Kredi Kartı Kullanımının Dezavantajları

Kredi Kartı Kullanımının Dezavantajları
0

Kredi kartı pek çok kişinin hayatında aktif olarak rol alan ve pek çok kişi tarafından kullanılmakta olan bir şeydir. Her ne kadar toplum içerisindeki bazı bireyler için kredi kartı kullanmak ciddi avantajlar sağlıyor olsa da bazı bireylerin kredi kartı kullanmamayı tercih ettiğini veya kredi kartı kullanımından kaçındığını görebiliriz. Peki, neden toplum içerisinde yer alan bireylerin bir kısmı kredi kartı kullanımını aktif olarak sürdürürken diğer kısmı kullanmak istemiyor? İşte, bu sorunun cevabı olma özelliğine sahip ve kredi kartı kullanımının dezavantajı olarak nitelendirilebilen o 6 sebep;

Kredi Kartı Dolandırıcılığı

Kredi kartı dolandırıcılığı günümüzün en büyük sorunları arasında yer almaktadır ve kredi kartı dolandırıcılığının tek bir yöntemi değil birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Özellikle internet üzerinden birçok dolandırıcılık olayının gerçekleşiyor olması ve kart bilgilerinin veya şifresinin kopyalanması bilinen en büyük kredi kartı dolandırıcılığı yöntemleri arasında yer almaktadır. Kredi kartı dolandırıcılığı için bazı durumlarda çözüm üretilebiliyor olsa da bazı durumlarda çözüm üretilememektedir. Ayrıca, olası bir durumda takip edilen prosedür de oldukça uzun ve can sıkıcıdır.

kredi kartı

Yıllık Kart Aidatı

Her ne kadar bankamatik kartları için yıllık olarak ücret alınmıyor olsa da kredi kartı aldığınız zaman yıllık veya belirli periyotlar içerisinde ücret ödemeniz gerekmektedir. Genellikle yıllık ücret miktarı tercih edilen kartın sınıfına göre değişmektedir fakat 75 TL ile 250 TL arasında yıllık kart ücreti ile karşılaşmak mümkündür. Ayrıca, yıllık veya dönemlik kart aidatı hesap özetinizin fazla olduğu döneme yansıtıldığı zaman ödeme konusunda da zorlanmanıza sebep olabilmektedir.

Kredi Kartı Ek Ücretleri

Kredi kartı ile ödeme yapmak istediğiniz zaman bazı işletmeler ekstra ücret talep ederken bazı işletmeler de indirim uygulamamaktadır. Bankalar tarafından yapılan her harcama için işletme sahibinden düşük miktarda komisyon talep edilmesi sebebi ile kredi kartı ile ödeme yapmak her zaman cazip gelmemektedir. Ayrıca, bazı bankalar kredi kartı ile yapılan ödemeleri işletme sahiplerine 1 gün geç olarak yansıttığı için de işletmeler kredi kartı ödemelerinde ekstra ücret talep etmektedir. Bu, her ne kadar işletme ve banka arasında oluşan bir problem olsa da müşterilere yansıtılmaktadır. Bu sebeple de kredi kartı kullanımı ürünü uygun fiyatlı olarak alabilmek için engel yaratmaktadır.

kredi kartı dezavantajları

Kredi Notuna Zarar

Kredi kartı borcunuzu zamanında ödememek veya kredi kartınızda aktif olarak bir borcunuzun bulunması kredi notunuzu negatif olarak etkilemektedir. Bu durum her ne kadar kullanıcı kaynaklı bir problem gibi görünüyor olsa da yüksek limite sahip kredi kartları her zaman sizi uçuruma sürükler ve bankalara borçlu olmanızı sağlar. Bu gibi durumların oluşması ve kredi kartı borcunuzun tamamını ödeyememeniz durumunda ise kredi notunuz düşer ve kredi başvurusu yaptığınız zaman bu durum size olumsuz olarak geri dönüş sağlar.

Bireysel olarak bu durumun önüne geçebilmenin tek yöntemi kendinizi kontrol ederek dengeli harcama yapmak veya kredi kartınızın limitini minimum düzeye indirmek olacaktır.

Nakit Avans Ücretleri ve Oranları

Kredi kartınızda bulunan limitiniz dahilinde nakit para talep etmek isterseniz bu talebiniz için hem ücret hem de faiz ödemek zorunda kalacaksınız. Her ne kadar nakit avans seçeneği hayat kurtarıcı gibi görünüyor olsa da aslında oldukça masraflı bir yöntemdir çünkü yapılan işlemler için hem işlem ücreti hem de faiz ödenmesi gerekmektedir.

kredi kartı kullanımının dezavantajları

Yüksek Faiz Oranları

Kredi kartı borcunuzu ödeyemediğiniz zaman, hesap özeti erteleme talebinde bulunduğunuz zaman ve nakit avans kullandığınız zaman ne yazık ki oldukça yüksek faiz ile karşı karşıya kalacaksınız. Kredi kartı harcamalarının veya kredi kartı işlemlerinin faizlerinin oldukça yüksek olması çok büyük bir dezavantajdır. Ayrıca, kredi kartı hesap özetinizin tamamı yerine bir kısmını ödemeniz durumunda da mevcut borcunuzun tamamı üzerinden faiz ödemek gibi durumlar ile karşı karşıya da kalabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap