunda da ikinci ülkenin alım gücünün daha yüksek olduğu sonucu elde edilmektedir.

Satım alma gücü paritesini hesaplamak oldukça karmaşık ve zor olduğundan dolayı halk arasında enflasyon satın alma gücü olarak kabul edilmiştir. Bu sebepledir ki günümüzde birçok insan satın alma gücünü enflasyona göre değerlendirmektedir.

TÜFE ve Alım Gücü İlişkisi

TÜFE, hane halkına yani nihai tüketiciye ulaşan ürünlerin o anlık fiyatlarını temsil etmektedir. Tüketicinin bu ürünleri talep ederek satın alma işlemi ise alım gücüne göre değişiklik göstermekte ve gerçekleşmektedir. Temel olarak, tüketicilerin o anda ki nakit paraları ile satın alabilecekleri ürün sepeti ile aynı ürünleri bir sonraki gün alacakları varsayılarak satın alma gücü hesaplanmaktadır. Evet, gündelik hayatımızda birçok ürünün fiyatı günlük olarak değişmiyor olsa da aslında alım gücü sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Eğer ki ürün sepeti içerisinde yer alan ürünlerin veya sepet fiyatının ortalama değerinin değişimi bulunmuyor ise ve tüketici aynı bütçe ile aynı ürün sepetini satın alabiliyor ise alım gücünün korunmuş olduğu ve enflasyondan etkilenmemiş olduğu sonucuna varabiliriz.

alım gücü nasıl hesaplanır

Tüketiciler için satın alma gücü oldukça önemlidir çünkü satın alma gücü, ekonomik hayatın devam edebilmesi için gereklidir. Bu sebepledir ki birçok ülke enflasyon ile mücadele konusunda büyük çaba sarf etmektedir.

Alım gücünün korunabilmesi için enflasyon ve TÜFE mücadelesi oldukça önemlidir ve bu birçok devlet tarafından ön şart olarak koşulmuştur.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Alım gücü aslında bir ülkenin hayat kalitesinin hangi düzeyde olduğunu da göstermektedir. Bir ülkenin alım gücü ne kadar yüksekse o ülke vatandaşı o düzeyde refah içerisinde yaşamakta ve hayat kalitesini bu doğrultuda arttırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.